Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żory Marsz śmierci: Uczniowie i harcerze przeszli śladami ofiar wojny w jego 68 rocznicę FOTO

KAKA
Jak w Żorach obchodziliśmy 68 rocznicę Marszu Śmierci? W poniedziałek o godz. 13.30 na cmentarzu parafialnym przy ulicy Nowej odbyły się uroczystości. Harcerze i uczniowie żorskich szkół złożyli wieńce kwiatów i oddali hołd poległym w Żorach.

W 1945 r. od 17 do 23 stycznia z obozu oświęcimskiego i jego podobozów ewakuowano w pieszych kolumnach do Wodzisławia Śląskiego ok. 25 tys. więźniów, w tym 47 osób zginęło w Żorach.

Info: Marcin Wieczorek:

Polub nas na Facebooku

Pamiątka Marszu Śmierci w Żorach

"W tym roku, zgodnie z ukształtowaną już tradycją, na szlaku „Marszu Śmierci” więźniów KL Auschwitz odbywają się rocznicowe uroczystości. Tuż po zakończeniu II wojny światowej, gdy odkrywano potworności systemu totalitarnego nazistowskiej III Rzeszy Niemieckiej, obozy zagłady były jednym z traumatycznych zjawisk tych czasów. Z końcowym etapem istnienia „Kombinatu Śmierci” wiązały się losy ewakuowanych więźniów. W połowie stycznia 1945 roku, tuż przed natarciem Armii Czerwonej na tereny Śląska w granicach Rzeszy, transporty kolejowe z więźniami skierowano ku miejscowościom położonym w powiecie rybnickim.

W trzaskającym mrozie, bez zimowych ubrań, głodni i zastraszeni więźniowie jechali w prymitywnych warunkach, a następnie szli pieszo i ginęli. Jedni z wycieczenia, inni dobijani, by nie utrudniali marszu, ich martwe ciała znaczyły pobocza dróg w Żorach, Leszczynach, Rybniku, Wodzisławiu i w wielu innych miejscach. Niewielkim grupom udało się umknąć i ukryć się w okolicy, często przy pomocy mieszkających tu ludzi, którzy narażali swe życie. Do dziś liczba tu pogrzebanych nie jest w pełni znana ale sięgała setek osób. W Żorach złożono w mogile 47 ofiar marszu. Tuż po wojnie na szlaku śmierci wznoszono pamiątkowe obeliski, które po dziś dzień są miejscem wspomnień i przestrogi przed wojną i upodleniem człowieka przez systemy totalitarne. Żorzanie pamiętają o tych dramatycznych dniach, czcząc pamięć ludzi wielu narodów świata, których przedstawiciele tu oddali swe życie."

Marcin Wieczorek

Polub nas na Facebooku

FOTO: Arc. / zory.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto