Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żory na archiwalnych fotografiach. Jest Rynek, Kościół św. Filipa i Jakuba... Zobaczcie ZDJĘCIA

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Fragment rynku. W głębi widoczny Hotel pod Pocztą oraz szyldy na budynkach m.in.: Żorski handel skór i przyborów szewskich, F. Tyrtania, Maks Bartoń. W głębi z prawej stoi figura św. Jana Nepomucena
Fragment rynku. W głębi widoczny Hotel pod Pocztą oraz szyldy na budynkach m.in.: Żorski handel skór i przyborów szewskich, F. Tyrtania, Maks Bartoń. W głębi z prawej stoi figura św. Jana Nepomucena Narodowe Archiwum Cyfrowe
Przedwojenne Żory. Jak wyglądał Rynek z kamienicami i kościołem przed zniszczeniem w czasie II wojny światowej? Zobaczcie archiwalne zdjęciach. Prezentujemy zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Przedwojenne Żory na zdjęciach

Na archiwalnych fotografiach możemy zobaczyć, jak prezentował się Rynek z kamienicami przed zniszczeniami w wyniku walk w czasie II wojny światowej. Zauważmy, że przez główny plac miasta biegła droga. Choć to były zupełnie inne czasy. Nie było tylu samochodów. Na zdjęciu zobaczymy cztery auta i autobus.

Na jednym ze zdjęć możemy dostrzec drewniany drogowskaz. Jakie wskazywał kierunki? Wodzisław 18 km, Rybnik 12 km, Wisła 52 km, Cieszyn 37 km, Katowice 36 km, Pszczyna 20 km.

Przedwojenne sklepy i lokale na Rynku w Żorach

A co można było odwiedzić na Rynku w Żorach. Była restauracja pod Złotą Gwiazdą, Hotel Polski, drogeria. Były też sklepy. Między innymi z meblami i artykułami kuchennymi. Nie zabrakło też miejsca dla hurtowni tytoniowej.

Dostrzeżemy tez fragment rynku w z widocznym w głębi Hotelem pod Pocztą oraz szyldy na budynkach m.in.: Żorski handel skór i przyborów szewskich, F. Tyrtania, Maks Bartoń. Jest też figura św. Jana Nepomucena. Spoglądając na główny plac miasta wydaje się, że przed wojną było tam zdecydowanie mniej zieleni niż obecnie. A wam, który Rynek bardziej się podoba? Przedwojenny czy obecny?

Na archiwalnych zdjęciach możemy też dostrzec kościół św. Filipa i Jakuba w Żorach wraz z okoliczną zabudową. Dodajmy, że w wyniku walk w czasie II wojny światowej zniszczone zostało 80 proc. zabudowy miejskiej. Świątynia była ruiną. Podobnie jak pobliskie budynki.

W galerii prezentujemy też fotografie przedstawiające Dywizjon artylerii konnej przed ćwiczeniami i przyjęcie z udziałem wojska i przedstawicieli miejscowych władz z okazji imienin Józefa Piłsudskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto