"100 lat temu na Górnym Śląsku": W 1918 roku konfiskowano dzwony, kwitł nielegalny handel, a nieboszczyków chowano w ubraniach z papieru
W 1918 roku walczono z nielegalnym handlem i bandytami uszkadzającymi płody rolne. Braki zmuszały do chowania nieboszczyków w odzieży z papierów oraz konfiskaty dzwonów kościelnych, które z kolei nie zawsze miejscowa ludność chciała oddać. Prezentujemy kolejną część historycznego cyklu "100 lat temu na Górnym Śląsku", autorstwa Kazimierza Mroczka, pasjonata historii i członka Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej. To historia naszego regionu.
2021-04-03 08:01:04
Pamiętacie te kultowe rzeczy z lat 90.? Tak wyglądał świat przed erą smartfonów. Zobaczcie zdjęcia!
Dawniej rewolucjonizowały nasze życie, obecnie nastolatkowie nie wiedzą, do czego służyły - pamiętacie jeszcze te kultowe przedmioty z lat 90.? Ostatnia dekada XX wieku wyznaczyła jedyną w swoim rodzaju stylistykę, której nie da się łatwo zapomnieć. Jeśli macie jeszcze którąś z tych rzeczy w domu - jesteście szczęściarzami. Dzięki niej możecie jeszcze zarobić na aukcji przedmiotów kolekcjonerskich. Zobaczcie naszą galerię!
2021-03-31 13:30:10
Żory: Miasto po zakończeniu II wojny światowej były ruiną, legło w gruzach. Zobaczcie te ZDJĘCIA
HISTORIA w Żorach. 24 marca 1945 roku z rana nastąpił zmasowany atak wojsk radzieckich poprzedzony silnym przygotowaniem artyleryjskim i nalotem samolotów bombowych. Za osłoną czołgów czechosłowackich około południa do miasta wkroczyła piechota. - Po 5 latach, 6 miesiącach i 24 dniach zakończył się dla Żor okres okupacji hitlerowskiej - napisał Edward Burcek w kronice Urzędu Miasta w Żorach. Po przejściu frontu miasto przedstawiało wielkie gruzowisko. Całe śródmieście z cenną architekturą zostało doszczętnie zniszczone. Zobaczcie te archiwalne zdjęcia.
2021-03-29 06:26:57
"100 lat temu na Górnym Śląsku": Chwilowe sukcesy Niemców i coraz bardziej uciążliwe życie
Pewne sukcesy Niemców na froncie Zachodnim Wielkiej Wojny nie oznaczały jakiejkolwiek poprawy życia mieszkańców Górnego Śląska. Codzienne życie stawało się coraz bardziej uciążliwe - czytamy w kolejnej części historycznego cyklu "100 lat temu na Górnym Śląsku", autorstwa Kazimierza Mroczka, pasjonata historii i członka Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej. To historia naszego regionu.
2021-03-14 08:01:03
"100 lat temu na Górnym Śląsku". Braki w sklepach, nielegalny handel, przemyt i niepokoje społeczne
Wielka Wojna miała też negatywne skutki dla dorastającej młodzieży. W prasie pisano „wciąż głośne są skargi na chłopaków i młodzież męską, że jest zepsuta i dopuszcza się różnych przestępstw. Na jedna z przyczyn wskazuje się na brak ojców rodzin, bawiących na wojnie, którzy nie mogą silną ręką dopilnować wychowania dzieci - czytamy w kolejnej części historycznego cyklu "100 lat temu na Górnym Śląsku", autorstwa Kazimierza Mroczka, pasjonata historii i członka Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej. To historia naszego regionu.
2021-02-26 15:42:23
"100 lat temu na Górnym Śląsku". Odzież i obuwie na kartki, w restauracjach zamiast obrusów... biała farba. To przez Wielką Wojnę
Restrykcje z powodu Wielkiej Wojny dotknęły każdą dziedzinę życia. Obuwie oraz odzież na kartki i to kiepskiej jakości. - Od 1 lipca 1918 roku zabroniono w ogóle używania w restauracjach obrusów i serwetek. Całą bielizną stołową należało sprzedać władzom - czytamy w kolejnej części historycznego cyklu "100 lat temu na Górnym Śląsku", autorstwa Kazimierza Mroczka, pasjonata historii i członka Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej. To historia naszego regionu.
2021-02-20 08:08:54