Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żory: Pomnik przyrody do wycięcia. Przez pęknięcia grozi powaleniem

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Dąb, który był pomnikiem przyrody zostanie wycięty
Dąb, który był pomnikiem przyrody zostanie wycięty UM Żory
Na ostatniej sesji Rady Miasta Żor zdecydowano o zniesieniu formy ochrony przyrody dla dębu stanowiącego pomnik przyrody na terenie miasta. Chodzi o spękane drzewo w Baranowicach, które grozi powaleniem.

Pomnik przyrody do wycięcia

Na ostatniej sesji Rady Miasta Żor radni zdecydowali o zniesieniu formy ochrony drzewa z gatunku dąb szypułkowy stanowiącego pomnik przyrody o nadanym nr gminnym pomnika 13 (nr ew. 90/2), położonego na działce ewidencyjnej nr 284/1 przy ul. Lipowej w Baranowicach. Powodem jest jego stan i troska o bezpieczeństwo.

Projekt uchwały wymaga uzgodnienia z właściwym regionalnym dyrektorem ochrony środowiska, w myśl art. 44 ust. 3a ww. ustawy o ochronie przyrody oraz przeprowadzenia konsultacji z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tekst jednolity Dz. U. z 2019 r. poz. 688 ze zm.).

Przez pęknięcia grozi powaleniem

Skąd taka decyzja radnych? Podczas przeglądu stanu zdrowotnego drzew pomników przyrody rosnących na terenie Żor, stwierdzono, że z uwagi na pogłębienie pęknięcia pnia oraz związane z tym osłabienie jego funkcji statyczno-mechanicznych, pilnego wykonania prac sanitarno-pielęgnacyjnych wymaga drzewo – pomnik przyrody z gatunku dąb szypułkowy o nadanym nr gminnym pomnika 13 (nr ewid. 90/2), zlokalizowany w dzielnicy Baranowice, w rejonie grobli przy dawnym stawie między ul. Nowy Dwór a ul. Lipową, na działce nr 284/1, pozostającej w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego „Lasy Państwowe” Nadleśnictwo Rybnik.

- Biorąc pod uwagę drastyczne pogorszenie stanu fitosanitarnego przedmiotowego drzewa, tzn. wydłużenie poprzecznego pęknięcia pnia o około 20 cm i jego poszerzenie o 3 – 4 cm, drzewo w każdej chwili grozi powaleniem w stronę drogi, przez co stwarza ono realne zagrożenie bezpieczeństwa życia ludzi i mienia znajdujących się w jego otoczeniu. W ocenie dendrologa wykonanie prac pielęgnacyjnych nie przyniesie oczekiwanych efektów, tj. drzewo po wykonaniu prac nadal będzie stwarzało zagrożenie bezpieczeństwa - słyszymy w Urzędzie Miasta w Żorach.

Zły stan drzewa potwierdził nadleśniczy Państwowego Gospodarstwa Leśnego „Lasy Państwowe” Nadleśnictwa Rybnik, będącego jednocześnie zarządcą nieruchomości, na której rośnie drzewo.

W związku z zapisami art. 44 ust. 4 ustawy o ochronie przyrody, zniesienie formy ochrony przyrody, o której mowa w ust. 1, następuje w razie utraty wartości przyrodniczych i krajobrazowych, ze względu na które ustanowiono formę ochrony przyrody, lub w razie konieczności realizacji inwestycji celu publicznego w przypadku braku rozwiązań alternatywnych lub zapewnienie bezpieczeństwa powszechnego.

- Przedmiotowe drzewo stwarza realne zagrożenie bezpieczeństwa w rejonie ciągu komunikacyjnego ul. Lipowej, w związku z czym niezbędne jest zniesienie formy ochrony przyrody dla przedmiotowego drzewa, co umożliwi podjęcie czynności zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa w rejonie ulicy Lipowej - dodają urzędnicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto