Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żory: Poradnik strażacki. W Żorach wydano strażacki poradnik, który zdobył uznanie w całej Polsce

Katarzyna Śleziona
W Żorach wydano strażacki poradnik, który zdobył uznanie w całej Polsce
W Żorach wydano strażacki poradnik, który zdobył uznanie w całej Polsce
Żory: Poradnik strażacki. W Żorach wydano strażacki poradnik, który zdobył uznanie w całej Polsce. Publikacja nosi tytuł „Polak mądry przed szkodą. O pożarach i innych zagrożeniach”.

Żory: Poradnik strażacki. W Żorach wydano strażacki poradnik, który zdobył uznanie w całej Polsce

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Żorach jest na ustach całej Polski. Nasi strażacy mogą poszczycić się poradnikiem „Polak mądry przed szkodą. O pożarach i innych zagrożeniach”, który obowiązuje w komendach straży pożarnej w całej Polsce. Publikacja została wydana w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”. Poradnik stworzyły dwie żorzanki: Aldona Dobrzyńska, pracownik żorskiej straży pożarnej i Daria Leśnik, która wykonała rysunki w książeczce.

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!

- Ratowanie ludzi to dla nas – strażaków chleb powszedni. Jesteśmy profesjonalistami. Wolimy jednak zapobiegać pożarom, niż je gasić i być świadkami tragedii. Przeczytaj nasz poradnik i zastosuj omówione w nim zasady, a dzięki temu uda się uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji – czytamy we wstępie do poradnika „Polak mądry przed szkodą. O pożarach i innych zagrożeniach”.

Poradnik ma na celu uświadomić czytelnikom, z jakimi zagrożeniami mogą się zetknąć w codziennym życiu, a szczególnie we własnym domu . W przystępny sposób są wyjaśniane różne kwestie, jak sobie z nimi radzić. Publikacja jest skierowana do osób dorosłych, ale lubią do niej zaglądać też dzieciaki. Dlaczego? Bo wszystkie informacje i porady są przekazane w jasny sposób – tak, by łatwo zapadały w pamięć. Tekst uzupełniają humorystyczne ilustracje, które z pewnością ułatwią ich przyswajanie.

- W poradniku piszemy m.in. o bezpieczeństwie w domu i poza nim, a także o pożarze mieszkania, zasadach ewakuacji oraz o bezpiecznym eksploatowaniu urządzeń elektrycznych i gazowych. Kładziemy też nacisk na czujki w naszym domu. Piszemy o tlenku węgla i jak się przed nim ustrzec. Poruszamy aspekt palenia śmieci i jak należy używać gaśnicy. Podajemy nawet dobre rady na złą pogodę i mówimy o tym, że spalony las nie szumi – wylicza młodsza kapitan Aldona Dobrzyńska, pracownik żorskiej straży pożarnej, autorka poradnika.
Publikacja jest podzielona na 15 rozdziałów i zawiera 44 strony razem ze spisem treści.
- Grupą docelową są osoby dorosłe, ale chętnie zaglądają do niego dzieciaki, ze względu na humorystyczne ilustracje – dodaje autorka książki.

Poradnik powstawał dwa miesiące, a inspiracją w jego wydaniu była wcześniejsza publikacja z projektu „Przygody Ognika”, który był skierowany do uczniów żorskich placówek oświatowych.

- Daria tworzyła rysunki do „Przygód Ognika” i tak zapoczątkowała się współpraca między nami. Z tą książeczką pojechałam na zaproszenie Zarządu Głównego Ochotniczych Straży Pożarnych, żeby pokazać, że współpracujemy z OSP, że prowadzimy programy edukacyjne. Padło na podatny grunt. Zaproszono nas do współpracy przy tworzeniu nowego poradnika. Pracowałyśmy nad nim 2 miesiące i drugie tyle zajęły nam różnego rodzaju poprawki – mówi Aldona Dobrzyńska, autorka poradnika „Polak mądry przed szkodą...”

- Mamy nadzieję, że lektura poradnika będzie łatwa i przyjemna, a przede wszystkim zaś pożyteczna. Poznając zasady bezpiecznych zachowań, stajemy się bardziej bezpieczni w swoim domu – dodaje Aldona Dobrzyńska.
Żorski poradnik chwalą też w komendzie głównej Państwowej Straży Pożarnej. - Nie jest wykluczone, że pojawi się wersja interaktywna i plakaty związane z podręcznikiem. Dzięki niemu propagujemy w Polsce nie tylko aspekty ratownicze, ale przekazujemy treści edukacyjne – mówi gen. bryg. Wiesław Leśniakiewicz, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

- Czasem nawet najlepiej przygotowana straż pożarna nic nie jest w stanie zrobić, jeśli nie będziemy mieli dobrej prewencji, jeśli nie społeczeństwo nie będzie dbać o swoje bezpieczeństwo. Zależy nam na budowaniu świadomości o niebezpieczeństwie i zagrożeniach, w jakich możemy się znaleźć. Rocznie w Polsce na skutek pożarów ginie ponad 500 osób - to ogromna tragedia, dlatego musimy dążyć do tego, by zmniejszyć tą liczbę – dodaje komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

Publikacja jest dostępna na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i na stronie komendy głównej straży pożarnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto