Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żory pozytywnym wyjątkiem na skalę regionu. Tylko w Żorach przybywa mieszkańców. Reszta śląskich miast na minusie. Województwo się wyludnia

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
W Żorach mieszka około 63 tysięcy mieszkańców.
W Żorach mieszka około 63 tysięcy mieszkańców. arc.
Żory pozytywnym wyjątkiem na skalę regionu. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy tylko w Żorach spośród wszystkich pozostałych miast województwa Śląskiego przybyło mieszkańców. Do Żor przyprowadziło się blisko czterysta osób. Prezydent Waldemar Socha wskazuje, że to efekt realizowanej wizji miasta i ogromny sukces, którego jeszcze niedawno nie było widać na horyzoncie.

Żory pozytywnym wyjątkiem na skalę regionu. Tylko w Żorach przybywa mieszkańców. Reszta śląskich miast na minusie. Województwo się wyludnia

Żory jedynym miastem województwa Śląskiego, w którym przybywa mieszkańców! Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w porównaniu z 2019 rokiem, przybyło dokładnie 372 żorzan. Obecnie Żory mają około 63 tysiące mieszkańców. To pozytywny wyjątek, bo jak wskazują dane GUS, mieszkańców Śląskich miast notorycznie ubywa.

Zadowolenia rosnącej liczby mieszkańców Żor nie kryją władze miasta. Tym bardziej, że jak zauważają w Żorach wzrost nowych mieszkańców odbywa się systematycznie. Waldemar Socha, prezydent Żor zaznacza, że to niezwykle pokrzepiające statystyki.

- Stały wzrost liczby mieszkańców jest dla nas oczywiście powodem do dumy. Świadczy o tym, że w Żorach dobrze się żyje - przyznaje Waldemar Socha, prezydent Żor, dodając, że swoje miejsce w Żorach znajduje wielu mieszkańców regionu.

Waldemar Socha dodaje, że nowych mieszkańców nie udałoby się przyciągnąć, gdyby nie konsekwentnie realizowana od lat wizja miasta, umożliwiająca jego nieustanny rozwój. Chodzi tutaj między innymi o sprowadzanych do miasta inwestorów, dających nowe miejsca pracy.

- Wciąż pozyskujemy nowych poważnych inwestorów, którzy realizując w Żorach wielomilionowe, ambitne projekty tworzą miejsca pracy dla mieszkańców miasta i całego regionu - dodaje Socha.

Prezydent Żor jest tym bardziej zadowolony z przybywających do miasta mieszkańców, gdyż jeszcze kilkanaście lat temu wcale nie było to takie oczywiste.

- Nasze miasto przez ostatnie lata bardzo się zmieniło. Udało nam się przezwyciężyć trudności, w tym znacznie zmniejszyć bezrobocie, a przy tym pozyskać dodatkowe wpływy do budżetu, pozwalające na nowe inwestycje, dzięki którym Żory stały się miastem przyjaznym do zamieszkania - zauważa Waldemar Socha.

Włodarz Żor zwraca uwagę, że miasto przeczy wojewódzkim trendom wyludniania się, dzięki inwestowaniu w mieszkańców, bez pomijania żadnego z nich.

- Przeprowadziliśmy ogromne inwestycje we wszystkich najważniejszych sferach funkcjonowania miasta, pamiętając przy tym o wszystkich grupach społecznych - podkreśla prezydent Żor, wskazując na innowacyjne działania na skalę ogólnopolską podejmowane przez miasto takie jak: Bezpłatna Komunikacja Miejska, czy program budowy tysiąca mieszkań czynszowych.

Władze miasta mają nadzieję, że rosnąca liczba żorzan będzie odnotowywana także w kolejnych latach. Jak przekonują Żory mają ku temu predyspozycje. Szans na nowych w kolejnych inwestycjach, obejmujących chociażby modernizowaną infrastrukturę.

- Z optymizmem patrzymy w przyszłość, wierząc, że Żory będą nadal dynamicznie się rozwijały, przyciągając nowych mieszkańców - mówi Waldemar Socha, prezydent miasta.

Śląskie ma coraz mniej mieszkańców. Ubyło 25 tysięcy osób

Województwo Śląskie się wyludnia. Tak wynika z najnowszego raportu GUS. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy z regionu ubyło ponad 25 tysięcy mieszkańców. "Rekordziści" stracili ponad dwa tysiące mieszkańców. Najwięcej osób wyprowadziło się z Częstochowy.

Tendencja wyludniania się Śląskich miast jest widoczna od kilku dekad. Rozpoczęła się jeszcze w latach 90. Statystyczny Ślązak czy mieszkaniec Zagłębia ma 43 lata (w 2010 miał - 39,6), podczas gdy przeciętny Polak 42. Woj. śląskie ma jeden z najniższych w kraju współczynnik dynamiki demograficznej, czyli stosunek liczby urodzeń do liczby zgonów.

Ubywająca liczba mieszkańców województwa Śląskiego wynika z większym niż w innych częściach odsetkiem liczby zgonów na nowotwory czy choroby zawodowe. Ponadto jak zauważa prof. Robert Krzysztofik z Uniwersytetu Śląskiego, regionowi nie pomaga zmieniający się model rodziny i opóźniający się wiek urodzenia pierwszego dziecka przez kobiety.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto