Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żory: Prawie 100 tys. zł. wyda miasto na remont gotyckich murów obronnych

Katarzyna Śleziona
Janina Krakowczyk i Benedykt Maciończyk popierają remont murów
Janina Krakowczyk i Benedykt Maciończyk popierają remont murów Katarzyna Śleziona
Jeszcze w tym roku miasto odnowi zabytkowe mury obronne znajdujące się przy ulicach Garncarskiej i Męczenników Oświęcimskich. Remont pochłonie prawie 100 tysięcy złotych i obejmie w sumie 15,6 metrów gotyckich cegieł.

- W przetargu ogłosiliśmy, że wyremontujemy mury przy tych dwóch arteriach. Jednak nie wykluczamy zmiany, bo zabytkowe cegły przy ulicy Ogrodowej są w gorszym stanie i wymagają natychmiastowej naprawy. Decyzję podejmiemy niebawem. Remont rozpocznie się w ciągu miesiąca - mówi Dorota Marzęda, rzeczniczka żorskiego magistratu

Mieszkańcy popierają remont. - Mury obronne to ślady naszego dziedzictwa i naszej dumy. To pomniki kultury, które przetrwały najgroźniejsze pożary w mieście. Powinny być odnowione - mówi Agnieszka Burak, mieszkanka osiedla Pawlikowskiego.

Jakie prace zostaną wykonane przy murach? - Zostaną odgrzybione i wzmocnione fundamenty, usunięte krzewy z murów i uzupełnione uszkodzone cegły - mówią urzędnicy.

Nie pierwszy raz stare mury są remontowane. Prace przy fortyfikacji prowadzono m.in. już w latach 70. ubiegłego wieku. Wtedy został odnowiony m.in. fragment murów w kierunku ulicy Księdza Klimka, wzdłuż starego cmentarza. Jednak największe roboty zaszły w ostatniej dekadzie. - W poprzednich latach były remontowane na przykład odcinki murów przy ulicy Bramkowej i Ogrodowej - około 70 metrów i od Dolnego Przedmieścia do Szeptyckiego - kolejnych 30 metrów.

Na ten cel wydaliśmy około 300 tysięcy złotych - mówi Józef Dziendziel, pełnomocnik prezydenta ds. infrastruktury. W kolejnych latach następne fragmenty mają być odnawiane. Urzędnicy mają też pomysł, aby w murach przy ul. Bramkowej zrobić bramę, otwierającą się na ul. Stodolną.

- To byłoby spore ułatwienie dla konduktów żałobnych, idących od strony kościoła w Śródmieściu. Teraz żałobnicy muszą okrążać mury i podążają ulicą Kościuszki w stronę cmentarza. Aby zrobić bramę, potrzebujemy zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków. Prowadzimy intensywne rozmowy na ten temat - mówi Dorota Marzęda, rzeczniczka żorsiego magistratu.

Mury obronne zostały wzniesione w XIII wieku, w przeciągu 25 lat. Stworzyły 1200-metrową owalną zabudowę wokół miasta, leżącego na płaskowyżu opadającym w kierunku rzeki Rudy.

Obecnie z 1200 metrów fortyfikacji pozostały zaledwie 434 metry. Najdłuższa zachowana partia, ponad 200-metrowa rozciąga się od ulicy Rybnickiej do Szeptyckiego. Mury mają dziś różną wysokość od 2,5 do 7 metrów i średnią szerokość około 1,5 metra.

Jeszcze cztery dekady temu ponad 100 metrów murów było zachowanych w zabudowaniach. A dla przykładu wzdłuż ulicy Murarskiej zabytkowe domy parterowe spoczywają właśnie na fundamentach murów obronnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto