Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żory przedłużają nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego. Powód? W ciągu niespełna miesiąca, do Urzędu Miasta nie spłynął żaden projekt!

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Wydłużenie terminu składania projektów do Budżetu Obywatelskiego w Żorach miało zostać wprowadzone na prośbę mieszkańców.
Wydłużenie terminu składania projektów do Budżetu Obywatelskiego w Żorach miało zostać wprowadzone na prośbę mieszkańców. UM Żory
2,2 miliona złotych do podziału i brak chętnych na ich wykorzystanie? W Żorach władze miasta musiały wydłużyć datę graniczną składania wniosków do Budżetu Obywatelskiego, ponieważ w terminie do Urzędu Miasta nie spłynął żaden projekt. Oficjalnie miasto otrzymywało takie sygnały od samych żorzan.

Żory przedłużają nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego. Powód? W ciągu niespełna miesiąca, do Urzędu Miasta nie spłynął żaden projekt!

Dwa tygodnie więcej będą mieli mieszkańcy Żor na złożenie projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2023 rok. Władze miasta zdecydowały się wydłużyć do półtorej miesiąca czas w którym żorzanie mogą przedstawiać propozycje inwestycji do zrealizowania w mieście.

Powód dla którego miasto zdecydowało się na taki krok jest bardzo prozaiczny. Gdyby tego nie zrobiono planowany na przyszły rok budżet nie miałby najmniejszego sensu. Na kilka dni przed upływem terminu składania projektów do urzędu żadną drogą tradycyjną czy elektroniczną nie wpłynął żaden projekt. Oficjalnie mieszkańcy sugerowali, że miesiąc to zbyt krótki czas na to, żeby odpowiednio przygotować propozycję.

- Dotarły do nas sygnały od mieszkańców, że potrzebują jeszcze troszkę więcej czasu na złożenie projektów - mówi Adrian Lubszczyk, Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Żorach.

W mieście wierzą, że dodatkowy czas pozwoli żorzanom na przesłanie do magistratu projektów do Budżetu Obywatelskiego. - Myślimy, że te dwa tygodnie więcej pozwolą na przygotowanie propozycji - podkreśla Adrian Lubszczyk.

A co jeśli wydłużony termin nie pomoże? To scenariusz, który w Żorach nie jest brany pod uwagę. - Na razie o tym nie myślimy. Wierzymy, że projekty zostaną złożone - przyznaje Lubszczyk.

Nowy termin składania propozycji do Żorskiego Budżetu Obywatelskiego upływa teraz 30, a nie jak było to pierwotnie, 16 czerwca. Do tego czasu mieszkańcy Żor na kilka sposobów mogą zgłaszać projekty pomysłów, ich zdaniem interesujących do zrealizowania w mieście.

Żorzanie projekty do BO mogą składać formie papierowej - do Urzędu Miasta można wysłać list z wypełnionymi drukami dot. Budżetu Obywatelskiego - lub złożyć go osobiście - a także w formie elektronicznej, za pomocą platformy "E-Żory". Jak podkreślają w magistracie, istnieje też opcja skorzystania ze wsparcia mobilnego urzędnika, który przyjedzie do domu osoby np. niepełnosprawnej i pomoże złożyć projekt.

Ten przypomnijmy, żeby miał szansę na realizację musi zostać poparty podpisami co najmniej pięćdziesięciu mieszkańców. Dodatkowo, propozycja projektu musi być szczegółowo opisana: ma zawierać m.in. kosztorys oraz szacunkowe koszty eksploatacyjne zgłaszanej inwestycji w pięciu kolejnych latach.

Wydłużenie terminu składania projektów do Budżetu Obywatelskiego najprawdopodobniej pociągnie za sobą kolejne zmiany. Wszystko wskazuje na to, że przesunięte zostaną kolejne etapy żorskiego BO. Opóźni się czas oceny merytorycznej projektów przez miasto. Później dojdzie także do głosowania mieszkańców, którzy w ostatniej fazie będą wskazywać ich zdaniem najlepsze propozycje.

Mimo szeregu zmian w Żorskim Budżecie Obywatelskim, niezmienna pozostaje za to kwota, na którą ten opiewa w 2023 roku. Nieustannie żorzanie do zadysponowania mają 2,2 miliona złotych. Jednocześnie projekt nie może być wart mniej niż 100 tysięcy złotych.

- Szacunkowa wartość zgłaszanego projektu musi wynosić co najmniej 100 000 złotych, a jednocześnie nie może przekraczać kwoty przeznaczonej na ŻBO2023, czyli 2 200 000 złotych - tłumaczy Adrian Lubszczyk, dodając, że wzorem poprzednich edycji Budżetu Obywatelskiego, żorzanie mogą składać projekty dotyczące wyłącznie całego miasta, z pominięciem inwestycji dotyczących wyłącznie dzielnic czy osiedli.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto