18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żory sesja Rady Miasta: Relacja live!

KAKA
Katarzyna Śleziona
Jaką ulicę mamy "dziadowską" i co jest bez sensu w Żorach. Dowiedz się, czytając naszą relację LIVE z dzisiejszej sesji Rady Miasta Żory.

Godz. 15.08 - rozpoczynamy sesję Rady Miasta. Wycofujemy uchwałę nr 7.11 dotycząca zmian statutu Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w Jastrzębiu-Zdroju oraz uchwałę nr 7.6. o wyłączeniu z Zespołu Szkół nr 1: Technikum Uzupełniającego nr 2, Technikum Uzupełniającego nr 2 dla Dorosłych, Szkoły Policealnej nr 3 oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej dla Dorosłych.
Radny K. Mentlik pyta prezydenta, dlaczego wycofujemy uchwałę nr 7.6. Prezydent odpowiada, że tak uchwała jest niepotrzebna, aby dokonać znajdujących się w niej zmian.

Polub nas na Facebooku

Godz. 15.11 - Radni głosują nad przyjęciem protokołu Nr XXVIII/2012 z sesji Rady Miasta. 16 radnych jest za, a jeden wstrzymuje się od głosu.

Godz. 15.13 - Radny Ireneusz Jaguś pyta o projekt "Błękitne niebo nad starówką" dotyczący niskiej emisji i o budowę miasteczka ruchu drogowego. Anna Ujma, doradca prezydenta do spraw promocji, polityki i informacji odpowiada, że projekt "Błękitne..." rozpocznie się już 5 lutego. Pojawią się m.in. plakaty informacyjne, billboardy promujące projekt. Z kolei prezydent mówi, że miasteczko ruchu drogowego będziemy budować w Parku Cegielnia.

Godz. 15.15 - Radny Jerzy Marciniak pyta, czy w ramach programu "Radosna szkoła" jest uwzględniona budowa placu zabaw przy SP nr 15. Prezydent odpowiada, że tak.

Godz. 15.18 - Radny Janusz Koper pyta o oświetlenie uliczne i wybór firmy Mateo, która się tym zajmie. Pyta również o przyznanie dotacji klubom sportowym. Bronisław Jacek Pruchnicki, doradca prezydenta do spraw infrastruktury odpowiada, że firma Mateo pracowała już w naszym mieście. Wykonywała m.in. oświetlenie w czwartym kwartale 2012 r. na zlecenie Tauronu. Z koeli wiceprezydent Wojciech Kałuża odpowiada, że kluby sportowe w większości dostały zadowalające kwoty dotacji.

Godz. 15.21. Radny Krzysztof Mentlik pyta, dlaczego kilku mieszkańcom odmówiono dotacji do wymiany kotłów. Prezydent odpowiada, że dotacji nie przyznano, bo wskazani mieszkańcy będą mogli wymienić kotły w ramach specjalnego projektu, który niebawem ruszy w Żorach.

Godz. 15.24 - Radny Janusz Koper przedstawia informacje Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach na temat: stanu środowiska w województwie śląskim w 2011 roku oraz oceny stanu środowiska w rejonie obiektów objętych monitoringiem lokalnym na terenie województwa śląskiego.

Radny Koper mówi m.in. o tym, że z roku na rok coraz więcej środków własnych samorządy przekazują na gospodarkę wodną. W Żorach był to wzrost o 15 proc. w 2012 roku w stosunku do roku wcześniejszego. Radny przedstawia informację, że wzrosły u nas też zanieczyszczenia gazowe. Powołując się na WIOŚ mówi, że województwo śląskie jest niestety producentem sporych zanieczyszczeń pyłowych. Produkuje 22 proc. wszystkich zanieczyszczeń pyłowych w kraju! Mówi jednak o tym, że w Żorach średnie stężenie pyłu na szczęście zmalało o 5 procent i nie występowało u nas na szczęście takie przekroczenie stężeń, które zagrażałoby bezpieczeństwu mieszkańcom. Radny Koper mówi, że w rejonie aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej na taki stan rzeczy wpływa głównie m.in. transport komunikacji samochodowej. Zauważa, że na Śląsku występuje deficyt wody i rośnie też ilość oczyszczonych ścieków odprowadzonych do gruntów. To wzrost z 64 do prawie 73 proc. Radny Koper mówi też o tym, że w województwie śląskim nie ma wód podziemnych z pierwszej klasy czystości. Ubolewa nad tym, że nasze województwo nie potrafi sobie poradzić z hałasem, z którym mamy do czynienia m.in. w transporcie samochodowym i kolejowym. Radny Koper przywołuje statystykę, wedle której na 1000 mieszkańców w 2012 r. przypadało 434 samochodów. Mówi też o polach elektromagnetycznych i o tym, że w Żorach mamy takie 2 punkty pomiarowe. Na szczęście nie wskazały przekroczenia dopuszczalnych norm w naszym mieście.

Godz. 15.43 - Głos zabiera radny Piotr Huzarewicz. Zwraca uwagę m.in. na wzrost częstości przekroczeń 24-godzinnych stężenia pyłów w naszym mieście, które powodują powstawanie niskiej emisji. Mówi o zasadności uruchomienia w mieście programu niskiej emisji. Chwali też program "Błękitne niebo nad starówką", który startuje w naszym mieście już 5 lutego.

Godz. 15.48 - Radny Jerzy Marciniak pyta, jak zanieczyszczenia powietrza przekładają się na nasze dzielnice np. na osiedlu Sikorskiego, które w zeszłym roku znajdowało się na szarym końcu. Radny Koper odpowiada, że nie możemy dokładnie tego stwierdzić. Na osiedlu Sikorskiego mamy jeden z punktów pomiarowych i tam możemy określić, jakie zanieczyszczenia występują.

Godz. 15.52 - Radny Dariusz Domański chce podzielić się swoimi refleksjami. Zaczyna od tego, że podoba mu się plakat programu "Błękitne niebo nad starówką". Zwraca jednak uwagę na to, że miasto Żory to nie tylko starówka, gdzie będzie prowadzona walka z niską emisją w ramach programu. Radny Domański mówi o tym, że Żory to nie tylko starówka, ale także inne dzielnice miasta, w tym również osiedla. Stwierdza, że głównie tam przebiegają najważniejsze ciągi komunikacyjne w Żorach, a nie na starówce. Tam koncentruje się największy ruch samochodów, które emitują do atmosfery największe zanieczyszczenia. Niespodziewanie stwierdza, że np. ul. Okrężna od Ronda Jastrzębskiego to "dziadostwo", która w najbliższych latach powinna zostać wyremontowana. Radny zastanawia się, czy stan zanieczyszczeń w Żorach można byłoby poprawić także poza starówką.

Godz. 16 - Piotr Kosztyła, przewodniczący Rady Miasta Żory mówi, że ulica Okrężna jest... "dziadowska", jak na nasze standardy. Przy okazji zdradza, że władze Żor mają pomysł na dalsze obwodnice - m.in. biegnącą przez Kleszczów. To jednak jego zdaniem perspektywa kilku najbliższych lat.

Godz. 16.02 - Radny Kazimierz Dajka pyta o to, czy marszałek przesłał już informacje związane z ochroną Żor przed hałasem i czy są przekroczone normy w jakichś rejonach Żor. Bronisław Jacek Pruchnicki, doradca prezydenta do spraw infrastruktury odpowiada, że nie otrzymaliśmy jeszcze takich informacji.

Godz. 16.04 - Radny Piotr Kosztyła gratuluje Lucjanowi Buchalikowi, który po raz kolejny wygrał konkurs na stanowisko dyrektora żorskiego muzeum oraz Adrianowi Fojcikowi, który od 1 stycznia tego roku sprawuje stanowisko dyrektora Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych.

Godz. 16.05 - Skarbnik Grażyna Zdziebło mówi o zmianach w budżecie miasta Żory na 2013 rok.
Dokonujemy zmian w budżecie miasta Żory na 2013 rok poprzez zwiększenie planowanych dochodów ogółem o kwotę 7.939.793,31 zł – to dochody własne (dochody bieżące) – m.in. dochody pochodzą od osób prawnych, od osób fizycznych i od innych jednostek nieposiadających osobowości prawnej oraz wydatki związane z ich poborem 7.730.000,00zł; dochody celowe (dochody bieżące) – m.in. w dziale pomoc społeczna – 1.000,00 zł. Dokonujemy zmian w budżecie miasta w budżecie miasta Żory na 2013 rok poprzez zwiększenie planowanych wydatków budżetu miasta Żory na 2012 rok o kwotę 7.939.793,31zł.

Godz. 16.10 - Radny Piotr Huzarewicz pyta o to, czy została dokonana kalkulacja mówiąca o środkach niezbędnych do zaadaptowania budynku na potrzeby muzeum. Pyta także, ile będzie trzeba zabezpieczyć w budżecie środków na działalność działu "afrykańskiego". Stwierdza, że przed podjęciem decyzji o jakimkolwiek działaniu inwestycyjnym, należy najpierw przeanalizować jego pełne koszty. Radny uważa, że nie można przed podjęciem decyzji o inwestycji - w tym konkretnym przypadku o zakupie budynku dla muzeum - uwzględniać jedynie kosztów zakupu nieruchomości z całkowitym pominięciem kosztów adaptacji obiektu na potrzeby jego docelowej działalności. Radny ubolewa nad tym, że kolejny raz Rada Miasta podejmuje decyzję o rozpoczęciu inwestycji, nie znając całkowitych kosztów potrzebnych na jej dokończenie.

Godz. 16.15 - Radny Dariusz Domański mówi o wizji rozwoju żorskiego muzeum na najbliższe 10 lat i pyta się o zakres działania muzeum i polityki personalnej w tej placówce. Radny pyta, kto będzie rozliczany z tej działalności i czy Rada Miasta te kierunki akceptuje. Radny uważa, że nie wszyscy "nadążają za Afryką, która jest faworyzowana w przypadku naszego muzeum".

Godz. 16.22 - Radny Piotr Kosztyła mówi, że Dział Kultur Pozaeuropejskich nie jest za bardzo eksponowany w naszym mieście.

Godz. 16.24 - Prezydent Waldemar Socha odpowiada, że dzisiaj trudno powiedzieć, ile pieniędzy trzeba będzie zainwestować w przyszłości na działalność budynku Działu Kultur Pozaeuropejskich. Uważa, że to jest jeden z nielicznych XIX-wiecznych i pięknych obiektów w Żorach, którego chcemy odtworzyć jego pierwotną bryłę. Prezydent uważa, że ten budynek jest wartością samą w sobie i powinien zostać ocalony. Jego zdaniem to obowiązek i uratowanie cennego budynku dla przyszłych pokoleń.

Godz. 16.25 - Radny Piotr Huzarewicz stwierdza, że nie neguje zasadności kupienia budynku. Mówi o tym, że jeśli już kupujemy jakiś budynek to na konkretny cel, konkretną inwestycję, a nie po to, aby go ocalić od zniszczenia. Uważa, że jeśli planujemy już jakąś inwestycję, to wpisujemy ją do budżetu tegorocznego i w wieloletniej prognozie finansowej miasta - teraz przez 4 najbliższe lata będziemy ponosić koszty z tytułu zakupu tego budynku - to choć w przybliżonym stopniu powinniśmy znać środki, jakie trzeba będzie wyasygnować, aby ten budynek zaczął spełniać swoją rolę. Radny Huzarewicz przypomina pawilon na Hulokach, w przypadku którego do końca nie wiemy także, jakiego rzędu koszty będziemy musieć ostatecznie ponieść, aby w końcu powstał.

o musimy wiedzieć choć w przybliżonym stopniu, ile środków trzeba będzie przeznaczyć na jego funkcjonowanie, gdy już powstanie.

Godz. 16.29 - Za przyjęciem projektu uchwały dotyczącej zmian w budżecie miasta Żory na 2013 rok głosuje 17 radnych. 16 jest za, a 1 się wstrzymuje od głosu.

Godz. 16.30. Rozmawiamy o zmianach w wieloletniej prognozie finansowej miasta Żory na lata 2013-2026.

Projekt uchwały obejmuje zmianę w wieloletniej prognozie finansowej miasta Żory na lata 2013-2026 w zakresie następujących zmian: 1) zwiększenia planowanych dochodów o kwotę 7.939.793,31 zł (dochodów bieżących w kwocie 7.939.793,31zł i dochodów majątkowych w kwocie 0 zł); 2) zwiększenia planowanych wydatków o kwotę 7.939.793,31 zł (wydatków bieżących w kwocie 5.069.793,31 zł i wydatków majątkowych w kwocie 2.870.000,00 ); 3) przedsięwzięć dotyczących realizowania następujących projektów: A) projekt „Adres: Europejski Urząd Pracy III” (wydatki bieżące) - zwiększenie projektu o kwotę 2.030,49zł w roku 2013. Łączne nakłady finansowe nie uległy zmianie; B) projekt „Adres: Europejski Urząd Pracy IV” (wydatki bieżące) – wprowadzenie nowego projektu na łączną kwotę 157.306,10 zł, w tym rok 2013 - zwiększenie o kwotę 69.500.00 zł, rok 2014 - zwiększenie o kwotę 87.806,10 zł. Okres realizacji projektu 2013-2014; C) projekt „Przystanek Kultura-Dom Kultury w Żorach jako Regionalne Centrum Inicjatyw i Informacji Kulturalnej. Modernizacja Infrastruktury Kultury” (wydatki majątkowe) - łączne nakłady wynoszą 13.353.403,03 zł (było 12.775.829,58 zł), w roku 2013 zwiększenie o kwotę 2.280.000,00 zł, po zmianach 5.050.835,54; D) projekt „Żorska Kraina Edukacji” (wydatki bieżące) – zwiększenie projektu o kwotę 117.701,12 zł w roku 2013. Łączne nakłady finansowe nie uległy zmianie; E) - projekt „Zakup Budynku dla Działu Kultur Pozaeuropejskich”(wydatki majątkowe) – wprowadzenie nowego projektu na łączną kwotę 890.000,00zł; okres realizacji 2013-2017, w tym rok 2013 178.000,00 zł, rok 2014 178.000,00 zł oraz kolejne lata po 178.000,00 zł; F) - „Programu ograniczenia niskiej emisji w budynkach mieszkalnych” (wydatki majątkowe) – łączne nakłady finansowe wynoszą 1.325.925,09 zł, w tym rok 2013 540.000,00 zł, w tym 222.000,00 zł pożyczka WFOŚ i GW; okres realizacji 2012-2013; G) - „Programu ograniczenia niskiej emisji w budynkach mieszkalnych” (wydatki bieżące) – brak realizacji przedsięwzięcia na ogólną kwotę 1.572.848,72 zł, w tym w roku 2013 zmniejszenie o kwotę 222.000,00 zł.

Godz. 16.31 - 18 radnych głosuje nad przyjęciem projektu uchwały. 17 jest za, a 1 się wstrzymuje od głosu.

Godz. 16.32 - Debatujemy w sprawie zaciągnięcia kredytu bankowego długoterminowego na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek.

Godz. 16.32 - Radny Janusz Koper pyta, czy jakiś kredyt nam się kończy. Pani skarbnik odpowiada, że niestety nie. Najbliższy zaciągnięty w ING skończy nam się dopiero w 2014 r.

Godz. 16.33 - Radni głosują nad przyjęciem projektu uchwały. 16 jest za, a 2 się wstrzymuje się od głosu.

Godz. 16.34 - Radni rozmawiają o uchwale dotyczącej zmiany czasu obowiązywania dotychczasowej taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie Gminy Żory zatwierdzonej Uchwałą Rady Miasta Żory Nr 210/XIX/12 z dnia 23.02.2012 r. w sprawie zatwierdzenia taryfy za odprowadzanie ścieków. to przedłużenie o jeden miesiąc obowiązującej taryfy.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Żory Spółka z o.o. z siedzibą w Żorach przy ul. Wodociągowej 10 wystąpiło z wnioskiem o przedłużenie czasu obowiązywania dotychczasowej taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków do 30.04.2013 r. Dotychczasowa taryfa za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków, zatwierdzona Uchwałą Rady Miasta Żory Nr 210/XIX/12 z dnia 23.02.2012r. obowiązuje od dnia 01.04.2012 r. do dnia 31.03.2013 r.

Godz. 16.36 - Radny Arkadiusz Kuś pyta o procedury przetargowe w sprawie wznowienia budowy kanalizacji w Kleszczowie i Rowniu. Radny Ireneusz Jaguś pyta o rozpoczęcie prac na ul. Małachowskiego. Prezes żorskich wodociągów Michał Pieczonka odpowiada, że procedury przetargowe ruszą niebawem, w tym w Rowniu już 31 stycznia.

Godz. 16.38 - Radni głosują przyjmują powyższy projekt uchwały.

Godz. 16.38 - Decydujemy o przyjęciu projektu uchwały w sprawie statutu Muzeum Miejskiego w Żorach w celu uzgodnienia z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt statutu został uzgodniony w trybie roboczym z Wydziałem ds. Muzeów Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przyjęty przez Radę Miasta projekt statutu został przesłany do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w celu uzgodnienia.
W wyniku dalszych rozmów nad już przyjętym projektem statutu Muzeum Miejskiego w Żorach Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosło o bezwzględne dokonanie w projekcie Statutu Muzeum poprawek, które nie mają wpływu na merytoryczną treść statutu, ale są koniecznością.

Godz. 16.39 - Radni głosują nad przyjęciem projektu uchwały. Projekt zostaje jednogłośnie przyjęty przez 18 radnych.

Godz. 16.40 - Podejmujemy uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji Technikum Uzupełniającego nr 2, Technikum Uzupełniającego nr 2 dla Dorosłych oraz Szkoły Policealnej nr 3 wchodzących w skład Zespołu Szkól nr 1 w Żorach.

Likwidacja spowodowana jest wprowadzonymi zmianami w systemie kształcenia zawodowego wynikającymi z potrzeb polskiej gospodarki i rynku pracy, powiązanych z nimi strategiami rozwoju kraju i regionów oraz naszych zobowiązań jako państwa członkowskiego Unii Europejskiej, a także brakiem zainteresowania absolwentów szkół średnich kształceniem w szkołach tego typu. Do szkół tych trafiała młodzież bardzo słaba, mająca problemy w nauce, niejednokrotnie po zakończeniu nauki nieprzystępująca do egzaminu maturalnego.

Henryk Mincer z Wydziału Edukacji mówi o tym, że w Szkole Policealnej nr 3 przez osiem kolejnych lat od 2005 r. nie dokonano naboru na pierwszy semestr. Mincer mówi też o tym, że w Technikum Uzupełniającym nr 2 przez 5 kolejnych lat nie dokonano naboru tj. od roku szkolnego 2008/2009, a w Technikum Uzupełniającym nr 2 dla Dorosłych ostatniego naboru dokonano w roku szkolnym 2011/2012, natomiast w obecnym roku szkolnym tj. 2012/2013 nauczanie w tej szkole nie jest prowadzone, rozwiązano klasę ze względu na zbyt małą liczbę uczniów. Mincer podaje informację, że również od pięciu lat nie udało się otworzyć oddziału w Zasadniczej Szkole Zawodowej dla Dorosłych, ponieważ co roku zgłaszało się jedynie po kilku kandydatów. Dorośli korzystają teraz z bogatej oferty szkół niepublicznych, które w zdecydowanej większości są bezpłatne.

Godz. 16.43 - Radny Jerzy Marciniak pyta, czy przeprowadzono badania o potrzebie utworzenia tych szkół zanim jeszcze powstały. Pan Mincer z Wydziału Edukacji odpowiada, że takich badań nie przeprowadzono.

Godz. 16.46 - Prezydent Socha mówi, że powyższe likwidowane szkoły nie mają osobnych budynków, a tylko działają w ramach zespołu szkół. Ich likwidacja - zdaniem prezydenta - nie ponosi ze sobą żadnych konsekwencji finansowych i personalnych.

Godz. 16.48 - Radny Janusz Koper mówi o tym, że trzeba zachować technika dla pracujących, a nie tworzyć licea ogólnokształcącego w kontekście następnej uchwały - zamiaru przekształcenia Zasadniczej Szkoły Zawodowej dla Dorosłych w liceum ogólnokształcące dla dorosłych. Radny mówi, że w tym kontekście reforma szkolnictwa jest bez sensu.

Godz. 16.52 - Radny Jacek Arasim mówi, że likwidacja szkół jest zasadna, bo w ostatnich latach nie ma do nich naboru.

Godz. 16.53 - Radni decydują nad przyjęciem projektu uchwały. 17 radnych jest za.

Godz. 16.53 - Radni debatują w sprawie zamiaru przekształcenia Zasadniczej Szkoły Zawodowej dla Dorosłych w liceum ogólnokształcące dla dorosłych.
Od pięciu lat nie udało się otworzyć oddziału w Zasadniczej Szkole Zawodowej dla Dorosłych. Co roku zgłaszało się jedynie po kilku kandydatów. Liceum ogólnokształcące dla dorosłych nie jest prowadzone w żadnej z naszych szkół ponadgimnazjalnych, a jego otwarcie umożliwi podniesienie poziomu wykształcenia absolwentom zasadniczej szkoły zawodowej i po uzupełnieniu brakujących kwalifikacji w danym zawodzie uzyskanie tytułu technika.

Godz. 16.54 - Radni głosują nad przyjęciem projektu uchwały. 14 radnych jest za, a 3 się wstrzymuje od głosu.

Godz. 16.54 - Radni rozmawiają o projekcie uchwały dotyczącej wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia z miastem Katowice w zakresie orzekania przez Specjalistyczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Katowicach o potrzebie kształcenia socjalnego lub indywidualnego nauczania dzieci niewidomych i słabo widzących, niesłyszących i słabo słyszących, autystycznych oraz udzielania innych form pomocy psychologiczno–pedagogicznej dzieciom z ww. dysfunkcjami z terenu miasta Żory.

Z terenu naszego miasta z takiej formy pomocy w 2012 r. skorzystało 30 uczniów (w tym były 4 kontynuacje), na kwotę 7061,98 zł. Nie jest uzasadnione utrzymywanie na etacie w żorskiej poradni specjalistów tego typu. Bardziej ekonomiczne jest podpisanie porozumienia i korzystanie z pomocy specjalistów z poradni psychologiczno-pedagogicznej w Katowicach, która ma długoletnie doświadczenie w pracy z takimi dziećmi i jest upoważniona do wydawania dla nich orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego i nauczania indywidualnego.

Godz. 16.56 - Radni głosują nad przyjęciem projektu uchwały. 16 radnych jest za.

Godz. 16.57 - Radni rozmawiają nad przyjęciem Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami miasta Żory na lata 2013-2016. Głos zabiera miejski konserwator zabytków - Ewa Pańczyk. Mówi o tym, że program trzeba aktualizować. Program został już skonsultowany z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Pańczyk mówi o tym, że program wskazuje priorytety działań, które będą realizowane w ramach możliwości finansowych miasta. Miejski konserwator zabytków ma nadzieję, że działania podejmowane w sercu miasta będą zintensyfikowane w najbliższych latach. Mówi, że serce naszego miasta zostało zniszczone m.in. przez dawne pożary i brakuje dziś dokładnych wytycznych, aby kompleksowo zadbać o miejskie zabytki, w tym głównie na Starym Mieście.

Godz. 17.02 - Radny Janusz Koper docenia przygotowanie programu. Mówi, że jest szczegółowy i rzetelny. Przedstawia konieczność ochrony naszych miejskich zabytków, których choć mamy niewiele, możemy się nimi chwalić.

Godz. 17.09 - Miejski konserwator zabytków mówi o tym, w jaki sposób włącza się i wyłącza w gminnej ewidencji miejski zabytek.

Godz. 17.10 - Radny Krzysztof Mentlik dodaje, że pałacyk w Baranowicach w tym roku będzie odnawiany w ramach Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami miasta Żory. Bardzo się z tego powodu cieszy.

Godz. 17.13 - Radny Piotr Huzarewicz mówi, że zachęca swoich kolegów radnych, aby w wolnej chwili dokładnie zapoznali się z programem.

Godz. 17.14 - Radny Dariusz Domański mówi, że program na wartość naukową. Pyta, czy można byłoby wydać go w formie książkowej i przekazać do każdej placówki bibliotecznej w naszym mieście.

Godz. 17.16 - 17 radnych jednogłośnie przyjmuje projekt uchwały.

Godz. 17.16 - Radni zatwierdzają plany pracy komisji stałych Rady Miasta Żory na 2013 rok.
Zgodnie z Regulaminem pracy komisji stałych Rady Miasta Żory, komisja działa w oparciu o wieloletnie lub roczne plany zatwierdzone przez Radę Miasta. W związku z tym wnosi się o podjęcie uchwały zgodnie z przedłożonym projektem.

Godz. 17.17 - Radni jednogłośnie podejmują projekt uchwały.

Godz. 17.17 - Czas na interpelacje.

Godz. 17.17 - Radny Krzysztof Mentlik składa interpelację odnośnie programu niskiej emisji. Prosi o przygotowanie informacji dotyczących m.in. tego, kto projekt realizuje, na jakich zasadach, jakie środki są wydatkowane i planowane itp.

Godz. 17.19 - Radny Jerzy Marciniak składa interpelację dotyczącą organizacji ruchu na skrzyżowaniu Zjednoczonej Europy i ul. Osińskiej z sygnalizacją świetlną.

Godz. 17.21 - Czas na wolne wnioski. Głos zabiera radny Józef Sobik. Ma pytanie do pana Pruchnickiego. Dotyczy decyzji o zaniechaniu linii 305, która obsługiwała m.in. rejon Rownia i Folwarek. Radny prosi o jej przywrócenie. Podaje informację, że ta linia działała do listopada 2012 roku.

Godz. 17.26 - Radny Arkadiusz Kuś dziękuje za dodatkowy autobus o godz. 15 w kierunku Kleszczowa i Suszca. Prosi o lepsze połączenia Lasok z Żorami.

Godz. 17.26 - Radny Piotr Huzarewicz mówi, że o przywróceniu linii 305 i 306 mówili mu także mieszkańcy dzielnicy Zachód.

Godz. 17.27 - Pan Pruchnicki mówi o tym, że linia 305 i 306 była najbardziej deficytową w Żorach.
Mówi, że na wniosek górników z Jankowic została wydłużona linia Żor z kopalnią Jankowice.

Godz. 17.31 - Radny Kazimierz Dajka pyta, czy dokarmiamy zwierzęta w lesie. Prezydent odpowiada, że zwierzętami powinny opiekować się koła łowieckie. Socha odpowiada, że miasto Żory pomaga kołom łowieckim w zakupie dla nich żywności.

Godz. 17.32 - Przewodniczący Rady Miasta Żory Piotr Kosztyła zamyka obrady sesji Rady Miasta.

Polub nas na Facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto