Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żory ul. Męczenników Oświęcimskich: teren po byłym szpitalu odstrasza. Jest tu pełno śmieci!

KAKA
Małe wysypisko śmieci w centrum Żor? To możliwe! Teren po byłym szpitalu miejskim przy ul. Męczenników Oświęcimskich straszy odpadami. Co tu możemy dzisiaj zobaczyć? Olbrzymie niebieskie worki, puste kartonowe opakowania i butelki, a nawet stare fotele... Kto zrobił tu taki bałagan? - Posprzątamy ten teren - zapewniła nas Dorota Marzęda, rzeczniczka żorskiego magistratu. Jaka inwestycja jest planowana w tym miejscu?

Wraz z artykułem o wysypisku śmieci publikujemy też nasze zdjęcia sprzed ponad 2 lat, gdy jeszcze istniała lecznica w Śródmieściu i takie, na których widzimy buldożery wyburzające szpital. Zobaczcie nasze fotografie. Pamiętacie jeszcze dawną lecznicę w Śródmieściu?
Dobrze, że stary szpital zniknął z centrum miasta?

Wyburzanie starego szpitala zaczęło się w styczniu 2010 roku. Buldożery w ekspresowym tempie zrównały z ziemią budynek, gdzie tysiące żorzan się urodziło. Pozostał sentyment? Z pewnością dla wielu. Gruz posłużył jako materiał do budowy drugiego odcinka Obwodnicy Północnej Żor, od skrzyżowania ulicy Pałki i Tęczowej do ul. Szczejkowickiej. Dzisiaj mamy tu wysypisko śmieci. Od ponad 2 lat nie zjawił się żaden poważny inwestor, który chciałby kupić teren wielkości ponad 9900 m kw. przy ul. Męczenników Oświęcimskich - Mieliśmy dwóch francuskich inwestorów, którzy chcieli kupić tę działkę. Jednak nic z tego nie wyszło. Nadal chcemy tu zbudować centrum rozrywkowo-handlowego z multimedialną biblioteką. Czekamy na nowych zainteresowanych, ale póki co nikt się nie pojawia - mówi Dorota Marzęda, rzecznik magistratu.

Znacie historię powstania starego szpitala? Warto ją wspomnieć, bo jest bardzo ciekawa. Szpital wzniesiono w 1885 r. - W sześciu salach szpitalnych mieściło się 12 łóżek dla chorych, a pozostałe pomieszczenia służyły jako mieszkania dla personelu. Za budynkiem głównym znajdował się pawilon dla zakaźnie chorych, zbudowany 10 lat później - mówi Jan Delowicz z muzeum.
W marcu 1945 r. budynek główny został zniszczony. Częściowo ocalał pawilon chorób zakaźnych. Odbudowę zakończono w 1948 r.
Co ciekawe, 1 maja 1966 r. obok szpitala otwarto Stację Pogotowia Ratunkowego. - Pod koniec lat 70. połączono starą część szpitala - z czerwonej cegły i nową - powojenną część specjalnym korytarzem. Wkrótce doczekaliśmy się w mieście oddziału dziecięcego - dodaje Delowicz.
Końcem sierpnia 2003 r. zakończyła się całkowita przeprowadzka ze starego szpitala do nowej lecznicy przy ul. Dąbrowskiego.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto