Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żorzanki oszukane w internecie. Wystawiły na sprzedaż przedmioty. Fałszywi kupujący wysłali im podejrzane linki. Kobiety straciły pieniądze

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Dwie mieszkanki Żor kliknęły w linki wysłane przez oszustów i straciły pieniądze.
Dwie mieszkanki Żor kliknęły w linki wysłane przez oszustów i straciły pieniądze. arc.
Żorzanki oszukane w internecie. Dwie mieszkanki Żor zdecydowały się wystawić na sprzedaż przedmioty na internetowym portalu aukcyjnym. Gdy wydawało się, że transakcja pomyślnie dobiega końca, kupujący wysłał do nich link. Żorzanki kliknęły i straciły pieniądze.

Żorzanki oszukane w internecie. Wystawiły na sprzedaż przedmioty. Fałszywi kupujący wysłali im podejrzane linki. Kobiety straciły pieniądze

Oszustów w internecie nie brakuje. O ich działalności na własnej skórze przekonały się mieszkanki Żor, które wchodząc na podsunięte przez złodziei strony internetowe straciły pieniądze ze swoich kont bankowych.

W przypadku obu żorzanek schemat działania oszustów był identyczny. Kobiety postanowiły na stronie aukcyjnej w sieci wystawić na sprzedaż przedmioty, których chciały się pozbyć. Zainteresowanie ich kupnem wyrazili oszuści, dla których była to część ukartowanego planu.

Gdy transakcja zbliżała się do finalizacji, kobiety otrzymały od chętnych do zakupu internautów wiadomość z linkiem do strony internetowej. Kiedy w nią kliknęły, zniknęły pieniądze z ich kont w banku!

- Niestety takie linki zazwyczaj prowadzą do fałszywych stron portali sprzedażowych lub fałszywych bramek integratorów płatności w efekcie czego oszuści pozyskują dane do logowania na nasze konto bankowe, a potem je okradają - mówi asp. szt. Kamila Siedlarz, rzecznik prasowy policji w Żorach.

Policja apeluje: bądźcie uważni w internecie. Przedstawia też inne metody działania oszustów

Patentów wykorzystywanych przez złodziei w sieci jest od groma. Jak się przed nimi bronić? Jak mówią mundurowi, całkowitą ochronę może dać nam jedynie ostrożność i zdrowy rozsądek, a także podejrzliwość.

- Nie klikajcie w fałszywe linki, nie podawajcie swoich danych osobowych, danych dostępowych do banku, czy danych karty płatniczej. Nie zatwierdzajcie też przelewu hasłem wysłanym w wiadomości SMS lub mobilną autoryzacją - apeluje policja.

Jednocześnie stróże prawa zdradzają kolejne metody oszustów służące do internetowej kradzieży. Mundurowi radzą, by szczególną uwagę zwracać na wiadomości e-mail informujących o konieczności akceptacji rzekomej prośby o przyznanie kredytu. Podejrzliwie należy także traktować towaru na raty, który należy potwierdzić za pomocą dedykowanej aplikacji

- Nie wykonujmy żadnych operacji zanim nie upewnimy się, że nie doszło do przestępstwa - instruują policjanci.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto