ZSO im. Karola Miarki w Żorach ma 95 lat. Jak uczyli się za PRL? DUŻO ZDJĘĆ ARCHIWALNYCH

Marcin Wieczorek
Powojenna odbudowa budynku i kadry, krzewienie historii, otwarcie na inne kraje oraz mistrzowie sportu - tak w skrócie przebiegało ostatnie 70 lat szkoły. Jakie były najważniejsze wydarzenia tego okresu w „Miarce”? Zobaczcie również archiwalne zdjęcia z życia szkoły z lat 1972-1990 - studniówki, pochody, Żorską Wiosnę Młodości oraz zdjęcia klasowe!

ZSO im. Karola Miarki w Żorach ma 95 lat. Jak uczyli się za PRL? DUŻO ZDJĘĆ ARCHIWALNYCH

Wybuch drugiej wojny światowej przerwał udany okres polonizacji szkolnictwa w Żorach. W ciągu kilku lat wojennej pożogi swe życie na wojennych frontach straciło kilkudziesięciu uczniów, absolwentów i nauczycieli żorskiej placówki. W wyniku działań wojennych budynek szkoły został zniszczony w 60 procentach, ale pierwsze zajęcia odbyły się już w kwietniu 1945 roku, a szkoła przyjęła nazwę Państwowe Gimnazjum i Liceum Koedukacyjne im. Karola Miarki. W roku szkolnym 1946/1947 nie utworzono klas licealnych. Działały jedynie oddziały gimnazjalne (klasy I-III,bez klasy czwartej). W kolejnych miesiącach odgruzowano teren szkoły, poszerzono też bazę sportową o szereg boisk. Powrót do budynku przy ulicy Powstańców nastąpił w roku szkolnym 1948/1949. Lata 50. w żorskim liceum rozpoczęły się od kolejnego remontu, który miał poprawić estetykę budynku i kosztował zawrotną sumę 240 tysięcy złotych.

Telewizor i magnetofon

Część pomieszczeń służyła także uczniom miejscowej szkoły zawodowej. W latach 60. liceum wzbogaciło się o nowinki techniczne tamtych czasów - telewizor i magnetofon. W 1962 roku powstał też ogródek geograficzny, służący uczniom do zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych. U schyłku lat 60., w roku 1969 na funkcję dyrektora powołany został nauczyciel historii Walenty Sobik, który zawiadywał żorskim ogólniakiem do 1987 roku, kiedy przeszedł na emeryturę. Szkołę ukończyło we wspomnianym roku szkolnym 1969/70 około 400 absolwentów. Aby zadbać o historię, w roku 1972, w LO powstała Izba Pamięci Narodowej, której opiekunką była Henryka Kuczera. Uczniów cały czas przybywało, więc rok później rozpoczęła się dobudowa drugiego piętra. To powiększyło szkołę o pięć nowych pracowni. Liceum oddzieliło się też od szkoły podstawowej. W 1975 roku, w związku z przenosinami ZSZ do nowego gmachu, liceum uzyskało do dyspozycji kolejne powierzchnie. Kolejne zmiany przyszły w 1978 roku. W tym okresie powstały m.in. szkolna kuchnia i jadalnia.

Byli rolnicy, piekarze, sprzedawcy

Od 1980 roku liceum ogólnokształcące wchodziło w skład powołanego wtedy Zespołu Szkół w Żorach. Uczniowie nie tylko pobierali nauki ogólne, ale też uczyli się w szkole zawodowej przyszli piekarze, sprzedawcy, a w Zasadniczej Szkole Rolniczej również przyszli rolnicy. Z początkiem lat 80. powstał szkolny radiowęzeł, ułatwiający kontakt nauczycieli z uczniami. Aby zadbać o ruch uczniów, w roku 1984 wysypano żwirem szkolne boisko. Rok później, dzięki zabiegom nauczyciela Adama Hermana w szkole utworzono klub mikrokomputerowy. W roku szkolnym 1988-1989 szkoła została podłączona do sieci ciepłowniczej i gazowej. Po przejściu na emeryturę wieloletniego dyrektora W. Sobika 1 września 1987 roku posadę dyrektora objął Andrzej Leśnik, ale szefował szkole tylko przez dwa lata, po czym zastąpił go nauczyciel wychowania fizycznego Czesław Fojcik. W latach 80. szkołę opuściło ponad 1000 absolwentów.

Międzynarodowa współpraca

Z początkiem lat 90. szkoła podstawowa przeprowadziła się do nowowybudowanego budynku na Kleszczówce, co dało możliwość zajęcia przez liceum wszystkich pomieszczeń. Od 1992 w szkole mają miejsce uczniowskie wymiany międzynarodowe. Pierwszą z nich był projekt polsko-czeski ze szkołą w Orłowej. Kolejnymi państwami, z którymi liceum nawiązało kontakty były Francja, Niemcy i Hiszpania. Wraz z reformą oświaty w 1999 roku w szkole zaczęli uczyć się też gimnazjaliści. Placówka została przemianowana na Zespół Szkół Ogólnokształcących. W 2005 roku ZSO przystąpił do certyfikatu szkolnego Śląska Szkoła Jakości. Szkoła w latach 2002-2005 uczestniczyła w projekcie Socrates-Comenius, a później jeszcze w językowym projekcie polsko-węgierskim.

Swój ostatni jubileusz szkoła obchodziła w 2012 roku. Mogła wówczas poszczycić się liczbą 7433 absolwentów i obecnością w pierwszej pięćdziesiątce szkół na Śląsku. W chwili 95-lecia uczniowie wciąż zdobywają dla swej szkoły laury, czego najświeższymi dowodami są brązowy medal chłopców i złoty dziewczyn w Mistrzostwach Polski w zawodach sportowo-obronnych. Dyrektorem szkoły jest obecnie Urszula Machalica.

Po co nam Polski Ład?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
marek
bravo gratuluję Mistrzu
Dodaj ogłoszenie