Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parki w Żorach: Armatka, lwy i zniszczona fontanna... Czy doczekamy się remontów parków?

Katarzyna Śleziona
Parki w Żorach: Armatka, lwy i zniszczona fontanna... Czy doczekamy się remontów parków? Gdy mamy dość przebywania w czterech ścianach naszych domów, mieszkaniach w blokach "z wielkiej płyty", często szukamy odpoczynku na łonie przyrody. Chętnie wybieramy się sami lub z rodziną do naszych urokliwych parków. Choć nie wszystkie są zadbane, dają ochronę przed słońcem, hałasem. Niewielu zdaje sobie jednak sprawy z barwnej historii naszych "zielonych płuc miasta". Czy żorskie parki zmienią się w tym roku?

Parki w Żorach: Armatka, lwy i zniszczona fontanna... Czy doczekamy się remontów parków?

Park Staromiejski ma ponad 100 lat

Park Staromiejski przy ul. Rybnickiej od ponad 100 lat jednym z ulubionych miejsc spotkań żorzan. - Park Staromiejski założono po likwidacji garnizonu w Żorach, w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku. W związku z tym miasto postanowiło zagospodarować mienie powojskowe i przekształcić je w park. W 1904 roku znajdowały się tutaj cztery studnie głębinowe, z których wodę tłoczono do wieży ciśnień na wzgórzu przy ulicy Boryńskiej, a następnie do miejskiej sieci wodociągowej. W parku wielką atrakcją była fontanna, którą przeniesiono tu na początku XX wieku z Rynku. Przez długi czas w parku znajdowały się też fragmenty kolumny zniszczonej na rynku figury świętego Jana Nepomucena - mówi Tomasz Górecki z żorskiego muzeum.

Najstarsi żorzanie pamiętają figurę Jasia i Małgosi na fontannie, która doczekała się remontu dopiero w 1997 r., ale dziś znów nie prezentuje się dobrze. Jeszcze w zeszłym roku urzędnicy przekonywali, że do parku - wzorem lat powojennych - wróci figura Jasia i Małgosi, ale wycofali się z tego pomysłu. Także rok temu przedstawiciele dzielnicy Śródmieście chcieli przeznaczyć 50 tys. zł na budowę fontanny solankowej w parku. Ten pomysł też nie spodobał się, ale miejskiemu konserwatorowi zabytków.

- Na wykonanie fontanny z wodą solankową nie wyraża zgody konserwator zabytków ze względu na niszczenie drzew - taką odpowiedź uzyskaliśmy od Anny Ujmy, doradcy prezydenta do spraw polityki, promocji i kultury.
Co ciekawe trzy lata temu urzędnicy zapowiadali, że do 2014 roku parkowa fontanna będzie jak nowa, ale dzisiaj widzimy, jak wywiązali się ze swoich postanowień. Na domiar złego informują: - W bieżącym roku, w budżecie miasta nie ujęto remontu czy modernizacji Parku Staromiejskiego - mówi Katarzyna Zdebel z biura promocji, kultury i sportu żorskiego magistratu.

ZOBACZ TEŻ: Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami! > Kliknij w link!

Jedyną wizytówką parku są dzisiaj dwie kamienne figury lwów, które po naprawie i oczyszczeniu z mchów i zanieczyszczeń powróciły do parku 2,5 roku temu. Każda figura waży 3 tony, a po oczyszczeniu były "lżejsze" o 18 kg. Niestety, już powoli widać, że figury wykonane z piaskowca zaczynają pokrywać zielone nacieki.

Rewolucyjne zmiany na Kleszczówce

Z każdym rokiem zmienia się za to Park Strzelnica im. Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w dzielnicy Kleszczówka (jeszcze w latach 70. XX w. mieścił się tu budynek Strzelnicy). Co roku skwerek jest porządkowany, ale daleko mu, aby odzyskał swój dawny blask. "Małe przymiarki" jednak są robione. Rok temu w parku postawiono małą siłownię "pod chmurką". W tym roku ma pojawić się replika rzeczywistych rozmiarów armaty, którą ma ufundować jeden z braci kurkowych.

Poza tym o rewitalizacji parku rozmawiają seniorzy z dzielnicy Kleszczówka z rodzinami i zaproszonymi gośćmi w ramach kawiarenek obywatelskich, organizowanych pod auspicjami Stowarzyszenia Międzykulturowego Maloka. Póki co, miasto w tym roku nie stawia na odnowę parku. - Urząd Miasta nie ma w tym roku sprecyzowanych planów dotyczących zagospodarowania parku Kleszczówka. Propozycje zmian są wynikiem inicjatywy społecznej - mówi Katarzyna Zdebel z magistratu.

Dumni ze Skweru Europejskiego

Mieszkańcy, zwłaszcza osiedla Sikorskiego, kochają spacery na Skwerze Europejskim. - To oaza zieleni i spokoju na osiedlu Sikorskiego. Można tu spotkać mieszkańców na spacerze, odpoczywających na ławeczce, choć przydałoby się jeszcze bardziej zadbać o to miejsce - mówi Jolanta Tkacz, mieszkanka osiedla Sikorskiego.
Skwer Europejski Żory to urokliwy zakątek miasta, założony w 2002 roku przy wsparciu Unii Europejskiej. Zajmuje 1,48 ha powierzchni. Rośnie tu 25 drzew, które symbolizują kraje europejskie.

4 hektary, a dokładnie 3,78 ha zajmuje Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Parku Piaskownia na Kleszczówce. To teren obejmujący zasięgiem staw o powierzchni ok. 1,1 ha oraz tereny leśne. Na terenie parku wytyczono ścieżkę dydaktyczną, wzdłuż której można zobaczyć siedliska oraz kolekcje roślinne. Wytyczono 6 siedlisk oraz 10 kolekcji roślin.

ZOBACZ TEŻ: Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami! > Kliknij w link!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto