MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Remont dworca kolejowego w Żorach z wielkim opóźnieniem. Kolejna inwestycja z problemami

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Tak obecnie prezentuje się dworzec kolejowy w Żorach
Tak obecnie prezentuje się dworzec kolejowy w Żorach Arek Biernat
Żory nie mają ostatnio szczęścia do inwestycji. Po raz kolejny przesunięto termin zakończenia remontu dworca kolejowego. To kolejna inwestycja, która będzie gotowa z poślizgiem. Zobaczcie zdjęcia remontowanego obiektu.

Dworzec kolejowy gotowy później

Na zakończenie remontu dworca kolejowego w Żorach czekają mieszkańcy, ale przede wszystkim podróżni. Ruina ma stać się wizytówką miasta z wygodną poczekalnią i toaletami. Niestety, nie stanie się to prędko. Inwestycja znów notuje opóźnienie i to spore. Wykonawca zadeklarował, że zakończenie robót planowane jest dopiero na grudzień 2020 roku.

- Na niesatysfakcjonujący postęp robót budowlanych wpływa wiele czynników, wśród których główną rolę odgrywają braki kadrowe Wykonawcy robót. Nie bez znaczenia dla końcowego terminu realizacji inwestycji mogą okazać się również okoliczności związane z pandemią koronawirusa SARS-Cov-2 - informuje Adrian Lubszczyk, Kierownik Biura Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Żorach.

W magistracie podkreślają, że opóźnienie w realizacji nie generuje po stronie miasta dodatkowych kosztów. To kolejna inwestycja w Żorach borykająca się z problemami. Do 15 czerwca przedłużono remont wiaduktu na ulicy Nowopszczyńskiej. Wciąż nie jest też gotowa Biblioteka w Żorach.

Co zatem dzieje się na placu budowy dworca kolejowego w Żorach?

- Obecnie Wykonawca prac dotyczących przebudowy i rozbudowy budynku dworca PKP wykonuje roboty murarsko-tynkarskie wewnątrz budynku oraz roboty związane z zagospodarowaniem terenu wokół obiektu. W ostatnim czasie ukończone zostały prace związane z dachem i stolarką zewnętrzną. Ponadto na ukończeniu są roboty związane z renowacją elewacji budynku dworca - dodają urzędnicy.

Kolejne opóźnienie

To kolejny poślizg na placu budowy dworca kolejowego. Inwestycja miała być pierwotnie gotowa do końca stycznia 2020 roku. Później przesunięto termin realizacji na wrzesień 2020 r. Kilka miesięcy temu na naszym portalu urzędnicy tłumaczyli to koniecznością m.in. wprowadzenia zmian do dokumentacji projektowej obejmujących zaprojektowanie pochylni, zmiany projektu zagospodarowania, zmiany rozmieszczenia miejsc postojowych i nawierzchni chodnika, opracowaniem ekspertyzy pożarowej dla potrzeb uzyskania odstępstwa w zakresie dopuszczalnego nachylenia terenu, zmiany zakresu opracowania wynikającej z uzyskanych warunków przyłączeniowych do sieci wod-kan., wystąpienia o uzgodnienia branżowe oraz w szczególności koniecznością ponownego wszczęcia procedury dokonywania uzgodnień ze spółkami grupy PKP.

- Na opóźnienia w realizacji procesu budowlanego zgodnie z harmonogramem wpływ ma także sytuacja gospodarcza na rynku pracy, związana w szczególności z brakiem specjalistów czy wydłużonym okresem dostaw - usłyszeliśmy wówczas w żorskim magistracie.

Według najnowszego planu dworzec ma być gotowy na koniec roku. Jednak na przykładzie dotychczasowych doświadczeń na placu budowy i tego nie możemy być pewni.

Zmieni się dworzec kolejowy w Żorach

Modernizacja budynku dworca kolejowego zakłada adaptację jego pomieszczeń na cele społeczne – utworzenie Centrum Integracji Społecznej i Centrum Aktywności Lokalnej, których celem będzie wspieranie rozwoju różnych form aktywności zawodowej, edukacyjnej oraz społecznej klientów pomocy społecznej.

Program rewitalizacji obiektu wymaga również zachowania podstawowych funkcji, niezbędnych do funkcjonowania dworca kolejowego, takich jak: poczekalnia, toalety ogólnodostępne oraz kasy lub biletomaty.

Ponadto, w holu budynku powstanie punkt gastronomiczny oraz strefa dla dzieci. Z kolei na piętrze znajdą się dwie sale wielofunkcyjne (jedna dla 40 osób, druga dla 15 os.). W planach jest także zagospodarowanie przestrzeni wokół dworca – powstaną chodniki i parking. Obiekt w całości będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Łącznie na remont dworca miasto uzyskało 6,6 mln zł dotacji z funduszy unijnych i budżetu państwa.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto