Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Alkohol i brawura wciąż są częścią wypoczynku Polaków nad wodą. Jak jest w Żorach? Policja apeluje o rozwagę

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Sezon letni to dla wielu osób idealny moment do wypoczynku nad wodą. W szczególności, gdy termometry przekraczają 25 stopni Celsjusza, kąpieliska w regionie szybko się zapełniają. Wśród odwiedzających miejsca do rekreacji, wciąż zdarzają się osoby, które łączą przebywanie w wodzie ze spożywaniem alkoholu. Policja po raz kolejny apeluje o bezpieczeństwo.

Wystarczy odwiedzić jakiekolwiek z kąpielisk w regionie, by zauważyć tam osoby spożywające alkohol. To jednak w połączeniu z wypoczynkiem nad wodą może doprowadzić do prawdziwej tragedii. Wciąż zdarzają się bowiem przypadki, w których nieodpowiedzialne osoby wchodzą do wody po alkoholu. Zaledwie od początku wakacji, na terenie całej Polski utonęło już 95 osób.

- Woda to wspaniałe miejsce wypoczynku i rekreacji, jednak pozostaje żywiołem, z którego należy korzystać z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa i rozsądkiem! Jak pokazują dane statystyczne najczęstszą przyczyną utonięć jest wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu. Nawet jedno wypite piwo może okazać się przyczyną tragedii. Inne przyczyny utonięć, to brawura, brak rozwagi, niewłaściwa ocena własnych umiejętności bądź po prostu ich brak, korzystanie z kąpielisk niestrzeżonych, wypadnięcie z łódek, jachtów, niekorzystanie ze środków ratunkowych i asekuracyjnych np. kapoków - informuje Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji.

Spożywają alkohol na Śmieszku w Żorach

Problem nieodpowiedzialnego zachowania niektórych osób nad wodą nie omija Żor. Takie sytuacje najczęściej mają miejsce na kąpielisku Śmieszek, gdzie dochodzi do spożywania alkoholu poza miejscami do tego wyznaczonymi.

- Na kąpielisku miejskim Śmieszek, z uwzględnieniem ulic: Rybna, Wodna, Leśna oraz Pszczyńska, nieznane osoby spożywają alkohol w miejscu zabronionym przez ustawę, a następnie zaśmiecają miejsca dostępne dla publiczności, zakłócają porządek publiczny oraz ciszę i spoczynek nocny mieszkańcom wyżej wymienionych ulic. Wykroczenia są popełniane w godzinach 09.00-02.00 w szczególności w weekendy - diagnozuje zjawisko żorska policja.

Jak dodaje policja, sytuacje te dotyczą również wędkarzy, którzy w okresie posezonowym spożywają alkohol i zaśmiecają miejsce dostępne dla publiczności.

- Popełniane wykroczenia są dokuczliwe dla mieszkańców podczas spacerów wokół kąpieliska. Przyczyna takich zdarzeń jest atrakcyjny rekreacyjnie rozległy terenu wokół stawu , które jest miejscem spotkań mieszkańców Żor oraz okolicznych miejscowości - słyszymy.

Doprowadzenie do ograniczenia spożywania alkoholu w tym miejscu jest jednym z działań priorytetowych żorskiej policji. Dlatego też wystosowano w tej sprawie apel do mieszkańców dzielnicy.

- Mając powyższe na uwadze, zwracamy się z prośbą do mieszkańców dzielnicy o włączenie się do współpracy z dzielnicowym oraz funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Żorach w zakresie przedmiotowego zagadnienia. Wszelkie propozycje współpracy oraz uwagi prosimy kierować bezpośrednio do dzielnicowego - apeluje policja.

O czym powinniśmy pamiętać wypoczywając nad wodą?

  • korzystajmy z kąpieli tylko w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik
  • przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika
  • nie wchodźmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark i nogi - unikniemy wstrząsu termicznego
  • nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu
  • dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie
  • nie pływajmy na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych
  • przebywając nad wodą zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może okazać się, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to niezwłocznie zaalarmujmy służby oraz inne osoby
  • nie zapominajmy, że należy zadbać także o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.

Gdy jednak zauważymy niepokojącą sytuację nad wodą, powinniśmy skontaktować się z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym pod nr telefonu 601 100 100 lub pod nr alarmowym 112. Z kolei wszelkie akty wandalizmu powinny być zgłaszane policji.

- Nie pozwólmy na to, aby wakacyjna beztroska sprawiła, że zapomnimy o bezpieczeństwie swoim i naszych bliskich - przypomina policja.

Alkohol i brawura wciąż są częścią wypoczynku Polaków nad wo...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto