18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa ciepłociągu w Żorach: Na ul. Osińskiej firmy tracą klientów

Katarzyna Śleziona
Budowa ciepłociągu w Żorach
Budowa ciepłociągu w Żorach Katarzyna Śleziona
Budowa ciepłociągu w Żorach: Na ul. Osińskiej firmy tracą klientów. Przez budowę ciepłociągu ul. Osińska jest rozkopana, a mieszkańcy skarżą się, że tracą klientów, bo są tu tylko dziury. Żorskie Wodociągi tłumaczą, że to przez... skomplikowaną technologię.

Budowa ciepłociągu w Żorach

: Na ul. Osińskiej firmy tracą klientów

Brakuje właściwego harmonogramu robót związanych z budową ciepłociągu w ul. Osińskiej i tego, żeby jedna robota z drugą się zazębiała. Na 300 m ul. Osińskiej mamy spore wykopy. Zastanawiam się, dlaczego robotnicy tego nie zasypują. To tak, jakby archeolog zrobił wykop, a potem podziwiał go przez miesiąc - mówi Henryk Kula, mieszkaniec ul. Osińskiej, do którego należy jeden ze sklepów z żaluzji i rolet.

Inni mieszkańcy tracą klientów. - Sam w piekarni mam spadki o 80 procent. Musiałem niedawno wręczyć pierwsze zwolnienie. Tracimy klientów, bo mieszkańcy nie mają gdzie stawać przy naszych sklepach, bo część ulicy jest rozkopana - dodaje pan Tomasz Witoszek, właściciel piekarni przy ul. Osińskiej. - O dojazdy do naszych posesji musimy się jeszcze długo prosić - dodają inni. Takie problemy wyliczają mieszkańcy ul. Osińskiej, gdzie od czerwca tego roku, trwa budowa sieci ciepłowniczej w ramach projektu "Błękitne niebo nad Starówką" - ma na celu ograniczyć niską emisję, bo wielu mieszkańców ma wciąż nieekologiczne piece.

Czy rzeczywiście żorskie Wodociągi, inwestor projektu, celowo opóźnia prace w tym rejonie miasta? - Taki jest proces, a nie nasze widzimisię. Budowa ciepłociągu w ul. Osińskiej technologicznie odbiega od budowy kanalizacji. Tutaj mamy dosyć długi odcinek. Robimy wykop, potem są kładzione rury, ich łączenie i przygotowywanie miejsca w przyszłości pod obejścia. potem wykop wstępnie zasypujemy - mówi Michał Pieczonka, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Żory Spółka z o.o. Co jest dalej?

- Nastepnie odbywa się wygrzewanie rury - trwa 72 godziny w temperaturze prawie 90 stopni. Następnie gdy rura jest wygrzana, to zasypuje się ją, zagęszcza grunt i potem sprawdza jego stopień zagęszczenia. Jeśli badania dają wynik pozytywny, możemy przystąpić do odbudowy nawierzchni. Jeśli wyniki jest negatywny, to trzeba go poprawić i tak długo poprawiać aż wszystko będzie dobrze. Dopiero wtedy można robić kolejną robotę. Na Osińskiej były poprawki - dodaje Pieczonka, który dopowiada też, że deszcze także opóźniły prace.

Jest jednak ważna deklaracja od wykonawcy. - Wykonawca mówi, że do końca sierpnia roboty w ul. Osińskiej z fragmentem ul. Kościuszki będą zakończone - dodaje prezes PWiK Żory.

Po ul. Osińskiej i ul. Kościuszki robotnicy wejdą w ścisłe centrum Żor. Czy powstanie paraliż drogowy?- Problemy z ruchem będą, ale będzie łatwiej z robotami. Tam mamy mniejsze odcinki i będą kładzione rury o mniejszych średnicach niż w Osińskiej. W centrum nie trzeba będzie też wygrzewać rury - mówi Pieczonka, który przekonuje, że lepsze są utrudnienia w ruchu i zapewnienie przejazdu niż całkowite zamknięcie dróg.
- Został już zrobiony program organizacji ruchu, który trafił do Urzędu Miasta i do zatwierdzenia przez policję - dodaje prezes.

W ramach projektu powstanie 5,5 km ciepłociągu, który będzie zasilać domy prywatne i budynki użyteczności publicznej w obrębie Starówki. Na początek wszystkie obiekty użyteczności publicznej l podłączą się do ciepłociągu. A mieszkańcy? Ile tego chce? - Około 80-100 osób bezwarunkowo zadeklarowało chęć podłączenia. Duża grupa się waha, a część deklaruje, ze nie chce - mówi prezes Pieczonka.

Projekt "Błękitne niebo nad Starówką" zakończy się z końcem roku. Jest w 40 proc. dofinansowany z pieniędzy Unii, a w 60 proc. koszty pokryją żorskie Wodociągi. Inwestycja pochłonie 10,9 mln zł, z czego Unia da prawie 3,5 mln zł.

Czytaj więcej

Zobacz więcej: Rozkopane drogi w Żorach! FOTO

Polub nas na Facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto