Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziecko na hulajnodze wpadło pod auto. Zdarzenie miało miejsce w Żorach. Dziewczynka miała dużo szczęścia. Jak to się stało?

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
9-letnia dziewczynka na hulajnodze wpadła pod samochód w Żorach
9-letnia dziewczynka na hulajnodze wpadła pod samochód w Żorach KMP Żory
ŻORY. Brak uwagi i szczególnej ostrożności doprowadziły do groźnego zdarzenia drogowego z udziałem hulajnogi i samochodu osobowego w Żorach. Dziewięciolatka bez oglądania się na drogę wjechała na przejście dla pieszych, wprost pod nadjeżdżający samochód... Na szczęście dziewczynce nic się nie stało. O tragedią było blisko.

We wtorek 6 lutego, około godziny 11:30 dyżurny żorskiej policji został powiadomiony o potrąceniu dziecka na oznakowanym przejściu dla pieszych przy ulicy Folwareckiej. Patrol ruchu drogowego zabezpieczył miejsce zdarzenia.

- Na podstawie relacji uczestników i świadków zdarzenia ustalił, jak doszło do potrącenia. Dziewięciolatka jechała chodnikiem na hulajnodze od miejskiego targowiska w kierunku Parku Cegielnia. Kiedy znalazła się na wysokości przejścia dla pieszych przy hali sportowej, bez spojrzenia na jezdnię wjechała wprost pod nadjeżdżającego fiata pandę - wskazuje aspirant Marcin Leśniak, oficer prasowy komendy w Żorach.

Jak podkreśla, mała prędkość samochodu i czujność kierowcy sprawiła, że uderzona przez samochód dziewięciolatka wyszła z tego bez większych obrażeń. Dziewczynką zaopiekowała się jej mama, a wykroczeniem zajmie się sąd.

- Pamiętajmy, że bezpieczeństwo to wspólna relacja wszystkich użytkowników dróg. Przypominamy, że przejście dla pieszych nie służy do przejeżdżania, a do przekraczania. Każdorazowo użytkownik rowerów lub innych urządzeń powinien z nich zejść, upewnić się, czy może wejść na przejście, a dopiero wtedy, kiedy jest bezpieczna możliwość skorzystać z tego przejścia. Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania - informuje rzecznik.

Ponadto pieszym zabrania się:

wchodzenia na jezdnię lub drogę dla rowerów: bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, a także spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;

przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;

zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko;

przebiegania przez jezdnię lub drogę dla rowerów;

chodzenia po torowisku;

wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;

przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych lub drogę dla pieszych i rowerów od jezdni lub drogi dla rowerów, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują;

korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych - w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Policja zachęca również do zapoznania się z opracowaniem komendy wojewódzkiej i biura ruchu drogowego Komendy Głównej Policji dotyczącym bezpieczeństwa miłośników hulajnóg.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto