Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień świadomości autyzmu w Żorach. Błękitne niebo przy Zespole Szkół Specjalnych. Zobacz ZDJĘCIA i WIDEO

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Wydarzenie stało się okazją do integracji lokalnej społeczności i zwiększenia świadomości społecznej w kwestii osób z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem.
Wydarzenie stało się okazją do integracji lokalnej społeczności i zwiększenia świadomości społecznej w kwestii osób z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem. RL
Tego dnia królował błękit, czyli symbol autyzmu. W czwartek 13 kwietnia, przy Zespole Szkół Specjalnych im. Matki Teresy z Kalkuty w Żorach zorganizowano drugą edycję Dnia Świadomości Autyzmu. Wydarzenie stało się okazją do integracji lokalnej społeczności i zwiększenia świadomości społecznej w kwestii osób z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem. Organizatorzy przygotowali także wiele atrakcji dla odwiedzających.

Dzień Świadomości Autyzmu w Żorach

Już po raz drugi w Żorach zorganizowano Dzień Świadomości Autyzmu. Wydarzenie miało na celu integrację lokalnej społeczności i pozwoliło zapoznać się z potrzebami osób z niepełnosprawnościami, w tym w spectrum autyzmu.

- Chcemy, by jak największa ilość mieszkańców miała świadomość, że w naszym społeczeństwie funkcjonują osoby, które mają inne potrzeby, w inne sposób odczuwają zmysły i przez to inaczej funkcjonują - podkreśla Anna Buksa, przedstawicielka Stowarzyszenia Aktywności Lokalnej Eventyr, które wspierało czwartkowe wydarzenie.

Najważniejsze, by osoby w spectrum autyzmu traktować zupełnie normalnie.

- Konieczne jest jednak, byśmy mieli świadomość deficytów i potrzeb osób z autyzmem. Osoby te mają bardzo wrażliwe zmysły i łatwiej jest im funkcjonować w miejscach, w których nie jest zbyt głośno. Zauważyć to można chociażby w marketach, gdzie wiele z nich wprowadza wyznaczone, ciche godziny. To także działania w kierunku osób w spectrum autyzmu - dodaje Anna Buksa.

od 16 lat

I właśnie dlatego podczas czwartkowego wydarzenia nie było zbyt głośnej muzyki, która przyświeca wielu plenerowym wydarzeniom. Było za to wiele atrakcji, dostępnych dla tych mniejszych, jak i większych. Organizatorzy zadbali o ścieżki sensoryczne, teatr uliczny, ogromne bańki mydlane czy spotkanie z alpakami. Była to również świetna okazja, by wziąć udział w warsztatach sadzenia roślin czy skorzystać z malowania twarzy.

Niezwykle istotnym miejscem stało się stanowisko, przy którym można było poznać techniki komunikacji alternatywnej. Pozwoliło to zapoznać się z jakimi trudnościami komunikacyjnymi mierzą się osoby cierpiące na autyzm oraz w jaki sposób komunikują się osoby z niepełnosprawnościami.

Odczarować świat niepełnosprawności

W wydarzeniu wzięło udział wiele żorskich organizacji, których celem jest budowanie świadomości wśród społeczeństwa o osobach z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem. Jednym z nich było żorskie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

- Zawsze chętnie włączamy się do tego typu wydarzeń, ponieważ jest to doskonała okazja, by podnosić świadomość naszego społeczeństwa. Chcemy integrować się ze społecznością lokalną, dlatego cieszymy się, że na wydarzenie przybyło bardzo dużo dzieci i młodzieży. To jest chyba nasz najlepszy odbiorca, bo dzięki temu możemy mówić o niepełnosprawności intelektualnej i autyzmie, zwracając na te kwestie uwagę młodych osób - podkreśla Izabela Bester, Przewodnicząca Zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Jak podkreśla Izabela Bester, wokół osób z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem narosło wiele mitów. Czwartkowe wydarzenie było doskonałą okazją, by nieco z tym powalczyć.

- By także trochę odczarować ten świat niepełnosprawności, żeby wiedzieć w jaki sposób zwracać się do osób z niepełnosprawnością. To jak będziemy do nich mówili, będzie miało ogromny wpływ na to, w jaki sposób będziemy budować ich wizerunek. To niezwykle istotne, byśmy dostrzegali w nich ludzi z potencjałem, a nie tylko osoby, które potrzebują wsparcia. Ich niepełnosprawność jest jedynie elementem ich tożsamości - podkreśla Izabela Bester.

Wydarzenie stało się okazją do integracji lokalnej społeczności i zwiększenia świadomości społecznej w kwestii osób z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem.

Dzień świadomości autyzmu w Żorach. Błękitne niebo przy Zesp...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto