Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Horror w bloku. ZBM Żory odpowiada w sprawie budynku przy ul. Gwarków

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Tak wygląda piwnica bloku przy ulicy Gwarków 22 w Żorach. Zdjęcia wykonane 20 października 2022 roku
Tak wygląda piwnica bloku przy ulicy Gwarków 22 w Żorach. Zdjęcia wykonane 20 października 2022 roku RL
Wracamy do sprawy przedstawionej przez mieszkańców bloku przy ulicy Gwarków 22 w Żorach. Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, lokatorzy budynku wskazują na notorycznie przebywających tam bezdomnych, powyrywane kable na klatkach schodowych i w piwnicy oraz nieusunięte dotąd ślady po pożarze w piwnicy sprzed kilku lat. Otrzymaliśmy już odpowiedź od zarządcy budynku. Jak czytamy, "bezdomność to kwestia spraw o zasięgu ogólnopolskim, zaś Zarząd Budynków Miejskim jako administrator nieruchomości, nie ma w swoich kompetencjach narzędzi umożliwiających rozwiązanie tego typu problemów".

Przypomnijmy, w artykule "Horror z żorskim bloku przy ul. Gwarków. Osmolone ściany, powyrywane kable i bezdomni w piwnicy. Czy uda się to zmienić?" opisaliśmy sytuację mieszkańców bloku przy ulicy Gwarków 22 w Żorach. Jak mówili nam pod koniec października, w budynku przebywają osoby postronne, gromadzą się i spożywają alkohol. Mieszkańcy boją się schodzić do piwnicy. Taka sytuacja ma trwać już nieprzerwanie od kilku lat. Były pożary, dochodziło do niszczenia mienia.

- W piwnicach notorycznie pojawiają się bezdomni. Zostają po nich fekalia, zapach, który tam panuje jest niewyobrażalny. Wezwałem na miejsce kontrolę z sanepidu, który stwierdził, że wszystko jest tu w porządku. Po tej kontroli nic właściwie się nie zmieniło, dalej w niektórych miejscach w piwnicy panuje smród i widać ślady po ludzkich odchodach - mówił nam wówczas pan Sebastian, mieszkaniec osiedla.

Wielokrotnie w tym miejscu interweniowała policja, pojawiła się także kontrola inspektora nadzoru budowlanego i sanepidu. Otrzymaliśmy już odpowiedź z ZBM-u w tej sprawie.

W ostatnim czasie ZBM poczynił szereg działań

W odpowiedzi na nasze pytania czytamy, że w przypadku przebywania w bloku osób bezdomnych "Zarząd Budynków Miejskich jako administrator nieruchomości, nie ma w swoich kompetencjach narzędzi umożliwiających rozwiązanie tego typu problemów".

- Reagując na zgłoszenia mieszkańców i mając świadomość problemów, pracownicy ZBM regularnie zwracają się o pomoc do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żorach, a także współpracują z Komendą Miejską Policji w Żorach. Szeroko zakrojone wspólne działania ZBM, MOPS, jak i KMP, bywają nieskuteczne, gdyż każdy obywatel jest wolny i ma prawo wyboru, co oznacza, iż nikogo nie można zmusić do korzystania ze schronienia w noclegowni.
Otrzymywane od mieszkańców zgłoszenia, najczęściej są podawane w formie anonimowej, gdyż nie wyrażają oni zgody na swój udział w postępowaniu przed organami ścigania, jako świadkowie w sprawie. Prawdopodobnie obawiając się o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Pomimo to, dzięki ścisłej współpracy administratora budynków komunalnych z KMP, została zatrzymana grupa przestępcza działająca na terenie Gwarków 11-13. Proceder handlu substancjami odurzającymi przeniósł się wówczas na budynek Gwarków 22 i 24, o czym niezwłocznie zostały powiadomione odpowiednie służby. W wyniku tych działań, we współpracy z ZBM, również na tych budynkach przeprowadzone zostały czynności operacyjne - odpowiada Joachim Gembalczyk - dyrektor ZBM Żory.

ZBM podaje również, że mając na uwadze bezpieczeństwo i komfort mieszkańców wskazywanych budynków, w ostatnim czasie poczyniono szereg działań. Dyrektor ZBM wymienia tutaj:

  • regularną organizację spotkań z dzielnicowym,
  • nieodpłatne udostępnienie na potrzeby KMP, odrębnego pomieszczenia w budynku Gwarków 22, wyposażonego przez ZBM we wszystkie niezbędne do pracy urządzenia, którego koszt utrzymania ponosi Gmina Miejska Żory,
  • likwidację okienek piwnicznych,
  • zabezpieczenie zamkiem drzwi wejściowych do piwnicy,
  • montaż instalacji domofonowej zabezpieczającej wejście do budynku brelokami zbliżeniowymi i indywidualnymi kodami najemców,
  • bieżące usuwanie usterek dewastowanej instalacji elektrycznej w częściach wspólnych budynków,
  • zwiększoną częstotliwość dbałości o porządek w budynkach (pracownik sprzątający zgodnie z harmonogramem ma obowiązek sprzątania każdego dnia, od poniedziałku do piątku, wszystkich ciągów komunikacyjnych),
  • instalację i utrzymanie monitoringu wizyjnego, którego koszt również nie obciąża najemców.

Kontrole nic nie wykazały?

Jak dalej czytamy w odpowiedzi, w bieżącym roku miały miejsce kontrole sanepidu i Państwowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Zdaniem dyrektora ZBM-u, z ustaleń pokontrolnych wynikało, iż nie zostały stwierdzone nieprawidłowości w stanie technicznym oraz sanitarno-higienicznym ww. budynków. Dotarliśmy jednak do jednego z dokumentów pokontrolnych, z którego wynika coś innego. Kontrola PINB owszem stwierdziła, że budynek użytkowany jest zgodnie z przeznaczeniem, ale stwierdzono również występowanie uszkodzonych korytek kablowych oraz obecność luźno zwisających kabli na klatkach schodowych w budynkach nr 22 i 24, o czym wspominali mieszkańcy.

- Budynek użytkowany jest zgodnie z przeznaczeniem oraz jest poddawany okresowym przeglądom i bieżącej konserwacji. Na podstawie przedłożonych protokołów z okresowej kontroli stanu technicznego wynika, że obiekt jest zdatny do użytkowania, a jego stan techniczny nie zagraża bezpieczeństwu życia i zdrowia mieszkańców. Stwierdzono występowanie uszkodzonych korytek kablowych oraz obecność luźno zwisających kabli na klatkach schodowych. Kable te są elementem instalacji niskoprądowej. [...] Przewody te nie stanowią zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi. Zarządca budynków został zobowiązany do usunięcia nieużytkowanej instalacji lub osłonięcia użytkowanych przewodów teleinformatycznych. [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nie jest organem kompetentnym w kwestii dotyczącej bytowania bezdomnych. O fakcie zakłócania porządku i uciążliwości związanych z niechcianymi lokatorami należy powiadomić policję - informuje w piśmie inż. Justyna Wałach, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Żorach.

ZBM Żory odpowiada w sprawie bloku przy ulicy Gwarków
RL

"Dokumentacja zdjęciowa jest nieaktualna"

W poprzednim artykule zamieściliśmy zdjęcia wykonane przez nas na miejscu w dniu 20 października 2022 roku. Dołączyliśmy również kilka fotografii autorstwa mieszkańców wykonanych w marcu i czerwcu bieżącego roku, by pokazać, że problem, o którym mówią sami lokatorzy nie jest faktycznie nowy i trwa nadal. W odpowiedzi na nasze pytania ZBM odpowiada jednak, że "dokumentacja zdjęciowa jest nieaktualna. Fotografie nie zostały skonfrontowane z obecną sytuacją, a wykonane były przed przeprowadzeniem szeregu prac remontowych w ww. budynkach". Zatem w załączonej galerii jeszcze raz publikujemy zdjęcia, dla jasności pochodzące wyłącznie z 20 października bieżącego roku. Jak mówią mieszkańcy, od tego dnia nie zostały przeprowadzone prace remontowe. Czy zatem faktycznie dokumentacja zdjęciowa w artykule jest nieaktualna?

ZBM Żory odpowiada w sprawie bloku przy ulicy Gwarków
RL

Będzie lepiej?

4 listopada odbyło się także spotkanie przedstawicieli ZBM z radnymi Rady Dzielnicy Rój, na którym omówiono najbliższe plany prac remontowych, które zdaniem ZBM mają uwzględniać postulaty mieszkańców oraz możliwości finansowej Gminy Miejskiej Żory. Miejmy nadzieję, że działania te przyniosą efekt z pożytkiem dla lokatorów.

Tak wygląda piwnica bloku przy ulicy Gwarków 22 w Żorach. Zdjęcia wykonane 20 października 2022 roku

Horror w bloku. ZBM Żory odpowiada w sprawie budynku przy ul. Gwarków

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto