18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

II etap plebiscytu na najpiękniejszy kościół Śląska. Startują też dwie świątynie z Żor: Rój i Rowień

Katarzyna Śleziona
Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego 
w Roju
Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Roju Katarzyna Śleziona
Przed nami zapowiadany od dawna wielki finał plebiscytu na najpiękniejszy kościół w województwie śląskim. W pierwszym etapie wybraliście już najładniejsze parafie w swoim mieście. Wskazaliście te kościoły, które Waszym zdaniem są najbardziej zadbane i w których pracują najbardziej zaangażowani księża. Teraz przyszedł czas na wybór tej najlepszej świątyni spośród 70 najpiękniejszych parafii województwa.

Głosowanie rozpoczynamy już w najbliższy poniedziałek, 1 października i potrwa ono do końca miesiąca. Codziennie będziecie mogli oddać po pięć głosów.
O zwycięskiej parafii napiszemy w wydaniu głównym "Dziennika Zachodniego" -przypomnimy jej historię, opowiemy o ludziach, którzy ją tworzyli i nadal aktywnie tworzą. A całość dodatkowo opatrzymy wspólnym zdjęciem wszystkich parafian.
Przypomnijmy, w pierwszej turze plebiscytu najbardziej spodobały się internautom z Żor świątynie w Roju i Rowniu. Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Roju zdobyła 1931 głosów, a parafia
Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Rowniu uplasowała się na drugim miejscu, z 788 głosami.
Jak żorskie świątynie będą radzić sobie w drugiej części plebiscytu? Czy dorównają innym zwycięskim kościołom z naszego województwa? Dajcie znać znajomym, aby głosowali na żorskie kościoły. Głosy oddawajcie codziennie w plebiscycie na stronie: na zory.naszemiasto.pl.

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Roju jest najpiękniejszą świątynią w Żorach. Tak zdecydowaliście w głosowaniu internetowym na zory.naszemiasto.pl. Sprawdziliśmy, dlaczego oddano na tę świątynię największą liczbę głosów.
- To nasza perełka, o którą wszyscy dbamy - mówią jednym chórem parafianie z Roju. - W kościele zachwyca dostojny ołtarz główny, ołtarz Matki Boskiej w nawie bocznej oraz płaskorzeźba św. Barbary po prawej stronie od wejścia do świątyni - mówi pan Karol, mieszkaniec os. Gwarków w Roju.
- Na mnie największe wrażenie robi Droga Krzyżowa, zdobiąca lewą ścianę od strony głównego wejścia - dodaje pani Halina z os. Gwarków.
Budowa kościoła w Roju ruszyła 6 kwietnia 1959 roku. Jej budowniczym był ks. Franciszek Wąsala, długoletni proboszcz parafii w Roju, dziś 92-letni senior. - To właśnie na specjalne zaproszenie księdza seniora 10 czerwca 1974 roku w naszym kościele mszę świętą odprawił sam kardynał Karol Wojtyła - mówi Jadwiga Woryna, mieszkanka Roju.
Obecny proboszcz, ks. Bogusław Mielnik też ma wielkie zasługi dla parafii w Roju.
- 29 lipca tego roku minie 5 lat odkąd naszym proboszczem jest ksiądz Mielnik. W ciągu tych lat wiele się zmieniło: odnowiono probostwo, powstała nowa kancelaria, zbudowano nowy parking wokół kościoła - wylicza pani Jadwiga. - W ostatnim roku zamontowano też ponad 5-metrowy krzyż na kościele, który w nocy świeci pięknie na biało. Z kolei grupa Różańca Świętego ufundowała pomnik Jezusa Zmartwychwstałego, który stoi na tyłach kościoła - dodaje pani Jadwiga.
Drugie miejsce w plebiscycie zajął kościół w Rowniu. Z kolei trzeci w głosowaniu był kościół z osiedla Pawlikowskiego. KAKA

Polub nas na Facebooku:
https://www.facebook.com/ZoryNM

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto