Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Junior Media: Szkolni dziennikarze wypoczywają, bawią się i szlifują reporterskie umiejętności

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Z atrakcji i warsztatów w Twinpigs w Żorach korzysta 30 młodych dziennikarzy z całej Polski
Z atrakcji i warsztatów w Twinpigs w Żorach korzysta 30 młodych dziennikarzy z całej Polski Arek Biernat
30 dzieci ze szkolnych redakcji z całej Polski bierze udział w letniej szkole Junior Media w miasteczku Twinpigs w Żorach. To zwycięzcy projektu realizowanego przez cały ubiegły rok szkolny przez Polska Press Grupę. W Żorach szlifują dziennikarskie umiejętności, a także korzystają z licznych przygotowanych atrakcji.

Junior Media to projekt edukacyjny realizowany przez Polskę Press Grupę, jedną z największych grup medialnych w Polsce. Jest skierowany do szkół i nauczycieli, którym udostępniana jest platforma do tworzenia gazet wraz ze wskazówkami i lekcjami. W tegorocznej 9. edycji Junior Media wzięło udział 15 tys. dzieci z nauczycielami z 3 tys. szkół w całej Polsce.

- W trakcie roku szkolnego redakcje szkolne, które przygotowują nie tylko gazetki szkolne, ale bawią się też w media internetowe, biorą udział w licznych wyzwaniach tzw. lekcjach JuniorLab zbierają punkty. Na zakończenie każdej edycji jest nagroda, udział w letniej szkole Junior Media

– mówi Joanna Pazio, rzecznik Polska Press Grupy.

Na tegoroczny obóz zorganizowany w miasteczku amerykańskim TwinPigs w Żorach wyjechało 30 dzieci z całej Polski (z pierwszej dziesiątki klasyfikacji gazetek szkolnych). Przez cały tydzień korzystają z atrakcji parku, ale także szlifują swoje umiejętności dziennikarskie.

- Uczymy się filmu i animacji – zdradza Julia Karasiewicz, multimedia manager w Polska Press Grupie.

Młodzi dziennikarze poznali teorię, oglądali najlepsze przykłady tzw. master shotów w historii kina, a także różne techniki animacyjne. Rozmawiano o tym czym jest klatkaż w filmie i jakiej prędkości należy używać przy montażu filmu. To było jednak wprowadzenie do zadania, czyli animacji poklatkowej.

- Uczestnicy mieli za zadanie za pomocą własnych telefonów stworzyć film poklatkowy. Rządzi się on własnymi prawami. Nie używamy tam słów, są jedynie gesty, ruchy, emocje. Przy okazji uczymy się warsztatu filmowego od strony montażowej. To również przydatne w pracy dziennikarza. Powiem szczerze, że uczestnicy warsztatów zaskoczyli mnie. Jestem pod ogromnym wrażeniem ich pracy

– zwraca uwagę Julia Karasiewicz.

Tematem realizacji był autoportret - przedstawienie samych siebie za pomocą animacji. Efekty pracy można zobaczyć poniżej:

Zadowoleni z zajęć są także uczestnicy. - Podczas tych kilku dni dużo nauczyłam się z montażu filmu i filmu poklatkowego. Fajnie się przy tym bawię – przyznaje Natalia Szarek z Odrzykonia.

Wyjazd to jednak doskonała okazja do zabawy. Każdy dzień letniego obozu Junior Media wypełniony jest atrakcjami.

- Najlepiej się bawię z koleżankami i kolegami na młocie. Bardzo często chodzimy do tajemniczych podziemi, bo lubię się trochę postraszyć. Na głównej ulicy parku są pokazy napadu na bank i pociąg, sztuczki kowbojskie. Jest fajnie

– cieszy się Patryk Ołdak z miejscowości Zalas niedaleko Krakowa.

- Poznałam tutaj dużo fajnych ludzi i ogólnie fajnie się bawię

– dodaje Sandra Kuczyńska z Lotynia.

W roku szkolnym 2019/2020 Polska Press Grupa zorganizuje 10. edycję Junior Media.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto