18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalendarzyki Śląskiej Policji z lat 30. XX wieku posiada... żorzanin

Katarzyna Śleziona
Cenna pamiątka z lat 30. XX wieku w rękach żorzanina
Cenna pamiątka z lat 30. XX wieku w rękach żorzanina Katarzyna Śleziona
Unikatowe Kalendarzyki Śląskiej Policji z lat 30. XX wieku posiada w swoich zbiorach żorzanin, Piotr Kwaśniewski. Podobno tylko dwie osoby w Polsce mają tego rodzaju publikacje. Co w nich ciekawego wyczytamy? Zobacz zdjęcia z kalendarzyków!

Kalendarzyki Śląskiej Policji z lat 30. XX wieku posiada... żorzanin

Czy wiecie, że w 1933 roku długość tzw. granic "niebezpiecznych" w Polsce sięgała 3088 kilometrów, a najpopularniejsze wówczas imiona męskie to Józef i Jan? Takie ciekawostki możemy wyczytać z Kalendarzyków Policyjnych Województwa Śląskiego z lat 1931-1934, których cztery roczniki posiada Piotr Kwaśniewski z Żor. To cenna rodzina pamiątka, którą pan Piotr otrzymał od swojego ojczyma, Józefa Nagraby, żołnierza Armii Krajowej, po wojnie skazanego na karę śmierci za działalność w podziemiu, a w 1956 roku objętego amnestią, zrehabilitowanego i wzniesionego do rangi bohatera w walce o wolność Polski.

- W kalendarzach mamy ogrom informacji o różnych miastach województwa śląskiego, a także wiadomości z Europy i całego świata. Pojawiają się tu różne statystyki, informacje biznesowe i kryminalne, a także patriotyczne. Publikacje zawierają materiały szkoleniowe dla Policji. To są unikaty, bo tylko dwie osoby w Polsce posiadają tę kolekcję: były komendant wojewódzki i ja - mówi Piotr Kwaśniewski, mieszkaniec Żor, który posiada cenne pamiątki od ponad pół wieku. - Najpierw ojczym otrzymywał je w prezencie od przyjaciela walki, Przodownika Policji Ziętary od roku 1931. Twierdził, że uczył się z nich historii, geografii i zagadnień obronnych. Potem trafiły do mnie - wspomina pan Piotr, dla którego ojczym "był chodzącą lekcją historii".

- Zbiory swoich pamiątek, w tym kalendarzyki, przekazał mi ze słowami: "Gdybyś miał uczyć lub dyskutować o historii Polski to te kilka ciekawostek naświetli Ci, w jakich czasach żyliśmy i w jakich czasach żyjemy". Byłem wtedy nauczycielem, uczyłem między innymi PO - dodaje pan Piotr.

Każdy kalendarzyk liczy ok. 500 stron. Został opracowany przez grono oficerów i podoficerów pod redakcją podinspektora Józefa Jezierskiego, nakładem "Samopomocy" Policji Województwa Śląskiego. Fundusze na kalendarze pochodziły z reklam śląskich firm umieszczanych na ok. 50 stronach publikacji.

Ciekawostki z kalendarzyków

1933 rok
*Kalendarzyk z 1933 r. pisze m.in. o 15. rocznicy zakończenia I wojny światowej. Czytamy, że w czasie wojny zginęło 12990570 osób. Co 10 sekund ginął 1 żołnierz. "Z przelanej krwi tych żołnierzy mogłoby powstać jezioro o pojemności 52000 m sześc. albo na miejscu wodospadu Niagary ta masa przelanej krwi mogłaby przez cały dzień wodę tę zastąpić".

1933 rok
* Policja Woj. Śl. składa się z oficerów i szeregowych w porządku stopni: inspektor, podinspektor, nadkomisarz, komisarz, podkomisarz i aspirant. Z kolei szeregowymi Policji w porządku stopni są: starszy przodownik, przodowinik, starszy posterunkowy, posterunkowy.

1934 rok
* Kalendarzyk z 1934 roku podaje m.in., że powierzchnia Polski wynosi 388.390 m kw., a powierzchnia Śląska 4230 km kw. Podział administracyjny Polski obejmuje 17 województw, 275 powiatów, 632 miasta, 12578 gmin wiejskich i 2330 obszarów dworskich. (kaka)

>>> Ojczym przekazując kalendarzyki mówił, że pokazują czasy, w jakich żył - mówi Piotr Kwaśniewski

Wy także macie w swoich zbiorach cenne, historyczne pamiatki, niekoniecznie związane z Żorami? Dajcie nam znać! Piszcie na adres: [email protected].

Polub nas na Facebooku

Zobacz też inne HISTORYCZNE artykuły związane z Żorach. Ciekawe ZDJĘCIA!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto