Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkania komunalne w Rudzie Śląskiej: Nowe zasady

Marlena Polok-Kin
fot. Krzysztof Krzemiński
Na mieszkania komunalne w Rudzie Śląskiej czeka obecnie ponad 4 tys. 200 mieszkańców. Rozwiązania, przyjęte przez rudzkich radnych, mają ułatwić życie potrzebującym.

To może być swojego rodzaju rewolucja. Skrócenie czasu na przyznanie mieszkania komunalnego dla najbardziej potrzebujących - to najważniejsze założenie reformy zasad gospodarowania miejskim zasobem mieszkaniowym, którą przygotowały władze Rudy Śląskiej.

Mieszkania komunalne w Rudzie Śląskiej dla najbiedniejszych

Przejrzystsze i krótsze procedury, doprecyzowanie kryteriów dochodowych i formalnych oraz aktywizacja samych mieszkańców w staraniu się o przydział mieszkania - uchwałę w tej sprawie na ostatniej sesji Rady Miasta podjęli rudzcy radni.

- Zmiana reguł ma przede wszystkim sprawić, by mieszkania trafiały do osób, które same nie są w stanie zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych, a nie stać ich na zakup, czy wynajem mieszkania na wolnym rynku - podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Mieszkania komunalne w Rudzie Śląskiej: Jedna lista

Najbardziej istotna zmiana to wprowadzenie jednej listy osób oczekujących na mieszkanie komunalne. Do tej pory były dwie listy - pierwsza dotyczyła mieszkań do remontu bieżącego, natomiast druga mieszkań do remontu kapitalnego.

Połączenie dwóch list spowoduje, że o kolejności przyznania mieszkania będzie decydowało obiektywne kryterium, jakim jest data złożenia wniosku. Kolejną nowością jest ujęcie w nowych przepisach definicji mieszkańca.

Inną zmianą jest wykluczenie z możliwości zakwalifikowania się na listę oczekujących osób, które mają jakiekolwiek prawo do lokalu mieszkalnego bądź nieruchomości nawet na czas oznaczony. To kolejny ukłon władz miasta w stronę tych, których nie stać na kupno mieszkania, czy nawet jego wynajęcie.

Jak informuje Anna Stemplewska, naczelniczka Wydziału Spraw Lokalowych, według nowych zasad średni miesięczny dochód brutto na jedną osobę w czasie ostatnich 6 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku oraz przyznanie mieszkania nie powinien przekraczać w przypadku gospodarstwa jednoosobowego 350 proc. najniższej emerytury, a w przypadku gospodarstw wieloosobowych 300 proc. najniższej emerytury.

Kto to jest "mieszkaniec"?

Nowa definicja mieszkańca, na podstawie której można się starać o komunalne "m".

Obecnie w Rudzie Śląskiej na mieszkanie komunalne oczekuje 4216 osób - wynika z informacji biura prasowego Urzędu Miejskiego w Rudzie Śląskiej. W 2013 r. złożono 525 nowych wniosków na przydział mieszkania.

W 2012 r. złożono ich 583, w 2011 690, natomiast w 2010 - 794.

Nowe przepisy wejdą w życie z początkiem pierwszego miesiąca po upływie 2 miesięcy od dnia ogłoszenia uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. Co ważne przewidziany został okres przejściowy 3 lat dla wniosków do tej pory złożonych przez oczekujących na mieszkanie.

Będą one rozpatrywane wg starych zasad, ale już na podstawie jednej połączonej listy oczekujących.

W takich przypadkach jedynymi nowymi warunkami, którym podlegać będzie ocena wniosków będzie nowa definicja mieszkańca - osoby trwale związane z miastem przynajmniej przez okres 5 lat.

Jak oceniasz nowe zasady? Czy to rozwiąże problem braku mieszkań wśród rudzian?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto