MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Mobilne laboratorium pojawi się w Żorach. Nowy sprzęt pozwoli na analizę zanieczyszczeń

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Nowy sprzęt pozwoli na analizę zanieczyszczeń
Nowy sprzęt pozwoli na analizę zanieczyszczeń arc
REGION. Miasto Żory otrzymało dofinansowanie w wysokości blisko 195 tys. zł na zakup mobilnego laboratorium z analizatorami zanieczyszczeń. Nowy sprzęt ma pozwolić na jeszcze skuteczniejszą walkę z zanieczyszczeniami powietrza poprzez kontrolę istniejących palenisk.

Mobilne laboratorium pojawi się w Żorach. Pozwoli na analizę zanieczyszczeń

W Żorach pojawi się mobilne laboratorium z analizatorami zanieczyszczeń, które pozwoli na jeszcze skuteczniejszą walkę ze smogiem. Będzie to samochód z napędem elektrycznym, wyposażony w urządzenia do kontroli palenisk. Zakup mobilnego laboratorium będzie możliwy dzięki dofinansowaniu z drugiej edycji Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza, w wysokości niemal 195 tys. zł.

- Program Poprawy Jakości Powietrza jest kolejnym etapem przywracania świadomości ekologicznej. Stawką jest nasze zdrowie i życie. W realizacji każdego projektu istotne są finanse. W mijającej kadencji samorządu województwa podnoszenie nakładów na działania związane z ekologią należało do priorytetów. W drugiej edycji Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza nakłady kwota do podziału pomiędzy gminy wzrosła do 15,7 mln zł. W przypadku Odnawialnych Źródeł Energii w sześciu gminach zostanie zrealizowanych siedem projektów na sumę 470 mln zł. Środków na tak ważnego kalibru zadania nigdy dosyć. W tym celu można także spożytkować środki z KPO, co dla regionów, w tym również dla Województwa Śląskiego, może być ogromną szansą – mówił w trakcie ogłaszania decyzji marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Jak zaznaczył marszałek, w drugiej edycji Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza nakłady kwota do podziału pomiędzy gminy wzrosła do 15,7 mln zł. W przypadku Odnawialnych Źródeł Energii w sześciu gminach zostanie zrealizowanych siedem projektów na sumę 470 mln zł.

Oprócz sprzętu, którym już dysponuje Urząd Miasta Żory, takiego jak narzędzia do pobierania próbek popiołu lub paliwa oraz wilgotnościomierza do drewna, na wyposażeniu mobilnego laboratorium znajdą się: miernik jakości powietrza do pomiarów pyłu na zewnątrz, kamera termowizyjna oraz detektor wielogazowy, służący m.in. do pomiaru tlenku węgla i tlenu w kotłowni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papszun ponownie trenerem Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto