18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum kopiec Żory: Makieta statku i pociągu kolei transsyberyjskiej

Katarzyna Śleziona
Muzeum kopiec Żory
Muzeum kopiec Żory
Muzeum kopiec Żory: Makieta statku i pociągu kolei transsyberyjskiej, a także gabinet secesyjny i podróż przez wszystkie kontynenty i czasy komunizmu, a do tego projekcje multimedialne – tego nie zabraknie w supernowoczesnej wystawie muzealników z Żor. Ekspozycję zawierającą także dokonania polskich podróżników, lokalnych artystów i prezentację historii Żor od założenia miasta przez księcia Władysława po czasy współczesne będziemy mogli już od jesieni tego roku oglądać przy ul. Muzealnej w Żorach.

Muzeum kopiec Żory: Makieta statku i pociągu kolei transsyberyjskiej

Makieta statku i pociągu kolei transsyberyjskiej, a także gabinet secesyjny i podróż przez wszystkie kontynenty albo czasy komunizmu, a do tego projekcje multimedialne - tego nie zabraknie w supernowoczesnej wystawie muzealników z Żor. Ekspozycję zawierającą także dokonania polskich podróżników, lokalnych artystów i prezentację historii Żor od założenia miasta przez księcia Władysława po czasy współczesne, będziemy mogli już od jesieni tego roku oglądać przy ul. Muzealnej w Żorach. Część wystawy znajdzie się tu na parterze odnowionej kamienicy Podstrefy Jastrzębsko-Żorskiej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz w nowym budynku w kształcie litery L - tzw. muzeum kopcu przykrytym trawą, który okala kamienicę. Specjalnie dla Was sprawdziliśmy, jak dokładnie będzie wyglądać nowa ekspozycja. Będą niespodzianki!

ZOBACZ ZDJĘCIA z budowy z listopada 2013 roku

Polub nas na Facebooku

- W odnowionej kamienicy - Willi Heringa - w części piwnicznej będzie znajdować się restauracja - właśnie szukamy najemcy. Z kolei na pierwszym piętrze mamy część wkomponowaną w powstające muzeum - znajdzie się tu miejsce poświęcone tożsamości śląskiej i gabinet secesyjny. Z tej części szklanym łącznikiem będziemy przechodzić do nowej, dobudowanej części - "kopca". Natomiast na pierwszym piętrze kamienicy znajduje się już siedziba Podstrefy Jastrzębsko-Żorskiej KSSE. Drugie piętro jest przeznaczone pod wynajem - teraz urzędują tu muzealnicy. Mieści się tu również biuro senatora RP, Adama Zdziebły. Do obsadzenia są jeszcze dwa pomieszczenia, o które pytają zagraniczne spółki m.in. norweska i polsko-japońska - mówi Andrzej Zabiegliński, prezes Jastrzębsko-Żorskiej Podstrefy KSSE, która wyremontowała kamienicę i zbudowała muzeum w kształcie kopca. Inwestycje pochłonęły 13,3 mln zł.

Rozpoczynamy spacer po muzeum

Wejście główne do muzeum w kształcie kopca znajduje się od strony ul. Muzealnej. Wchodzimy do środka - po prawej stronie będzie znajdować się portiernia i szatnia. Na wprost zobaczymy schody prowadzące do podziemi, ale my skierujemy się w lewo i wejdziemy do części ekspozycji znajdującej się na parterze odnowionej kamienicy. - Tutaj w trzech małych pomieszczeniach poznamy trzy, cztery pokolenia ludzi, które mieszkały na terenie Żor. W pierwszym pokoju zobaczymy wystrój sieni z pokolenia przodków z lat 20. i 30 XX w., a potem przejdziemy do kuchni z lat 40. i 50. i dalej zobaczymy Żory z lat 70 i 80-tych - M4 z tamtych czasów. Będzie tu zaaranżowany duży pokój i dziecięcy lub młodzieżowy. Czwarte pomieszczenie to będzie z kolei tzw. pętla czasu. Pojawią się tu stanowiska multimedialne, które przybliżą nam w skrócie historię miasta, od czasów najdawniejszych - wylicza Jacek Struczek z żorskiego muzeum.

Secesyjny gabinet z pamiątkami z podróży

Potem kierując się w lewo wejdziemy do części secesyjnej, poświęconej historii kamienicy albo pójdziemy prosto do tzw. szuflandii. W części secesyjnej odkryjemy gabinet któregoś z dawnych notabli żorskich. Pojawi się kącik podróżniczy - na ścianie zobaczymy pamiątki z dalekich podróży, trofea z safari lub polowań z miejscowych lasów. Na ścianie zawiśnie skóra zwierzęcia, pojawią się włócznie, inne trofea.

Barek z koniakiem i cygarami oraz szuflandia

- Obok znajdzie się pokoik, gdzie dawniej bawiła się nasza elita - będzie barek z koniakiem i whisky, cygara, miejsce do gry w karty - dodaje Struczyk. Co będzie w pobliskiej szuflandii?- Pojawią się szafki z wbudowanymi monitorami - każda będzie odkrywać swoją historię. Wyczytamy z nich ciekawe informacje na temat m.in. losów znanych żorzan. Będą tu również puste szafki do zapełnienia dla żorzan - mówi Struczyk.

Następnie przez szklany łącznik - korytarz przejdziemy z części kamienicy do nowej - muzeum w kształcie "kopca". Z przeszklenia będzie można otworzyć sobie drzwi i wyjść na mały taras - będą stylowe ławeczki. Będziemy mogli usiąść, połączyć się z Internetem.

Polskie podróże po świecie

Co zobaczymy w nowej części? - Otworzymy drzwi do tzw. "Polski poznawania świata". To będzie część związana z kontynentami, polskimi podróżnikami. Pojawią się eksponaty, stanowiska multimedialne. Zaraz przy wejściu będzie stanowisko poświęcone Afryce i dotyczące odkryć Polaków Czarnego Lądu w XVIII, XIX i XX w. Poznamy tereny badań polskich odkrywców i dowiemy się, czym zapisali się w kartach historii. Od wejścia po lewej stronie na ścianie znajdzie się interaktywna mapa świata, gdzie będzie można zobaczyć podróże naszych eksploratorów.
Na wprost będzie znajdować się 15-metrowa makieta statku, bo przecież poznawanie świata odbywało się drogą morską. W statku znajdziemy różne schowki, stanowiska multimedialne. Będzie można też wejść do statku. Z kolei dalej na prawo dowiemy się o historii związanej z kontynentami. Poznamy ciekawostki związane m.in. z obiema Amerykami, Australią i Oceanią - będą tu zabudowane filary i dalej na wprost wejścia - mieszkańcy będą mogli podziwiać część azjatycką - wylicza Struczek.

Podróż kolejką po dalekiej Azji

Jak przystało na Azję, w części poświęconej największemu kontynentowi, czekają nas zaskakujące atrakcje - m.in. makieta... pociągu z zabudowaną platformą. Przy każdym przedziale pojawią się ławeczki i monitory, na których zobaczymy jazdę koleją.

Po zobaczeniu tego miejsca, wycofamy się i znajdziemy się przed głównym wejściem do kamienicy. To nie będzie koniec podróży. Do zwiedzania są jeszcze podziemia. Zejdziemy po schodach do piwnicy - po prawej stronie znajdzie się magazyn ekspozycyjny - za przeszkleniem zobaczymy m.in.: zabytkowe meble, manekiny ze strojami, zabawki, obrazy. Po lewej stronie pojawią się toalety, przystosowane wysokością do dzieci, a po prawej strony - wyjście na zewnątrz budynku. Przed toaletami będziemy mogli wejść do sali warsztatowo-konferencyjnej.
Na ścianach kamienicy będą wisieć obrazy lokalnych artystów, a na drugim piętrze będziemy mogli wejść na platformę widokową i podziwiać krajobraz miasta.

Gruntowny remont kamienicy i budowa muzeum w kształcie "kopca" pochłonęła ok. 13,3 mln zł. Po 10 latach KSSE przekaże gminie Żory muzeum - kopiec. Jednak aby tak się stało, najpierw gmina będzie musiała spłacić czynsz przez 10 lat, począwszy od stycznia 2014 r. - Miasto każdego roku będzie płacić czynsz i tym samym będzie przejmować 1/10 muzeum. Stary budynek - kamienica zostanie własnością KSSE. Muzealnicy, jeśli będą tu urządzać wystawy, będą wynajmować sale - słyszymy w KSSE. Powstanie tzw. wspólnota. Właścicielem będzie KSSE i miasto Żory.

Powstaną tzw. lokale pod nazwą: stary budynek - kamienica i nowy budynek - muzeum. A co, gdyby KSSE w 2026 r. przestało istnieć? Bo do tego roku mają istnieć takie strefy w Polsce. - Wtedy pojawi się likwidator spółki, który złoży ofertę miastu, bo gmina ma, nieduży, pakiet w tej spółce. Wyceni i powie, ile trzeba dopłacić - słyszymy w KSSE.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto