Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Żory: Do odkrycia tajemnicze historie Żor i Afryki. Szczegóły!

Katarzyna Śleziona
Wiosną warto odwiedzić żorskie muzeum. Placówka przy ul. Dolne Przedmieście przygotowała ciekawe lekcje i warsztaty. W ofercie są zarówno zajęcia poświęcone historii Żor i regionu, a także związane z Afryką Zachodnią i egzotycznymi miejscami na świecie.

Ciekawie zapowiada się m.in. tematyka lekcji muzealnych. Żorzanie mogą dowiedzieć się np., jakie były początki założenia miast średniowiecznych na przykładzie Żor i późniejszej historii naszego miasta. Mieszkańcy mogą też poznać, jak wyglądały Żory i cały Górny Śląsk w latach II wojny światowej. Mogą w końcu udać się na spacer po mieście i razem z przewodnikiem odkryć i poznać nasze zabytki: Bramę Dolną, dawną synagogę, kościół farny, czy mury obronne. Ucieszą się także ci, których fascynuje świat śląskich rycerzy. Mieszkańcy mogą wziąć udział w wykładzie połączonym z multimedialną prezentacją, pokazującą nieznany świat śląskiego rycerstwa, ich życie codzienne na śląskim zamku, turnieje, wyprawy łowieckie i wojenne.

Więcej informacji w muzeum pod nr tel.: 32/ 43 43 714. KAKA

Polub nas na Facebooku

WYKAZ OFERTY MUZEALNEJ - źródło: Muzeum Miejskie w Żorach

LEKCJE I WARSZTATY MUZEALNE 2013
EDUKACJA MUZEALNA klucz do WIEDZY
CELE EDUKACJI MUZEALNEJ

poznanie przeszłości miasta i jego zabytków;

pielęgnowanie zwyczajów i obrzędów śląskich;

dostarczanie wiedzy i informacji na temat krajów pozaeuropejskich;

kształtowanie pozytywnego nastawienia do odmienności kulturowej;

zachęcanie do poszukiwania podobieństw i rozumienia różnic kulturowych;

rozbudzenie ciekawości poznawczej;

pokazanie zjawisk historycznych jako przyczynowo-skutkowych relacji zdarzeń.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Zajęcia dla grup zorganizowanych prosimy wcześniej zgłaszać w sekretariacie Muzeum.
Istnieje możliwość zorganizowania lekcji wyjazdowej po uprzednim umówieniu terminu.
Zajęcia w Muzeum dla grup zorganizowanych prowadzimy od poniedziałku do piątku od godziny 9.00 do 15.00.

CENA

bilet indywidualny:
LEKCJE: 3 zł
LEKCJE I WARSZTATY: 5 zł
opiekunowie wstęp wolny

LEKCJE MUZEALNE Lekcje dostępne i dostosowane dla różnych grup wiekowych

1.
ZAŁOŻENIE I POCZĄTEK MIASTA ŚREDNIOWIECZNEGO
– Multimedialna opowieść o średniowiecznych miastach na przykładzie Żor oraz innych miast śląskich: pramiasta – grody, najazdy mongołów na Śląsk, akcja kolonizacyjna książąt śląskich, książę Władysław – założyciel górnośląskich miast, lokacyjne prawa miejskie – czynnikiem rozwoju gospodarczego, zasady prawa magdeburskiego, życie codzienne, cechy miejskie, sądy i kary, wojny, klęski żywiołowe i epidemie itp.

2.
HISTORIA MIASTA
- Multimedialna opowieść o dziejach Żor od czasu pierwszego osadnictwa, przez lokację księcia Władysława, walki w średniowieczu, pożary i epidemie, rozwój miasta w XIX i początku XX wieku, powstania śląskie, dwudziestolecie, okupacje i zniszczenia wojenne, lata powojennej odbudowy, nowy etap rozwoju Żor, pod koniec XX wieku.

3.
ŻORY W LATACH II WOJNY ŚWIATOWEJ
– Przygotowania do obrony miasta, relacja z walk 1 września 1939 r. Życie codzienne w czasie hitlerowskiej okupacji, przymusowy pobór, ruch oporu, marsz śmierci, walki w 1945 r.

4.
GÓRNY ŚLĄSK W LATACH II WOJNY ŚWIATOWEJ
– Zajęcia multimedialne pokazujące problem narodowościowy na Górnym Śląsku w latach trzydziestych XX wieku, przygotowania do obrony województwa, piąta kolumna i prowokacje niemieckie, walki we wrześniu 1939 roku. Okupacyjna codzienność, sprawa list narodowościowych, ruch oporu, walki niemiecko radzieckie w 1945 r. Zniszczenia wojenne.

5.
SPACERKIEM PO MIEŚCIE
– Półtoragodzinna wycieczka po żorskiej starówce szlakiem zabytkowych obiektów: Brama Dolna, ul. Murarska, dawna synagoga, rynek, kościół farny, mury obronne i cmentarz parafialny, ul. Garncarska, pompa wodna, Brama Górna.
**

  1. ŚWIAT ŚLĄSKICH RYCERZY **– Wykład połączony z multimedialną prezentacją pokazujący nieznany świat śląskiego rycerstwa: giermek, paź, rycerz – kolejne etapy rycerskiej kariery, życie codzienne na śląskim zamku, turnieje, wyprawy łowieckie i wojenne.

1.
W AFRYKAŃSKICH WIOSKACH
- Lekcja muzealna połączona ze zwiedzaniem wystawy o tej samej nazwie. Wystawa przedstawia życie codzienne ludów Afryki Zachodniej, przede wszystkim Somba z Beninu i Dogonów z Republiki Mali. Zobaczyć można makiety tradycyjnych domostw wykonane w skali 1:1, przedmioty codziennego użytku związane z gospodarstwem domowym, broń mysliwską, instrumenty muzyczne, rzeźby a także maski, które odgrywają znaczącą rolę w obrzędach sakralnych na tych terenach.
**

  1. NAUKOWIEC NA WYPRAWIE - Zajęcia o charakterze wykładowo- dyskusyjnym traktują o warsztacie pracy w trakcie ekspedycji naukowych, o zagrożeniach, jakie się z nią wiążą, ale również o zabawnych sytuacjach, z którymi ma się do czynienia w czasie badań w terenie. Oprócz wiedzy merytorycznej przekazywane są także elementy anegdotyczno- kulturowe. Wykład zawiera elementy wiedzy o środowisku geograficznym, życiu codziennym oraz szeroko pojętej kulturze Afryki Zachodniej.
  2. AFRYKAŃSKA RODZINA – Multimedialna lekcja w trakcie której omawiane są zagadnienia związane z rodziną, pozycją mężczyzny w rodzinie, a także rola, jaką spełnia kobieta wraz z kwestiami opieki nad dzieckiem w nietypowych dla europejczyka warunkach. Osią opowieści jest czas, który prowadzi od narodzin aż po wiek starości. Uczestnicy zajęć wciągani są w dyskusję o pewnych sytuacjach, które powinni umieć właściwie odczytywać nie powielając stereotypów.
  3. AFRYKAŃSKA SZKOŁA ŻYCIA – Lekcja pokazująca na przykładzie szkół z Afryki Zachodniej różnice ale i podobieństwa między szkołą w Europie i Afryce: klasy liczące przeszło stu uczniów, dziennik klasowy prowadzony kredą na ścianie, to tylko niektóre ciekawostki z którymi można się zapoznać. Omówione zostały także kwestie nauki wiedzy praktycznej, problem pracy dzieci od najmłodszych lat oraz wpływu szkół koranicznych na świadomość młodych afrykańczyków.
  4. AFRYKAŃSKIE PODRÓŻE – MAŁE I DUŻE – Na zajęciach omawiane jest środowisko geograficzno – przyrodnicze, w którym porusza się podróżnik. Widz poznaje środki transportu dostępne w Afryce na co dzień, którymi poruszają rdzenni mieszkańcy. Omówione jest zjawisko ciągłych migracji miejscowej ludności, a także problemy życia codziennego. Zajęcia uzupełniają podstawową wiedzę o kontynencie afrykańskim przewidzianą programem szkolnym. W ich trakcie uczestnicy pozyskują wiedzę, ale również utrwalają podstawowe informacje z geografii fizycznej.
  5. PODRÓŻE BEZ HERODOTA - Na zajęciach omawiane jest środowisko geograficzno – przyrodnicze, w którym porusza się podróżnik. Uczestnik poznaje środki transportu dostępne w Afryce na co dzień, którymi poruszają się rdzenni mieszkańcy i skutki, jakie niosą możliwości szybkiego przemieszczania się. Omawiane jest zjawisko ciągłych migracji miejscowej ludności. Zajęcia łączą elementy etnograficzno – geograficzne z wiedzą kulturowo – polityczną.
  6. CZY W CZADZIE JEST CZADOWO? **- Zajęcia o charakterze wykładu monograficznego opowiadające o zmianach kulturowo-politycznych zachodzących na kontynencie afrykańskim na przykładzie specyficznego regionu, jakim jest Czad. Zasadniczym elementem zajęć jest próba opisu sytuacji kontaktu świata chrześcijańskiego ze światem muzułmańskim, skutków braku zrozumienia i konsekwencji budowy stereotypów bazujących na religii. Zajęcia dają możliwość krytycznej analizy informacji medialnych i swobodę wypracowania własnego spojrzenia na Islam.

LEKCJE I WARSZTATY MUZEALNE
SOBOTNIE WARSZTATY MUZEALNE

Dla dzieci, młodzieży i dorosłych
**

  1. SOBOTNIE WARSZTATY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY**

Warsztaty przygotowane są z myślą o dzieciach i młodzieży. Organizowane są w jedną wybraną sobotę miesiąca. Tematyka zajęć jest różnorodna.

2.
SOBOTNIE ETNOWARSZTATY DLA DOROSŁYCH

Odbywają się cyklicznie, przed świętami Wielkiej Nocy i Bożego Narodzenia.

MUZEUM DLA CIEKAWYCH
Klasy podstawowe IV-VI, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne

1.
KRAINA EL DORADO

Lekcja z elementami warsztatu plastycznego przedstawiająca historię powstania mitu o El Dorado.

2.
MAGICZNE ULURU

Lekcja interaktywna wprowadzająca w świat rdzennych mieszkańców Australii.

3.
TAJEMNICE PREKOLUMBIJSKICH ZABYTKÓW
– podziemne grobowce w TIERRADENTRO

Lekcja muzealna połączona z warsztatami plastycznymi przedstawiająca kulturę Tierradentro z Kolumbii, której jedną z najbardziej charakterystycznych cech była budowa podziemnych grobowców drążonych w skałach.

PODRÓŻE PO ŚWIECIE DLA NAJMŁODSZYCH
Dla przedszkoli i klas podstawowych I-III

1.
PODRÓŻE PO ŚWIECIE DLA NAJMŁODSZYCH

Lekcja interaktywna budząca zainteresowanie kulturami pozaeuropejskimi.

2.
PODRÓŻUJEMY PO AMERYCE POŁUDNIOWEJ

Zajęcia interaktywne zachęcające do poznania Ameryki Południowej połączone z warsztatami plastycznymi.

3.
PODRÓŻUJEMY PO AUSTRALII

Warsztaty plastyczne połączone z interaktywną lekcją, które mają zachęcić do poznania tajemnic tego kontynentu.

www.muzeum.zory.pl

Muzeum Miejskie
44-240 Żory, ul. Dolne Przedmieście 1
tel./fax 32 43 43 714, tel. 32 47 57 480
e-mail: [email protected]

WYKAZ OFERTY MUZEALNEJ - źródło: Muzeum Miejskie w Żorach

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto