Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najwcześniej późnym latem będziemy wiedziec, jak wyglądać aranżacja części podziemnej pawilonu

KAKA
ARC. / OVO Grąbczewscy
Najwcześniej późnym latem tego roku okaże się, jak dokładnie będzie wyglądać aranżacja części podziemnej pawilonu na Hulokach. To budowla, która od kilkunastu miesięcy budzi kontrowersje wśród żorzan.

- Przetarg na zagospodarowanie części podziemnej ogłosimy w momencie, gdy okaże się, czy uzyskamy dofinansowanie unijne w konkursie - mówi Krystian Stępień, prezes spółki miejskiej "Nowe Miasto", administrujący pawilonem. Do przetargu będzie musiała stanąć też firma Platige Image z Warszawy, która opracowuje projekt aranżacji części podziemnej pawilonu.
Spółka nadal rozmawia też z bankami o możliwości sfinansowania całości inwestycji. Obecnie trwają prace budowlane na zewnątrz obiektu. Mają zakończyć się w listopadzie tego roku.
- To będzie niezwykłe i nowoczesne centrum edukacyjne w pigułce. Będą się w nim łączyć takie nauki i tematy, jak: astronautyka, kosmos, fizyka, „nowa energia dla Żor”. To będzie placówka nowoczesnej edukacji, które będzie przyciągać mieszkańców w każdym wieku – mówi Krystian Stępień, prezes spółki „Nowe Miasto” w Żorach, inwestor przedsięwzięcia.
Co o inwestycji mówią żorscy urzędnicy? - Chcemy inspirować dzieci oraz młodzież Wszechświatem, pobudzać ich zainteresowanie przedmiotami ścisłymi i przyrodniczymi. Dlatego „muzeum ognia” idealnie się wpisuje w te ramy. W pawilonie będziemy mieć multimedialne wystawy, której tematem będą zjawiska poświęcone szeroko pojętej energii , a w szczególności takim pojęciom jak słońce, ogień i atom – mówi Dorota Marzęda, rzeczniczka żorskiego magistratu.
W „muzeum ognia”, którego nazwę spółka „Nowe Miasto” chciałaby zmienić, pojawi się akcent żorski. - Pomysł na miejsce i temat wystawy związany będzie ściśle z historią Żor. Ogień jest ważnym symbolem w historii miasta, a mająca ponad 300 lat tradycja Święta Ogniowego pielęgnowana jest do dziś. Energia to również temat związany z Żorami poprzez osobę Otto Sterna, urodzonego w naszym mieście laureata nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, przyznanej w uznaniu jego wkładu w rozwój metody molekularnej i odkrycie momentu magnetycznego protonu – dodaje Marzęda.
Część podziemna pawilonu ma być gotowa w maju przyszłego roku.

Polub nas na Facebooku:
https://www.facebook.com/ZoryNM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto