MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła Podstawowa nr 4 w Żorach już po remoncie - ZDJĘCIA! Dwie żorskie szkoły bardziej efektywne energetycznie

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Wideo
od 7 lat
ŻORY. Niezwykłą zmianę przeszły dwie żorskie szkoły - Technikum nr 1 im. Mikołaja Kopernika oraz Szkoła Podstawowa nr 4 im. Otylii Jędrzejczak. Zmiany te związane są z projektem dotyczącym poprawy efektywności energetycznej budynków, dzięki czemu budynki stały się bardziej nowoczesne i oszczędne. Dokonano nie tylko termomodernizacji budynków szkół, ale i montażu instalacji fotowoltaicznych.

Więcej zdjęć ZOBACZ TUTAJ

Technikum nr 1 im. Mikołaja Kopernika, a także Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Sportowymi i Mistrzostwa Sportowego im. Otylii Jędrzejczak w Żorach, przeszły gruntowne zmiany, które poprawiły nie tylko walory estetyczne samych budynków, ale i pozwoliły na spore oszczędności. To dlatego, że budynki tzw. starego budownictwa, które generowały istotne straty ciepła, zostały zmodernizowane i dostosowane do istniejących rozwiązań zapewniających efektywność energetyczną. Jak tłumaczą żorscy urzędnicy, ze względów ekonomicznych i środowiskowych konieczna była więc poprawa efektywności wykorzystania energii. Dokładny zakres inwestycji uzależniony był od charakterystyki konkretnego obiektu i potrzeb, które wynikały z przeprowadzonych wcześniej audytów energetycznych.

- Chcieliśmy poprawić efektywność budynków szkół energetyczną przez kilka działań. Między innymi poprzez termomodernizację budynków, wymianę okien i drzwi, a także przez montaż instalacji fotowoltaicznych. W Szkole Podstawowej nr 4 wymianie uległy ponadto oprawy oświetleniowe, przebudowano instalację elektryczną. Dzięki temu szkoły stały się dużo bardziej oszczędne i nowoczesne, zarówno jeśli chodzi o ogrzewanie, energię elektryczną i oświetlenie - mówi Adrian Lubszczyk, Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu.

Efekt prac zauważają już sami uczniowie, jak i nauczyciele. Z przeprowadzonej modernizacji Szkoły Podstawowej nr 4, zadowolona jest również jej dyrektor Anna Gawełczyk-Kretek.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni ze zmian, bo jednak efekt wizualny jest bardzo ważny. Zarówno uczniowie, jak i rodzice bardzo chwalą to jak obecnie wygląda nasza szkoła. Na szczęście remont nie wpłynął zbyt mocno na organizację szkoły, wszystko szło bardzo płynnie. Zmiany pozwolą nam zaoszczędzić pieniądze. Działania w ramach projektu pozwolą również pokazać dzieciom, w jaki sposób one same też mogą oszczędzać - podkreślała dyrektor placówki.

By podnieść świadomość ekologiczną wśród uczniów

Częścią projektu były także szerokie działania edukacyjne i informacyjne, mające na celu podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców Żor oraz zmianę myślenia i zachowania wobec efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. W ramach akcji zorganizowano między innymi cykl warsztatów "Człowiek-Energia-Środowisko", dzięki którym powstały koła zainteresowań o tematyce ekologicznej, badających wpływ wyborów energetycznych na środowisko w żorskich placówkach szkolnych. W ubiegłym roku zorganizowano ponadto dzień energooszczędności. Uczniowie nagrywali filmy z ekologicznym przesłaniem, zaś przy żorskich szkołach powstały zielone zakątki.

- Poprzez organizację tego konkursu Urząd Miasta Żory zachęcił placówki edukacyjne z terenu miasta do stworzenie ogrodu wertykalnego lub parku kieszonkowego. Konkurs miał pokazać, jak ważna w życiu jest natura i jak bardzo obecność roślin poprawia jakość środowiska, w którym żyjemy. Stworzenie „Zielonego zakątka” pozwoliło też rozwinąć wyobraźnię, pobudzić świadomość ekologiczną oraz kreatywność uczniów, a jednocześnie upiększyć teren szkoły czy przedszkola i pokazać dzieciom oraz młodzieży jak ważne jest dbanie o środowisko - tłumaczą urzędnicy.

Szkoły biorące udział w konkursie, zostały nagrodzone bonami pieniężnymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto