Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szybciej na trasie kolejowej z Pszczyny do Żor. Pociągi pomkną nawet 120 km/h, pasażerowie zyskają odnowione przystanki

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Tak obecnie prezentuje się przystanek kolejowy Suszec Kopalnia, który w ramach inwestycji ma zostać przebudowany
Tak obecnie prezentuje się przystanek kolejowy Suszec Kopalnia, który w ramach inwestycji ma zostać przebudowany RL
Znaczne skrócenie czasu przejazdu, przebudowane przystanki kolejowe i nowoczesna infrastruktura. To wszystko mają zyskać pasażerowie pociągów, w ramach planowanej przebudowy linii kolejowej między Pszczyną a Żorami. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiła właśnie przetarg na zaprojektowanie i wykonanie niezbędnych prac w tym zakresie.

Będzie przebudowa trasy kolejowej między Pszczyną a Żorami

Nawet o 10 minut ma skrócić się czas przejazdu między stacjami kolejowymi Pszczyna - Żory. Obecnie pokonanie tej trasy zajmuje około 32 minuty, gdyż pociągi pokonują ją z prędkością 50-60 km/h. Winna jest przestarzała infrastruktura, która wkrótce ma zostać wymieniona na nową. Po remoncie, prędkość składów zostanie podniesiona do 120 km/h dla składów pasażerskich i do 100 km/h dla towarowych.

– Sukcesywnie zmieniamy polską kolej. Czynimy ją bardziej konkurencyjną i dostępną dla pasażerów. Inwestycje w województwie śląskim i podnoszenie parametrów linii kolejowych sprzyjają rozwojowi całego regionu – podkreśla minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

To jednak nie wszystko, bo częścią ogłoszonego przez spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe przetargu jest również podniesienie komfortu podróżnych. Przebudowane mają zostać perony na stacjach Suszec, Suszec Rudziczka, Suszec Kopalnia, Radostowice oraz Pszczyna Czarków. Perony mają zostać podwyższone, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Przystanki kolejowe zostaną z kolei wyposażone w wiaty, ławki i nowe oświetlenie. Orientację w podróży ma ułatwić nowe nagłośnienie, tablice informacyjne i gabloty z rozkładem jazdy. Stacja i przystanki będą dostosowane do obsługi osób z ograniczoną możliwością poruszania się.

od 16 lat

Infrastruktura pamięta lata 70. ubiegłego wieku

W sumie wymienionych zostanie około 25 km torów i sieci trakcyjnej. Obecna nawierzchnia kolejowa, na większości trasy Pszczyna - Żory pochodzi jeszcze z 1974 roku, zaś sieć trakcyjna z 1982 roku. W ramach inwestycji przebudowane mają zostać także 54 obiekty inżynieryjne (mosty i przepusty) oraz 16 przejazdów kolejowo-drogowych.

- Efektem realizacji zadania będzie lepszy dostęp do kolei dla podróżujących na linii Pszczyna – Żory i dalej w stronę Rybnika i granicy z Czechami oraz w stronę Czechowic-Dziedzic, Bielska-Białej i w Beskidy. Dzięki inwestycji PKP PLK sprawniejszy będzie także przewóz towarów. Poprzez przebudowę przejazdów kolejowo-drogowych zwiększy się także bezpieczeństwo. Realizacja projektu pozytywnie wpłynie na wybór kolei jako ekologicznego i konkurencyjnego środka transportu - informuje ministerstwo infrastruktury.

Inwestycja planowana jest do realizacji w latach 2023-2026. Przedsięwzięcie przewiduje dofinansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Zanim jednak ruszą pierwsze prace, do 10 maja trwa procedura przetargowa. Po tym czasie powinniśmy poznać wykonawcę zadania.

Liczba połączeń nie jest zadowalająca

Obecnie między Pszczyną a Żorami kursuje zaledwie kilka pociągów w ciągu dnia. W tygodniu to jedynie cztery takie połączenia z Żor do Pszczyny, zaś w weekendy jedynie dwa. Pozostaje mieć nadzieję, że przebudowa trasy kolejowej Pszczyna - Żory będzie impulsem do zmian w rozkładach jazdy, z korzyścią dla pasażerów.

Tak obecnie prezentuje się przystanek kolejowy Suszec Kopalnia, który w ramach inwestycji ma zostać przebudowany

Szybciej na trasie kolejowej z Pszczyny do Żor. Pociągi pomk...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto