Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ta fontanna jest zbyt nowoczesna?

Katarzyna Śleziona
Mieszkańcy Żor zastanawiają się, czy jeszcze w tym roku ruszy zapowiadana od dwóch lat przebudowa ulicy Księdza Piotra Klimka w dzielnicy Śródmieście. Okazuje się, że na drodze do realizacji tego zadania może stanąć wojewódzki konserwator zabytków, któremu nie podoba się projekt planowanej tu fontanny.

- Od lat wiele się mówi o zmianach na Klimka, ale nic się nie robi w tym kierunku. Może w końcu ruszy jakiś remont - mówi Paweł Socha, mieszkaniec Śródmieścia.
Konserwator ma najwięcej zastrzeżeń do fontanny-mapy w kształcie żorskiej starówki z podświetlanymi zabytkami, która ma stanąć w pobliżu Gimnazjum nr 2. - Konserwator uważa, że ten pomysł jest za bardzo nowoczesny, jak na zabytkowy charakter Starego Miasta. A przecież ponad dekadę temu wydał pozytywną decyzję, gdy na Rynku pojawiły się futurystyczne fontanny - mówi Dorota Marzęda, rzeczniczka żorskiego magistratu.
Urzędnicza wizja fontanny miała połączyć tradycję z nowoczesnością. - Chcemy stworzyć obiekt w kształcie czerwonej posadzki, by wyróżniał się z otoczenia. Posadzka miałaby pocięte, wąskie i płytkie rowki, w których płynęłaby woda. Rowki układałyby się w mapę miasta - mówi projektantka Wanda Denkowska-Stroka z rybnickiej pracowni projektowej. Obok fontanny miałaby pojawić się tablica z wykazem miejskich zabytków. - Naciskając odpowiedni przycisk, zostałby podświetlony konkretny obiekt, na przykład kościół, czy kapliczka na Murarskiej - mówi nam Dorota Marzęda.
Miasto nie ma jednak wyboru, tylko musi czekać na ostateczną opinię konserwatora. Jeśli on nie zaakceptuje projektu przebudowy ulicy w całości, urząd będzie musiał go poprawić. - Wszystkie potrzebne dokumenty przekazaliśmy już w poprzednie wakacje. Najgorsze jest to, że nie ma konkretnego terminu, do kiedy konserwator ma wydać pozwolenie - mówi Dorota Marzęda.
Fontanna to nie jedyny punkt przebudowy ul. Klimka. Pod nią ma powstać sala podziemna (o powierzchni 200 m kw.) z pamiątkami związanymi ze Świętem Ogniowym, którego tradycja w Żorach liczy ponad 300 lat. Wejście do tego pawilonu ma znajdować się właśnie pod fontanną. Z ulicy Klimka mają też zniknąć samochody. Tym samym obecna arteria stanie się deptakiem.
W ramach projektu stary cmentarz obok kościoła przy ul. Klimka stanie się Parkiem Pamięci Narodowej. Żaden z grobów nie będzie ruszony. Trafi tu tylko obelisk sprzed Gimnazjum nr 2, a tutejsze alejki zostaną wybrukowane. Powstanie miejsce spacerów i zadumy. Park będzie czynny całą dobę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto