MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pojezierze Palowickie poleca się na wiosenny spacer! Odkryj niezwykłe uroki tego miejsca

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski, BKK, arc DZ
REGION. Niezwykłe miejsce na weekend w Śląskiem! Pojezierze Palowickie to jedno z najpiękniejszych miejsc na Śląsku, które corocznie odwiedzane jest przez tysiące mieszkańców regionu i wielu turystów. Latem to idealna przestrzeń do wycieczek rowerowych, zaś zimą do długich pieszych wędrówek. Również w pozostałych porach roku miejsce to ma swój niezwykły urok. Wiosną przyroda budzi się do życia ściągając w to miejsce wielu wędkarzy. Jesienią zaś, ścieżki mienią się kolorami spadających liści z drzew, a w lasach dominują grzybiarze. Nie bez powodu mówi się więc, że są to "śląskie Mazury". Zobaczcie największe atrakcje Pojezierza Palowickiego.

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Śląskie Mazury na Majówkę 2023. Poznaj Pojezierze Palowickie pod Żorami.

Spis treści

Pojezierze Palowickie - położenie

Pojezierze Palowickie znajduje się na terenie gminy Czerwionka-Leszczyny. To obszar rozciągający się przez wsie Palowice i Szczejkowice, aż do granicy z Żorami oraz dzielnicą Orzesza - Woszczycami. Pojezierze położone jest jednocześnie w jednym z najpiękniejszych zakątków Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. To właśnie wieś Palowice otrzymała jedno z najważniejszych wyróżnień w konkursie "Najpiękniejsza Wieś Województwa Śląskiego".

Niezwykła historia Pojezierza Palowickiego

Pojezierze Palowickie swoją nazwę zawdzięcza pobliskiej wsi Palowice, należącej do gminy Czerwionka-Leszczyny. To tam znajduje się zabytkowy, drewniany kościół pw. Trójcy Przenajświętszej, którego budowę rozpoczęto już w 1594 roku, a zakończono w 1606 roku. Będąc w tej okolicy, warto zobaczyć ten niezwykły obiekt sakralny, który kilka lat temu przeszedł renowację.

Na terenie dzisiejszego pojezierza niegdyś funkcjonowała Huta "Waleska", dziś będąca zabytkiem architektury industrialnej. Już w połowie XVIII wieku produkowano tu żelazo sztabowe, później powstała także odlewnia żelaza. Do dziś można zobaczyć tu zabytkową gichtę, która przyciąga wielu okolicznych mieszkańców. Budowla ma około 15 metrów wysokości, zaś jej mury są grube na metr. Utrzymana w świetnym stanie gichta, do dziś robi niezwykłe wrażenie. Tuż obok niej znajduje się wiata, pod którą można odpocząć i cieszyć się urokami okolicznej przyrody. To konieczny punkt na mapie zwiedzania tej okolicy.

Co warto zobaczyć podczas pieszej wędrówki po Pojezierzu Palowickim?

Przede wszystkim miejsce to kusi swoimi niebywałymi widokami oraz ciszą, która tu panuje. Mimo dużej ilości mieszkańców regionu, którzy przyjeżdżają w to miejsce, z uwagi na rozległość terenu nadal jest tu spokojnie. Podczas wycieczek pieszych i rowerowych, szczególną uwagę należy zwrócić na:

 • Stawy Garbocz, Łanuch i Jesionkę
 • Dolinę Stawów Łańcuchowych - tworzącą łańcuch 10 hodowlanych zbiorników wodnych
 • Zabytkową gichtę starej Huty Waleska
 • Źródełko wody pitnej
 • Słynną chatkę Shreka
 • Zabytkowy kościół w Palowicach.

Na terenie Pojezierza Palowickiego znajduje się także 3,5-kilometrowa trasa narciarsko-edukacyjna, którą można pokonywać pieszo, rowerem lub nawet na nartach biegowych. Ścieżka zaczyna się przy szosie ze Szczejkowic do Palowic, prowadząc brzegiem stawów, dzięki czemu mamy niezwykły widok na okoliczną przyrodę i stawy porośnięte roślinnością bagienną oraz leśną. To właśnie w tym miejscu można napotkać i podpatrywać ptactwo wodne. Ścieżek pieszych i rowerowych jest jednak zdecydowanie więcej. Nie lada atrakcją dla rowerzystów będzie zdobycie pętli po Pojezierzu Palowickim. Pętla rozpoczyna się na terenie Żor i ma długość aż 34 kilometrów. W większości prowadzi przez tereny leśne pojezierza, na których wyłączony jest ruch samochodowy.

Będąc na terenie Pojezierza Palowickiego, warto zajrzeć również do źródełka wody pitnej, które bije w tym miejscu od kilku stuleci. To popularne miejsce odwiedzane przez wielu mieszkańców regionu, ustawiających się przed źródełkiem z baniakami. Podobno woda z tego miejsca jest bardzo smaczna.

Na całym obszarze znajdują się tablice informacyjne, które pozwolą dotrzeć do najciekawszych miejsc. Pojezierze jest atrakcją dostępną przez cały rok, bez żadnych opłat.

Trasy rowerowe na terenie Pojezierza Palowickiego

Przez Pojezierze Palowickie przebiega kilka tras rowerowych, które idealnie nadają się zarówno na krótsze, jak i dłuższe wycieczki. Wszystkie szlaki rowerowe są dobrze oznakowane, dzięki czemu można bez problemu zaplanować swoją podróż i w kilka chwil wybrać odpowiednią trasę. Planując wycieczkę rowerową, warto wziąć pod uwagę początek i koniec trasy, gdyż wybierając różne szlaki, możemy zrobić kilka różnych pętli wokół pojezierza. W zależności od miejsca, w którym startujemy, mamy do dyspozycji kilka tras rowerowych:

 • Żółty Szlak Rowerowy (bez numeru): Szczejkowice - przez Palowice - Gichta
 • Zielony Szlak Rowerowy o numerze 10: Rybnik - Szczejkowice - Żory
 • Niebieski Szlak Rowerowy o numerze 291: Ornontowice - Dębieńsko - Bełk - Palowice - Woszczyce
 • Czarny Szlak Rowerowy o numerze 301: leszczyny - Przegędzę - Szczejkowice - Żory
 • Czerwony Szlak Rowerowy o numerze 305: Orzesze - Palowice - Żory.

W okolicach Pojezierza Palowickiego znajduje się także zielona trasa rowerowa powiatu mikołowskiego oraz żółty szlak rowerowy numer 2, przebiegający od Katowic, przez Mikołów, Orzesze, Czerwionkę-Leszczyny, aż do Raciborza.

Pojezierze Palowickie poleca się na wiosenny spacer! Odkryj ...

Jak dojechać do Pojezierza Palowickiego? Zobacz mapę i miejsca parkingowe

Do Pojezierza Palowickiego można dojechać z kilku różnych stron. Najbliżej w to miejsce będą mieli mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn, Orzesza i Żor. Wtedy też, warto wybrać się na wycieczkę rowerową, gdyż dojazd na rowerze do pojezierza nie będzie dużym wyzwaniem. Osoby z dalszych zakątków Śląska, mogą tu dotrzeć pociągiem, by wysiąść na stacji w Czerwionce i dalej ruszyć w trasę rowerową lub dojechać tu komunikacją miejską. Do Czerwionki można dotrzeć bezpośrednim pociągiem z Raciborza, Rybnika czy Katowic. Oczywiście istnieje także możliwość dojazdu samochodem, z czego korzysta wiele osób. Samochód najlepiej zostawić na tzw. parkingu w pobliżu źródełka, na drodze od strony Żor w kierunku Szczejkowic. Drugi parking leśny znajduje się między Szczejkowicami a Palowicami. Oba parkingi są bezpłatne.

Mapa dojazdu do Pojezierza Palowickiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Festiwal podróżniczy za horyzontem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto