Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulice Żory: Na ostatniej sesji Rady Miasta nasi radni nadali 9 nowych nazw ulicom w Żorach

Katarzyna Śleziona
Na ostatniej sesji Rady Miasta radni miejscy podjęli uchwałę, w której w Osinach nadali 5 nowych nazw ulic, a w Baranowicach - cztery.

W Osinach powstały ulice: Sławika, Bogedaina, Damrota, Gawliny, Hlonda. Wszystkie to drogi równoległe do ul. Warszowickiej, łączące ul. Wolnego i Kwiatkowskiego.

Z kolei w Baranowicach nowe ulice: Orzechowa i Morelowa to drogi boczne od ul. Ogrodniczej. Z kolei ul. Durantów to droga boczna od ul. Dworskiej, a ul. Pileckiego – droga boczna od ul. Szoszowskiej.

Kim są osoby, które patronują ulicom w Osinach?

Henryk Sławik (ur. w 1894 r. w Szerokiej, zm. w 1944 r. w Mathausen) był polskim dziennikarzem, działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej. W czasie wojny był jednym z organizatorów pomocy polskim uchodźcom (w tym Żydom), którzy znaleźli się na Węgrzech. Zginął w 1944 r.

Bernard Jakub Bogedain (ur. 11 września 1810 we Wróblinie, zm. 17 września 1860 w Pszczynie) był biskupem rzymskokatolickim, biskupem pomocniczym wrocławskim w latach 1858-1860.

Konstanty Damrot pseud. Czesław Lubliński (ur. 13 września 1841 w Lublińcu, zm. 5 marca 1895 w Pilchowicach k. Gliwic) był duchownym katolickim, poetą, pisarzem i działaczem górnośląskim.

Józef Feliks Gawlina (ur. 18 listopada 1892 r. w Strzybniku, pow. Raciborski, zm. 21 września 1964 r. w Rzymie) był generałem dywizji Wojska Polskiego, doktorem, biskupem polowym Wojska Polskiego. „Biskup – Tułacz” w określeniu Jana Pawła II, „Prawdziwy Pasterz” nazwany przez Sekretariat Generalny Soboru Watykańskiego po śmierci.

Augustyn Hlond (ur. 5 lipca 1881 w Brzęczkowicach, zm. 22 października 1948 w Warszawie) był polskim biskupem rzymskokatolickim, salezjaninem, biskupem diecezjalnego katowickiego w 1926 r., arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i poznańskim w latach 1926-1946, arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim w latach 1946-1948, prymasem Polski w latach 1926-1948, kardynałem prezbiterem od 1927 r., Sługą Bożym Kościoła katolickiego.

Nowe ulice powstały w rejonie, który jest oznaczony w planie zagospodarowania jako zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. Zespół ds. Nadawania Nazw Ulicom i Placom Publicznym pozytywnie zaopiniował nowe nazwy ulic. Zgodę wyraził też Zarząd Dzielnicy Osin dla nazw: Sławika, Damrota, Gawlina, Hlonda. Z kolei dla ul. im. Bogedaina Zarząd Dzielnicy wnioskował o zmianę nazwy na ul. Pawła Garusa, ale zostało „po staremu”.

Polub nas na Facebooku

Natomiast w Baranowicach nadano cztery nazwy nowym ulicom, które są oznaczone w planie zagospodarowania jako zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna.

Kim są nowi patronowie ulic w Baranowicach: Durant i Pilecki?

Ul. Duranta pochodzi od Duranta von Emila Henryka Erdmanna Konrada SÉNÉGAS (ur. 26 XI 1799, Bobrek k. Chełmka, zm. 6 I 1873), barona, syna zmarłego pruskiego kapitana Henryka von Durant i Janiny von Czarneckiego, dziedziczki Baranowic i Osin. Był komisarzem policji, landratem (starostą) powiatu rybnickiego.

Natomiast ul. Wiktora Pileckiego pochodzi od osoby - Witolda Pileckiego (ur. 13 maja 1901 w Ołońcu, Rosja, stracony 25 maja 1948 w Warszawie). Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem i organizatorem ruchu oporu w Auschwitz-Birkenau. Został oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci i stracony w 1948. Oskarżenie wobec niego anulowano w 1990. Pośmiertnie został odznaczony Kawalerem Orderu Orła Białego. Zasłynął jako autor pierwszych na świecie raportów o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego.

Zespół ds. Nadawania Nazw Ulicom i Placom Publicznym zaopiniował pozytywnie nazwy ulic. Uzyskano też zgodę Zarządu Dzielnicy Baranowice i zgody właścicieli terenów na których zlokalizowane są nowe drogi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto