Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W głębi lasu na Pojezierzu Palowickim znajdują się źródełka wody. Mieszkańcy przybywają tu z baniakami

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Źródełka znajdują się w okolicach Szczejkowic
Źródełka znajdują się w okolicach Szczejkowic RL
Ludzie idący przez las z butelkami wody czy rowerzyści jadący z baniakami przewieszonymi przez kierownicę. To częsty widok w okolicach Pojezierza Palowickiego, gdzie znajdują się źródełka wody pitnej. Niektórzy zabierają ze sobą jedną butelkę, inni opuszczają źródełko z kilkoma baniakami wody. To dlatego, że woda z tych miejsc jest na prawdę smaczna. Gdzie skrywają się owe źródełka?

Pojezierze Palowickie corocznie odwiedzane jest przez tysiące mieszkańców regionu i wielu turystów. Jedni przyjeżdżają tu na spacer, wyprawę rowerową czy na grzyby. Historia tego miejsca przyciąga również tych, którzy chcą zobaczyć Hutę Waleska, dziś będącą zabytkiem architektury industrialnej. Jest jednak coś jeszcze. Pośrodku lasu znajduje się źródełko wody pitnej, do którego czasami ustawiają się kolejki. Niektórzy rowerzyści zabierają ze sobą nawet kilka 5-litrowych baniaków, z którymi później wracają przez las bądź pobliską drogą w kierunku Żor lub Szczejkowic.

Gdzie znaleźć źródełka?

Pierwsze źródełko znajduje się nieopodal zaznaczonego na mapie "Molo mini". By dotrzeć w to miejsce, najlepiej kierować się od parkingu leśnego, znajdującego się między ulicą Gliwicką, a Szczejkowicką, nieopodal granicy z miastem Żory. Dotarcie z tego miejsca do źródełka, zajmie kilkanaście minut.

Tuż obok źródełka znajduje się niewielkie miejsce do odpoczynku oraz tablica informacyjna o jakości wody w tym miejscu. Aktualne dane pokazują, że woda nie przekracza dopuszczalnych zakresów wartości dla zdatności do picia. Część osób, która odwiedza to miejsce twierdzi, że w porównaniu do popularnej "kranówki", woda ze źródełka jest na prawdę smaczna. To dlatego to miejsce jest tak często odwiedzane przez mieszkańców regionu.

Kilka kilometrów dalej, znajdziemy drugie źródełko, które jeszcze bardziej skrywa się pośrodku lasu. By dotrzeć w to miejsce, najlepiej kierować się drogą wzdłuż autostrady A1, by po chwili odbić w lewo. Przechodząc przez dość gęsty las, po kilkunastu minutach dotrzemy do wskazanego miejsca. Znajdziemy tu niewielką studnię, okrytą deskami, obok której znajdują się kubeczki do nabierania wody. Jest tu raczej bardziej spokojnie, niż przy pierwszym ze źródełek.

Pojezierze Palowickie - położenie

Pojezierze Palowickie znajduje się na terenie gminy Czerwionka-Leszczyny. To obszar rozciągający się przez wsie Palowice i Szczejkowice, aż do granicy z Żorami oraz dzielnicą Orzesza - Woszczycami. Pojezierze położone jest jednocześnie w jednym z najpiękniejszych zakątków Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. To właśnie wieś Palowice otrzymała jedno z najważniejszych wyróżnień w konkursie "Najpiękniejsza Wieś Województwa Śląskiego".

Na terenie dzisiejszego pojezierza niegdyś funkcjonowała Huta "Waleska", dziś będąca zabytkiem architektury industrialnej. Już w połowie XVIII wieku produkowano tu żelazo sztabowe, później powstała także odlewnia żelaza. Do dziś można zobaczyć tu zabytkową gichtę, która przyciąga wielu okolicznych mieszkańców. Budowla ma około 15 metrów wysokości, zaś jej mury są grube na metr. Utrzymana w świetnym stanie gichta, do dziś robi niezwykłe wrażenie. Tuż obok niej znajduje się wiata, pod którą można odpocząć i cieszyć się urokami okolicznej przyrody. To konieczny punkt na mapie zwiedzania tej okolicy.

Źródełka znajdują się w okolicach Szczejkowic

W głębi lasu na Pojezierzu Palowickim znajdują się źródełka ...

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto