Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Żorach miliony idą na nowoczesną oczyszczalnię ścieków i prace związane z budową kanalizacji

Katarzyna Śleziona
W Żorach miliony idą na nowoczesną oczyszczalnię ścieków i prace związane z budową kanalizacji. Na jakim etapie są prace? Rozmowa z Michałem Pieczonką, prezesem Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Żory Spółka z o.o.

Trwają prace związane z rozbudową i modernizacją oczyszczalni ścieków w Żorach. Na jakim są etapie?

Obecne parametry techniczne wynikają z przeprowadzonej modernizacji w roku 2003 mającej na celu dostosowanie jakości ścieków oczyszczonych do obowiązujących przepisów oraz poprawę warunków eksploatacyjnych, gdyż oczyszczalnia ścieków charakteryzowała się technologią z lat 70-tych nie zdolną do wysokosprawnego usuwania zanieczyszczeń, a w szczególności usuwania związków azotu i fosforu.
Obecnie zaawansowanie prac przy budowie i modernizacji oczyszczalni ścieków w ramach “Kompleksowego uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej w Żorach” szacuję na ponad 44 procent. Roboty zaczęliśmy w lipcu 2011 roku. Teraz kończone są prace przy obiektach budowlanych, które zimą wyposażymy w urządzenia. Po rozruchu urządzeń pod względem mechaniczno-elektrycznym i technologicznym latem planujemy odbiór inwestycji. Koszt inwestycji to około 15 milionów złotych.

Jak dzięki temu zmieni się oczyszczalnia ścieków w Żorach?

Po obecnie trwającej rozbudowie, z uwagi na dodatkową ilość ścieków odprowadzoną z terenów obecnie nieskanalizowanych, zwiększona zostanie przepustowości oczyszczalni do 11 622 m3/d (z obecnych ok. 8700 m3/d) z pełnym usuwaniem związków biogennych (rozbudowa części biologicznej) oraz unowocześnieniem procesu przeróbki osadów (stabilizacji).
Modernizacja części osadowej oczyszczalni jest koniecznością z uwagi na uwarunkowania prawne dotyczące jakości osadów ściekowych, jak również ma na celu zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko – zminimalizowanie emisji odorów i gazów cieplarnianych, których źródłem są otwarte komory fermentacyjne. Prace w części biologicznej dotyczą przebudowy istniejącego czwartego reaktora biologicznego co pozwoli na przyjęcie dodatkowej ilości ścieków. Prace związane z rozbudową części osadowej obejmować będą budowę nowych obiektów oraz przebudowę kilku istniejących, w wyniku których powstanie klasyczny układ fermentacji mezofilowej z zamkniętymi ogrzewanymi komorami fermentacyjnymi. Otwarte komory fermentacyjne zostaną zastąpione przez komory zamknięte, co pozwoli na osiągnięcie pełnej stabilizacji osadów ściekowych.

Jakie są największe plusy tej inwestycji?

W wyniku inwestycji powstanie nowoczesny, w pełni zhermetyzowany system pełnej przeróbki osadów ściekowych wraz z odzyskiem biogazu i zagospodarowaniem go do produkcji energii elektrycznej. Dzięki budowie zamkniętych komór fermentacyjnych, proces związany z fermentacją będzie odbywał się przez cały rok w stabilnych warunkach, a powstający przy tej okazji metan będzie ujmowany i wykorzystany z jednej strony do podgrzewania zamkniętych komór fermentacyjnych, aby utrzymać ich właściwą temperaturę i z drugiej strony – wykorzystany do produkcji prądu w agregatach kogeneracyjnych.
Wytworzony prąd będzie przeznaczony na użytek oczyszczalni co w jakimś stopniu pozwoli nam obniżyć poziom zakupu energii elektrycznej z zewnątrz. Najważniejszy dla nas jest jednak przebieg właściwej fermentacji, a produkcja prądu to rzecz wtórna. Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków to jeden z kontraktów realizowanych w ramach Projektu „Kompleksowe uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Żorach”, który realizujemy przy unijnym wsparciu. W ramach w/w Projektu zrealizowano już kontrakt polegający na budowie stacji uzdatniania wody na osiedlu Gwarków w dzielnicy Rój, która od połowy września tego roku zasila już sieć wodociągową w dzielnicach: Rój, Rogoźna, a nadwyżka wody płynie do gospodarstw domowych na żorskich osiedlach: Księcia Władysława, Powstańców Śląskich, w rejon Wojska Polskiego i 700-lecia. Około 20 procent wody w Żorach pochodzi z nowego, lokalnego źródła zasilania.

Jak wygląda realizacja prac związanych z budową kanalizacji w Żorach?

W tym roku we wszystkich dzielnicach były prowadzone roboty związane z budową kanalizacji. Największe zaawansowanie prac mieliśmy w Kleszczowie i Rowniu. Niestety na obu kontraktach ich wykonawca - konsorcjum firm ABM Solid S.A. i ABM Silesia Spółka z o.o. miał problemy z realizacją płatności wobec swoich podwykonawców. Jednocześnie roboty budowlane prowadzone były niezgodnie z zatwierdzonymi harmonogramami rzeczowo-finansowymi, nastąpiło znaczne opóźnienie w realizacji prac, a następnie całkowite wstrzymanie realizacji zakresu obu kontraktów. Mimo tak dużego zaawansowania robót w obu dzielnicach zmuszeni byliśmy do zerwania obu kontraktów. W Kleszczowie zaawansowanie robót sięgało poziomu 75% a kontrakt miał zostać zakończony do końca roku. Z kolei w Rowniu stopień zaawansowania robót wyniósł 66 procent. Musieliśmy zinwentaryzować roboty, jakie zostały do tej pory zrobione, a także określić zakres, jaki ma być wykonany w ramach ich dokończenia. Należało też wykonać prace zabezpieczające, aby to co zostało już zrobione, nie uległo dewastacji. Doprowadziliśmy też drogi do stanu przejezdności. Roboty zostaną wznowione wiosną przyszłego roku, kiedy wybierzemy nowego wykonawcę.

Co się dzieje w innych dzielnicach?

Na innych Kontraktach prace realizowane są bez większych problemów. Ze względu na bardzo duże zaawansowanie robót sieciowych w Rogoźnej, trwają tam głównie prace odtworzeniowe. Następnie wszystkie brygady przeniosą się do dzielnicy Rój.
Trwają intensywne prace w dzielnicach Kleszczówka, Śródmieście, Baranowice i Osiny, jest to tym bardziej ważne, że prace w tych dzielnicach rozpoczęły się najpóźniej, z uwagi na poprzedzające prace projektowe.
W przyszłym roku roboty będą kontynuowane z tą samą intensywnością.
Katarzyna Śleziona

Polub nas na Facebooku:
https://www.facebook.com/ZoryNM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto