MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Żorach uczniowie klas mundurowych składają uroczyste ślubowanie na rynku! ZDJĘCIA

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Ślubowanie klas mundurowych w Żorach. Wydarzeniu towarzyszyła defilada mundurowa
Ślubowanie klas mundurowych w Żorach. Wydarzeniu towarzyszyła defilada mundurowa WCR Rybnik
ŻORY. Uczniowie klas mundurowych III Liceum Ogólnokształcącego im. Z. Herberta w Żorach oraz Zespołu Szkół Społecznych, złożyli w poniedziałek 13 maja ślubowanie na żorskim rynku. Szczególnej oprawy wydarzeniu dodał fakt, że po raz pierwszy w żorskiej szkole funkcjonuje ministerialna klasa przygotowania wojskowego.

Zobacz zdjęcia -kliknij TUTAJ!

Kadeci klas mundurowych z Żor złożyli ślubowanie

To wydarzenie, które na długie lata zapamiętają uczniowie żorskich klas mundurowych. Po raz pierwszy w Żorach, odbyło się ślubowanie połączone z defiladą mundurową. Od tego roku szkolnego klasy wojskowe działają pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej jako oddziały przygotowania wojskowego. W takich oddziałach ceremoniał wojskowy wymaga złożenia ślubowania na sztandar.

Ślubowanie złożyli uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Z. Herberta w Żorach oraz Zespołu Szkół Społecznych. W poczet kadetów przyjęto uczniów klas wojskowych, strażackich i policyjnych. W wydarzeniu brali udział zarówno uczniowie i nauczyciele żorskich szkół, ale także ich rodzice i przyjaciele. Wydarzenie uświetniła orkiestra wojskowa z Bytomia. Imprezie towarzyszył z kolei piknik militarnych. Oprócz wielu różnych stanowisk, zaprezentowano pokazy samoobrony, umiejętności strażackich i tańca mażoretek. Nie mogło zabraknąć również wojskowej grochówki.

Zostań żołnierzem. Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa czeka

Wojsko wciąż szuka żołnierzy. Jedną z form służenia Polsce jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, która składa się z dwóch etapów. To trwające 27 dni szkolenie podstawowe, które nie dotyczy osób, składających w przeszłości przysięgę wojskową. Drugim etapem jest szkolenie specjalistyczne, połączone z wykonywaniem obowiązków na stanowisku służbowym w jednostce wojskowej trwające do 11 miesięcy. Żołnierz, który odbył dobrowolną zasadniczą służbę wojskową może być przeniesiony na swój wniosek do zawodowej służby wojskowej, terytorialnej służby wojskowej albo do aktywnej rezerwy. W przypadku braku takiego wniosku żołnierz będzie przeniesiony do rezerwy pasywnej.

O powołanie do tego rodzaju służby może ubiegać się osoba, która skończyła 18 lat, ma polskie obywatelstwo, zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej, nieposzlakowaną opinię i nie była karana za przestępstwo umyślne.

Ochotnik w ramach służby dobrowolnej będzie otrzymywał wynagrodzenie w wysokości najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego. Obecnie to 6000 zł brutto. Korzyści będzie jednak więcej – każdy, kto ukończy dobrowolną służbę, będzie miał pierwszeństwo w naborze w szeregi armii zawodowej, ale też – jeśli nie będzie chciał wstąpić do wojska – pierwszeństwo zatrudnienia na stanowiskach w administracji publicznej zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami.

Ślubowanie klas mundurowych w Żorach. Wydarzeniu towarzyszyła defilada mundurowa

W Żorach uczniowie klas mundurowych składają uroczyste ślubo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto