Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowa Gala Wolontariatu w Żorach. Doceniono wolontariuszy i inicjatywy społeczne z 2023 roku. Poznaliśmy laureatów

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Wideo
od 7 lat
ŻORY. Po raz kolejny w Żorach doceniono tych, którzy oddają część siebie innym. Za nami Gala Wolontariatu, w trakcie której wyróżniono wolontariuszy oraz inicjatywy społeczne, które miały miejsce w Żorach w 2023 roku. Wydarzenie uświetnił koncert znanego muzyka Tomasza Makowieckiego.

Gala Wolontariatu 2023 w Żorach

Wyjątkowe wydarzenie odbyło się we wtorek 27 lutego w Żorach, podczas którego nagrodzono wolontariuszy i inicjatywy społeczne, organizowane w mieście w 2023 roku.

- To wzruszająca uroczystość, bo staraliśmy się docenić wyjątkowe rzeczy. To co Państwo, wolontariusze dajecie od siebie innym - swoją pracę, zaangażowanie, swój czas - to jest najcenniejsze, że dzielicie się swoim czasem, sobą z innymi. Robicie coś, nie licząc na żadne gratyfikacje, może nawet nie na słowo "dziękuję". Robicie to, bo jest to dla Was ważne. Żeby inni nie czuli się samotni, żeby czuli, że ktoś ich wspiera i im pomaga. Bez Was nasze miasto nie byłoby w pełni miastem, bo miasto to nie tylko ulice i domy. To są ludzie i wspólnota ludzi. Państwo tworzycie wspólnotę. Bardzo Wam za to dziękuję, to jest nieocenione - podkreślał podczas gali Waldemar Socha, prezydent miasta.

W pierwszej kategorii dotyczącej wolontariusza roku, nominowali zostali: Mateusz Mleczko, Levent Baykal, Michalina Kaczor, Jacek Drobny, Weronika Pustelnik, Dawid Brzoska, Beata Kreis, Ewa Kałus, Barbara Rudzicka, Ewa Rak, Grzegorz Sobik, Patrycja Orłowska-Wojtaś, Katarzyna Tyrtania oraz Patryk Student.

Wyróżnienie powędrowało między innymi do Michaliny Kaczor, która od trzech lat aktywnie wspiera akcje organizowane przez szkolne koło wolontariatu. Organizuje dni otwarte, dni tematyczne czy olimpiady przedmiotowe. Laureatka działa nie tylko w szkole, lecz także poza nią.

Wolontariuszem roku został również Levent Baykal, który od wielu lat wspiera potrzebujących żorzan. Od pięciu lat organizuje w mieście spotkania wigilijne dla najuboższych. Jest organizatorem akcji "Podziel się posiłkiem", a w jego restauracji osoby bezdomne i potrzebujące zawsze mogą liczyć na darmowy, ciepły posiłek.

Trzecia nagroda w kategorii "Wolontariusz Roku" powędrowała do Barbary Rudzickiej, która od ponad 15 lat angażuje się w działania społeczne. Wraz z uczniami wspiera żorskie hospicjum, organizuje kiermasze świąteczne i koncerty kolędowe. Angażuje się również w pomoc bezdomnym i ubogim.

Koło Wolontariatu 2023 w Żorach

Druga kategoria dotyczyła koła wolontariatu. Nominowani zostali: Koło Wolontariatu przy PSONI w Żorach, Koło Wolontariatu przy ZSP nr 8 w Żorach, Koło Wolontariatu przy ZSP w Żorach, Koło Wolontariatu "Wolontariat z Tischnera przy ZSP nr 2 w Żorach, Koło Wolontariatu "Wolontariat Ludzkich Marzeń" przy SP nr 3 w Żorach oraz Koło Wolontariatu "Super Helpers przy SP nr 17 w Żorach.

Pierwsza statuetka w tej kategorii powędrowała do Koła Wolontariatu przy PSONI w Żorach. Od początku działalności, w pracę tego koła włączyło się w sumie 23 wolontariuszy, którzy wspierają osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Pomagają w trudnej opiece nad nimi, a swoją kreatywnością sprawiają, że terapia prowadzona w ośrodku rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczym jest pełniejsza i ciekawsza. W sposób szczególny wyróżniono Magdalenę Witak i Piotra Rybaka.

Drugą nagrodę otrzymało Koło Wolontariatu "Super Helpers przy SP nr 17 w Żorach, liczące 29 aktywnych wolontariuszy, którzy skupiają się na środowisku szkolnym i lokalnym, prowadząc akcje charytatywne. Przez swoje działania wspierają m.in. żorskie hospicjum, dom pomocy społecznej czy Żorski Azyl dla Bezdomnych Zwierząt.

Trzecia nagroda powędrowała do Koła Wolontariatu przy ZSP nr 8 w Żorach, które działa w swojej szkole od 2017 roku i liczy obecnie 20 wolontariuszy. Współpracuje z radą dzielnicy, pomagając m.in. w organizacji dożynek oraz przygotowywaniu wyprawek szkolnych dla potrzebujących dzieci. Wolontariusze wspierają potrzebujących, kwestują na cmentarzach i włączają się w szereg akcji charytatywnych.

Inicjatywy Społeczne 2023 w Żorach

W trzeciej kategorii nagrodzono inicjatywy społeczne. Nominowano: Charytatywny Bieg Nadziei na rzecz Hospicjum w Żorach, Splotę Ci Amulet, Inicjatywę Fundacji Darmowa Szafa, Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Festiwal Tańca Dzieci i Młodzieży Dzieci-Dzieciom Bez Barier, Charytatywne licytacje OSP dla chorych dzieci woj. śląskiego, Akcję Jaskółka, Świąteczne Samochody w Żorach oraz Ukraińską Wspólnotę Chrześcijańską Żory.

Nagrodzona została inicjatywa "Darmowa Szafa", gdzie każdy potrzebujący może przyjść i otrzymać ubrania oraz zabawki czy sprzęt AGD. Częścią tej inicjatywy są także licytacje internetowe, z których dochód przeznaczony jest w całości na zakup rzeczy dla potrzebujących, np. przebywających w żorskim szpitalu.

Doceniono również inicjatywę "Charytatywny Bieg Nadziei", która odbywa się w Żorach od 2019 roku. Organizatorzy tej inicjatywy, w maju każdego roku, przyciągają do żorskiego Parku Cegielnia setki miłośników biegania i nordic walking. Wydarzenie to otwiera serca i portfele mieszkańców Żor, by wesprzeć żorskie hospicjum.

Nagrodzono ponadto inicjatywę organizowaną przez Ukraińską Wspólnotę Chrześcijańską Żory. Wolontariuszki z Ukrainy plotą siatki maskujące dla ukraińskich żołnierzy. W 2023 roku, wolontariuszki wyplotły w sumie 3100 m2 siatek.

Wydarzenie uświetnił koncert Tomasza Makowieckiego oraz lightshow w wykonaniu Isafiry.

Gala Wolontariatu odbyła się we wtorek 27 lutego w Kinie na Starówce

Wyjątkowa Gala Wolontariatu w Żorach. Doceniono wolontariusz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto