Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zwierzę to nie tylko przyjaciel, ale też obowiązek. W Światowy Dzień Zwierząt przypominamy zasady

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Pies powinien być regularnie wyprowadzany na spacery
Pies powinien być regularnie wyprowadzany na spacery Pixabay.com
Zwierzak w domu, to część rodziny i niebywała radość z jego posiadania. Właściciele zwierząt powinni jednak wiedzieć, że zwierzę to także szereg obowiązków. Jak pokazują niektóre sytuacje, nie wszyscy o tym pamiętają, tym samym krzywdząc naszych mniejszych przyjaciół.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, właściciele zwierząt są zobowiązani do ich humanitarnego traktowania. To oznacza, że "każdy kto utrzymuje zwierzę ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody".

Zwierzęta nie powinny być także stale trzymane na uwięzi.

- Zabronione jest przy tym trzymanie zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi przy tym nie może być krótsza niż 3 metry - przypomina policja.

Kary za znęcanie się nad zwierzętami

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za zabicie zwierzęcia sprawcom takich czynów grozi teraz do 3 lat pozbawienia wolności. Podobna kara spotka osoby znęcające się nad zwierzętami. Jeśli ich zachowanie wypełnia natomiast znamiona szczególnego okrucieństwa w więzieniu mogą spędzić nawet do lat 5. Możliwe jest również orzeczenie nawiązki, nawet do 100 tys. złotych.

Właściciele zwierząt, którzy dopuszczają się różnych wykroczeń względem zwierząt, mogą otrzymać sądowy zakaz ich posiadania nawet do 15 lat. Następuje to wtedy, gdy mamy do czynienia ze szczególnym okrucieństwem wobec zwierząt lub jeśli dopuszcza się do sytuacji, w której zagrożone jest ich życie lub zdrowie. 1000 złotych grzywny albo karę nagany może także otrzymać osoba, która przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne.

Posprzątaj po swoim psie

O tym, o czym najczęściej starają się zapomnieć niektórzy właściciele psów, to obowiązek sprzątania po nich. Jak przypomina policja, zanieczyszczanie chodników i trawników przez psy załatwiające swoje potrzeby fizjologiczne jest wykroczeniem.

- Dbanie o czystość na skwerkach czy w parkach i sprzątanie po swoich pupilach jest ważne, nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Psie odchody stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi, a zwłaszcza dzieci. Ponadto nie stosując się do tego obowiązku właściciel musi się liczyć z konsekwencjami wynikającymi z przepisów prawa - przypomina policja.

Osoba, która nie sprząta po swoim psie, może zostać ukarana grzywną w wysokości do 500 złotych, zaś jeśli sprawa trafi do sądu, kara może być wyższa.

Widzisz? Reaguj.

Wiele krzywdy zwierząt można byłoby uniknąć, gdyby ktoś w porę zawiadomił odpowiednie organy. Gdy zauważysz, że zwierzę może być krzywdzone, zgłoś sprawę policji lub zwróć się z tym to jednej z okolicznych fundacji.

Pies powinien być regularnie wyprowadzany na spacery

Zwierzę to nie tylko przyjaciel, ale też obowiązek. W Świato...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto