Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski 2022 w Żorach. Zgłoszono m.in rewitalizację parku i budowę ścieżki rowerowej. Co powstanie? Wybiorą mieszkańcy Żor

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Budżet Obywatelski w Żorach na 2022 rok opiewa na ponad 2 miliony złotych.
Budżet Obywatelski w Żorach na 2022 rok opiewa na ponad 2 miliony złotych. arc.
Budżet Obywatelski 2022 w Żorach. Szesnaście ogólnomiejskich projektów zgłosili do Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy Żor. Część z nich ze względu na błędy formalne została odrzucona. Wkrótce rozpocznie się głosowanie nad wcieleniem projektów w życie. Co ma szansę powstać w Żorach?

Budżet Obywatelski 2022 w Żorach. Zgłoszono m.in rewitalizację parku i budowę ścieżki rowerowej. Co powstanie? Wybiorą mieszkańcy Żor

Pełną głowę pomysłów na to, jak sprawić, by Żory były jeszcze bardziej przystępnym miastem mają jego mieszkańcy. Udowodnili to chociażby aktywnie i licznie zgłaszając projekty miejskich inwestycji do Budżetu Obywatelskiego na rok 2022.

Jak podaje Urząd Miasta w Żorach, do przyszłorocznego budżetu opiewającego na ponad dwa miliony złotych pojawiło się szesnaście propozycji. Wszystkie poddano weryfikacji, którą zajął się powołany specjalnie na ten cel Zespół Weryfikacyjny, analizujący projekty w trzech etapach.

- Polegała ona na sprawdzeniu, czy przy składaniu wniosku spełnione zostały warunki formalne, czy proponowane przedsięwzięcie jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa oraz planami, programami i strategiami, które przyjęło i realizuje Miasto, a ostatnim etapem była weryfikacja, czy propozycje mieszkańców są wykonalne technicznie - wyjaśnia Adrian Lubszczyk, Kierownik Biura Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Żorach.

Podstawowym wymogiem była szacunkowa wartość projektu. - Musiała ona wynosić co najmniej 100 000 złotych, a jednocześnie nie mogła przekraczać kwoty przeznaczonej na Żorski Budżet Obywatelski czyli 2 160 000 złotych - przyznaje Adrian Lubszczyk z żorskiego magistratu.

Żorzanie mogli zgłaszać zarówno projekty "miękkie", jak i propozycje większych inwestycji. Przy tych drugich musieli jednak pamiętać, by były one zlokalizowane na nieruchomościach należących do miasta.

Weryfikację Zespołu Weryfikującego pozytywnie przeszło dziewięć projektów, co oznacza, że zostaną one poddane głosowaniu mieszkańców, którzy wybiorą, którą z propozycji najbardziej chcieliby zrealizować w Żorach.

Do kolejnego etapu Budżetu Obywatelskiego przeszły projekty:

  • Zagospodarowania terenów wokół budynków przy SP 13
  • Rewitalizacji Parku Staromiejskiego
  • Budowy Żorskiej Strefy Tenisa
  • Budowy ścieżki rowerowej wokół kąpieliska "Śmieszek"
  • Stworzenia rowerowni przy każdej z żorskich szkół
  • Budowy pumptracku w Parku Cegielnia
  • Budowy ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Pukowca
  • Organizacja cyklu wydarzeń w ramach przedsięwzięcia "Żory w dobrych relacjach"
  • Budowa chodnika przy ulicy Wiosennej

Ze względu na niespełnienie wymogów, Zespół Weryfikujący zdecydował się na odrzucenie siedmiu projektów. Weryfikacji pod kątem formalnym nie przeszły chociażby budowa nowej remizy dla OSP Żory, zakup samochodu bojowego dla jednostki, czy budowa stanicy nad stawem Śmieszek.

Co stanie się z odrzuconymi projektami? Na razie wcale nie trafią one do kosza. Jak podkreślają w Urzędzie Miasta w Żorach, ich autorzy mogą jeszcze przez kilka dni odwoływać się od negatywnej decyzji Zespołu Weryfikującego.

Niedawno żorski magistrat poinformował o rozpoczęciu działań zmierzających do zrealizowania projektów wybranych w Budżecie Obywatelskim na 2021 rok. Wówczas głosami mieszkańców triumfowały propozycje posadzenia tysiąca drzew w mieście, budowy boiska do gry w padla oraz stworzenie strefy rekreacyjnej dla mieszkańców wokół stawu ERG.

Wszystkie z nich mają być gotowe jeszcze w tym roku. Boisko do padla jest już na ukończeniu i ma zostać oddane do użytku w przeciągu najbliższego miesiąca. Nieco dłużej przyjdzie poczekać na nasadzenia drzew - jak przekonują władze miasta - najlepszym okresem na sadzenie roślinności jest IV kwartał roku. W podobnym czasie gotowy ma być Przystanek Zachód, czyli strefa mieszkańca nad stawem ERG.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto