Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej z ograniczeniem ciszy nocnej na Starym Mieście w Żorach? Zebrano ponad 2 tys. podpisów

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Wideo
od 16 lat
- Zebraliśmy więcej podpisów, niż planowaliśmy zebrać. To dokładnie 2107 podpisów. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wyniku - ocenia Olivier Glos-Krawczyk, który jest autorem petycji dotyczącej skrócenia ciszy nocnej na Starym Mieście w Żorach. Teraz petycją zajmie się Komisja Skarg, Wniosków i Petycji.

Ograniczenie ciszy nocnej na Starym Mieście w Żorach?

Zakończyła się zbiórka podpisów pod petycją w sprawie ograniczenia ciszy nocnej na Starym Mieście w Żorach. W sumie zebrano ponad 2 tys. podpisów mieszkańców, którzy podobnie jak młodzi twórcy petycji, również uważają, że taki zabieg pozwoli na ożywienie rynku i całego Starego Miasta. Dla Oliviera Glos-Krawczyka, autora petycji, taki wynik to duży sukces.

- To pierwsza tego typu inicjatywa pokazująca, że mieszkańcy chcą aby ożywić rynek. Chcą, aby odbywało się tutaj więcej imprez kulturalnych, aby otwierały się więcej restauracji i barów. Żorzanie chcą przyjść tutaj i spędzaj czas. Petycja dobrze pokazuje, że jest takie zainteresowanie społeczne - ocenia Olivier Glos-Krawczyk.

Teraz ruch po stronie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji

We wtorek 20 czerwca, petycja została oficjalnie złożona w Urzędzie Miasta w Żorach. W ciągu najbliższych trzech miesięcy, pismo ma rozpatrzyć Komisja Skarg, Wniosków i Petycji. Komisja oceni petycję zarówno pod względem formalnym i merytorycznym. To właśnie od tej decyzji będzie zależał dalszy los pomysłu młodych żorzan, popartych przez znaczną liczbę mieszkańców.

- Cieszę się z aktywności młodych ludzi w Żorach. Z drugiej strony jako radni, władze miasta, musimy szukać kompromisu. W przeciwieństwie do wielu miast nasz rynek jest zamieszkany przez mieszkańców. Musimy spróbować znaleźć gdzieś kompromis pomiędzy interesami mieszkańców miasta, którzy chcą aby rynek żył, był bardziej otwarty a tymi, którzy chcą przychodzić na rynek i spędzać tu czas spokojnie. To jest kwestia wyważenia tych interesów - mówi Piotr Kosztyła, przewodniczący Rady Miasta, na ręce którego złożono petycję.

Przypomnijmy, zdaniem organizatora akcji, skrócenie ciszy nocnej pozwoli na wydłużenie działalności lokali gastronomicznych na Starym Mieście, co przyniesie korzyści zarówno dla samych przedsiębiorców, jak i mieszkańców miasta, którzy zyskają miejsca, gdzie będą mogli spędzać wieczory ze znajomymi w rejonie żorskiego rynku. A przez proponowaną przez młodych żorzan zmianę, mają zyskać również dochody miasta.

- Dzięki temu miasto zwiększy swoje dochody poprzez wzrost przychodów z podatku dochodowego, dzięki większym zarobkom lokali gastronomicznych oraz wpływom z koncesji. Uważamy, że zmiana ta jest istotna i zasadna, by żorskie Stare Miasto odżyło i znowu było pełne mieszkańców, szczególnie wieczorami - dodaje autor petycji.

Skrócenie ciszy nocnej ma również zachęcić przedsiębiorców, by otwierali nowe lokale w rejonie żorskiego rynku. A zainteresowanie sprawą wśród właścicieli lokali gastronomicznych i usługowych jest spore, co pokazuje chociażby liczba podmiotów, które przyłączyły się do akcji.

Jak podkreślają młodzi żorzanie, wielu z nich podczas wolnych weekendów wybiera się do ościennych miejscowości, by tam spędzać czas ze znajomymi. - W Żorach to właściwie niemożliwe - słyszymy. Zdaniem organizatorów akcji, mieszkańcy, którzy kończą pracę wieczorem i chcą pójść na rynek, by coś zjeść lub czegoś się napić, rezygnują, gdy widzą, że o godzinie 22.00 większość lokali jest zamknięta. Dlatego wolą od razu ruszyć do Katowic czy Rybnika.

- Żory nie powinny odstawać od miast ościennych, bo dziś wielu młodych ludzi wybiera właśnie Rybnik czy Katowice, by tam spędzać wieczory. Chcemy, by właśnie tutaj tętniła kultura, tętniło życie i były organizowane wydarzenia kulturalne - mówi Daria Najberg.

Zgodnie z petycją, cisza nocna powinna zostać ograniczona do godzin między 24:00 a 6:00 od niedzieli do czwartku, zaś w weekendy od 2:00 do 6:00. Ograniczenie to miałoby dotyczyć rejonu Starego Miasta, czyli obszaru otoczonego ulicami Męczenników Oświęcimskich, św. Augustyna Biskupa i Ogrodowej, a także nieruchomościami graniczącymi z ulicami Górne Przedmieście. Ograniczenie ciszy nocnej nie dotyczy prowadzenia prac remontowych, konserwacyjnych i innych prac technicznych.

Pod petycją podpisało się ponad 2 tys. osób

Co dalej z ograniczeniem ciszy nocnej na Starym Mieście w Żo...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto