MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Fascynująca wystawa lalek Barbie w Żorach. Kolekcja liczy ok. eksponatów, których nie kupimy w sklepie! Zobaczcie ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Barbie jest bezsprzecznie celebrytką w świecie lalek. Jaka była jej droga ku sławie i popularności? Jakie spośród modeli lalek są uznawane za najcenniejsze i dlaczego? O swojej pasji kolekcjonerskiej i o tym, jak zmieniające się oczekiwania świata wobec kobiet wpływały na wygląd kolejnych modeli Barbie, opowiada Alicja Gmyr, która prezentuje swój zbiór w Muzeum Miejskim w Żorach. To trzeba zobaczyć!

- Jak niemal każda dziewczynka, zawsze miałam lalki Barbie. Od dziecka, którymi się bawiłam. Nie było jednak tak, że je zbierałam. Natomiast, kiedy byłam na studiach, nie sądziłam, że wrócę do lalek – śmieje się Alicja.

Jak dodaje, w żorskiej bibliotece trafiła na wystawę Magdaleny Stachowiak-Mroczek. Pokazała tam na ekspozycji swoje lalki Barbie oraz innych producentów. Później obie panie spotkają się w tej samej grupie kolekcjonerskiej.

- Ja, zachwyciłam się tymi lalkami. Miłość do nich powróciła. Podzieliłam się tymi emocjami z moją mamą i ona pomogła mi zakupić pierwsze egzemplarze. I właśnie tę lalkę, która stoi na środku; najbardziej kolorowa i będąca twarzą plakatu o wystawie w żorskim muzeum, dostałam od mamy. Tak się zaczęło – opowiada Alicja.

Mowa o Barbie Rendez-Vous z 1997 albo 1998 roku. Przedstawia kreacje, które tworzy się na bal w  Metropolitan Museum of Art. Lalka jest inspirowana tym wydarzeniem. Hasłem przewodnim była sztuka współczesna. Ubrana w barwną kreację Barbie szykuje się na imprezę w nowojorskim muzeum.

Każda z tych lalek jest wyjątkowa

- Dla mnie każda z tych lalek jest wyjątkowa. Odrębną grupę na przykład stanowią Barbie inspirowane faktycznymi projektami światowych domów mody. Pierwsza z wyeksponowanych u góry lalek, ta w czarnej sukni – kreacjami Givenchy. Z tyłu mamy Burberry Group PLC, czyli inspirację kreacjami ekskluzywnego brytyjskiego domu mody, założonego w 1856 roku przez Thomasa Burberry'ego. Natomiast Barbie w białym stroju jest inspirowana propozycjami Domu Mody Chanel, z którym Mattel nigdy nie podpisał umowy. Musiał więc jakoś to obejść, tworząc coś bardzo podobnego – wyjaśnia żorzanka.

Jak zaznacza, warto również zwrócić uwagę na grupę lalek stojących na podwyższeniu.

- Dlatego, że razem tworzą jakby odrębną kolekcję. Każda z nich ma swoją nazwę; to damy, hrabiny, a nawet królowe. Tę eleganckie lalki zdobią prawdziwe kryształki Swarovskiego – podkreśla Alicja.

Inspiring Women według Mattela

Wskazuje, że Mattel ma kilka serii lalek poświęconych wyjątkowym kobietom. Jedna z nich Inspiring Women, których nakład jest większy. Można je kupić.

- Są też lalki specjalne z tej serii. To OOAKi (One of A Kind), powstaje wówczas jedna lalka przedstawiającą gwiazdę show biznesu czy sportu. To wzór dla dziewczynek, że mogą być w życiu tym kim chcą. O wyborze kobiety decyduje dyrektor artystyczny Mattel – mówi Alicja.

Ostatnio świat obiegła wiadomość, że swojego wizerunku użyczyła firmie Mattel najszybsza polska sprinterka Ewa Swoboda. To ogromne wyróżnienie. W ten bowiem sposób uhonorowano tylko dziewięć kobiet z całego świata! Ewa Swoboda od urodzenia mieszka w Żorach, gdzie ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Miarki, tutaj na bieżni przy Gimnazjum nr 4 (obecnie to Szkoła Podstawowa nr 4) zaczynała treningi pod okiem Iwony Krupy.

Lalka Barbie inspirowana wizerunkiem Ewy Swobody

Lalka Barbie z wizerunkiem Ewy Swobody ubrana jest w sportowy strój w kolorze fioletowym oraz pomarańczowe buty do biegania. Fryzura, makijaż, a nawet paznokcie lalki odzwierciedlają codzienny styl sprinterki na bieżni i poza nią. Na lalce umieszczone zostały również tatuaże zainspirowane tymi, które w rzeczywistości zdobią jej ciało. W zaszczytnym gronie sportsmenek docenionych przez Mattela znalazły się również: tenisistka Venus Williams, piłkarki Mary Fowler i Christine Sinclair, pięściarka Estelle Mossely, paratriatlonistka Susana Rodriguez, pływaczka Federica Pellegrini oraz gimnastyczki Rebeca Andrade i Alexa Moreno.

Projekt Dream Gap realizowany jest przez firmę Mattel, by walczyć z ograniczeniami i stereotypami dotyczącymi płci, które powstrzymują dziewczynki przed osiągnięciem ich pełnego potencjału. W ramach tej inicjatywy każdego roku producent lalek Barbie wyrożnia kobiety, które osiągnęły sukces w najróżniejszych dziedzinach, a przy tym wyróżniają się hartem ducha i osobowością, aby inspirować oraz wzmacniać wiarę we własne możliwości wśród dziewcząt z całego świata.

Najbardziej kultowe modele Barbie

To: Ponytail - 1959, Bubblecut – 1962, Astronaut Barbie – 1965, Twist’n’Turn – 1967, Talking Christie Doll - 1968 (por. Colored Francie 1967 i Black Barbie, 1980), Day-to-Night Barbie – 1985, Malibu Barbie – 1971, Hollywood, Totally Hair Barbie - 1992

Ceny modeli kolekcjonerskich Barbie

Alicja Grym mówi, że kolekcjonerskie Barbie kosztują kilkaset złotych. Nie kupimy ich w zwykłych sklepach. Najbardziej cenne, czyli najstarsze eksponaty ze zbioru żorzanki są warte dziś co najmniej 2 tys. złotych. Najdroższe wyprodukowane dotąd przez firmę rodzinną Mattel lalki to: Pink Splendor Barbie (1996) - ok. 300-500$, Marie Antoinette Barbie (2003) - ok. 1 500-3 500$, Karl Lagerfield Barbie (2014) - ok. 5-6 000$, Lorraine Schwartz Barbie (2010) - 7 500$, Pink Diamond Barbie (2013) - 12 000$, # 1 Ponytail (1959) - ok. 27-33 000$, De Beers Barbie (1999) - ok. 85 000$ - Stefano Canturi Barbie (2010), ok. 302,500$.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto