Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jan Delowicz obchodzi 30-lecie pracy pisarskiej. Wydał książkę Żołnierze III Powstania Śląskiego

KAKA
Jan Delowicz (na zdj. pierwszy z lewej)
Jan Delowicz (na zdj. pierwszy z lewej) Katarzyna Śleziona
Każdy pasjonat historii w Żorach wie, kim jest Jan Delowicz. To ceniony dokumentalista z żorskiego muzeum i odkrywca tajemnic Górnego Śląska. Tydzień temu świętował też 30-lecie swojej pracy pisarskiej. Z tej okazji zaprezentował swoją nową książkę pt. „Żołnierze III Powstania Śląskiego".

- 90 lat temu odbył się na Śląsku i wybuchło III Powstanie Śląskie. Wcześniej Polacy dwa razy chwytali za broń w 1919 i 1920 roku. Najdłuższe i najkrwawsze było III Powstanie, które zdecydowało o powrocie do Polski przynajmniej części Ziemi Śląskiej. Nie był to Grunwald, ani późniejszy Berlin, ale jednak było to zwycięstwo - mówi Jan Delowicz.
W swojej książce opisuje, dlaczego wybuchły te powstania, jak wyglądała droga ku „polskiemu Śląskowi". Opisuje też Pułk Żorski w III Powstaniu. Uroczyste przyjęcie wojska w Żorach odbyło się przed bramą na ul. Rybnickiej, zbudowaną na powitanie przedstawicieli władz polskich przejmujących miasto 4 lipca 1922 r. Przedstawia też powstańcze życiorysy, bohaterom okresu walk plebiscytowych i powstańczych, mieszkających w tym okresie na terenie Czerwionki, Żor, Jastrzębia i okolicznych miast, które wystawiły trzy bataliony Pułku Żorskiego.

- Jan Delowicz to bynajmniej nie pisarz, dziennikarz, historyk, czy pracownik muzeum. Tak naprawdę to człowiek-instytucja. Chodzący bank danych na temat historii naszego miasta, regionu, Śląska. Autor ponad 200 artykułów historycznych publikowanych zarówno w prasie lokalnej, jak i zagranicznej. Autor kilkunastu publikacji książkowych, w których zawarte są dzieje naszej małej ojczyzny - mówi Tomasz Górecki, kierownik działu promocji i kulturalno-oświatowego żorskiego muzeum.
Delowicz jest autorem następujących publikacji m.in.: „Nikodem Sobik - bohater dwóch miast”, „Gmina wyznania mojżeszowego w Żorach 1511-1940”, „Zginęli na wschodzie”, „Żory. Ludzie i wydarzenia”, „Śladem krwi”, „Śmierć przyszła wiosną” i „Z dziejów kolejnictwa na Śląsku”. Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany, m.in.: Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym i Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Srebrną Odznaką Honorową Za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

- Najbardziej spektakularnym jego dorobkiem, który przyniósł mu uznanie nie tylko w naszym regionie, ale daleko poza granicami Polski, były także jego działania dokumentacyjne, opracowania i publikacje opisujące tragiczny marsz ewakuowanych przez Niemców więźniów KL Auschwitz. Jego badania, rozpoczęte w 1986 roku zaowocowały wkrótce ścisłą współpracą z Państwowym Muzeum w Oświęcimiu, oraz z Instytutem Yad Vashem w Jerozolimie, gdzie trafiły zabrane przez niego relacje świadków tego tragicznego wydarzenia - dodaje Górecki.

Warto też dodać, że Jan Delowicz w 1983 roku jest laureatem II nagrody w konkursie literackim „O co walczyli nasi ojcowie”. Za swą działalność otrzymał np.: Srebrną Odznaką Honorową Za Zasługi dla Województwa Śląskiego, Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, Złoty i Srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej oraz Honorowy Medal MSZ Republiki Czeskiej za wkład w rozwój czesko-polskiej współpracy w dziedzinie kultywowania wspólnej pamięci wojennej.
Poza tym w 2003 r. został uhonorowany miejską nagrodą Phoenix Sariensis, przyznawaną organizacjom, stowarzyszeniom i osobom zasłużonym dla Żor i promujących w kraju i za granicą. M
imo że Delowicz nie urodził się w Żorach, tylko w Rybniku, to od 1974 roku należy też do Towarzystwa Miłośników Miasta Żory, które umacnia lokalny patriotyzm.


Dodatkowo do końca listopada w Galerii Centralnej biblioteki na os. Pawlikowskiego można oglądać wystawę pt.: „Do żorskiego pułku młodych zaciągają”, zawierającą zbiory Jana Delowicza, Stanisława Łastówki oraz żorskiej biblioteki. Wśród nich są też pamiątki od rodzin byłych powstańców, zdjęcia prezentujące to, jak wyglądało miasto w tamtych czasach, kto uczestniczył w walkach, jacy byli dowódcy pułku. Możemy też zobaczyć różne inne dokumenty, broń i mapy związane z tym tematem.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto