Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KRÓTKO: Początek prac związanych z budową kanalizacji w Śródmieściu. Zobacz kilka zdjęć!

KAKA
Ruszyły prace związane z budową kanalizacji w Śródmieściu. Zobacz kilka naszych zdjęć.

Zgodnie z planem realizacja projektu „Kompleksowe uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Żorach” ma zakończyć się z końcem przyszłego roku. Jednym z głównych założeń projektu jest podłączenie wszystkich mieszkańców do kanalizacji sanitarnej do końca 2014 roku.
W ramach inwestycji zaplanowano wykonanie około 106 km kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej, około 11 km kanalizacji sanitarnej tłocznej, 21 przepompowni ścieków, około 45 km kanalizacji deszczowej, 17 separatorów, 8 zbiorników retencyjnych, około 60 km sieci wodociągowej i 1 pompowni wody, a także budowę Stacji Uzdatniania Wody oraz rozbudowę i przebudowę Oczyszczalni Ścieków. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2013 roku. Do nowobudowanej kanalizacji sanitarnej planuje się podłączenie około 13116 mieszkańców Żor.
- Pierwsze przymiarki do Projektu „Kompleksowe uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Żorach" rozpoczęły się już w 2003 roku, ale z I transzy środków Funduszu Spójności nie otrzymaliśmy wsparcia na jego realizację. Projekt znalazł się na liście rezerwowej – mówi Michał Pieczonka, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Żory Spółka z o.o.
W fazie przygotowania Projektu w latach 2006-2009 wybudowano nową infrastrukturę wodno-kanalizacyjną w drogach wojewódzkich: Wodzisławskiej, Rybnickiej i Pszczyńskiej oraz części dzielnicy Kleszczów. Łącznie w ramach już zrealizowanych Kontraktów wykonano m.in.: 16,9 km kanalizacji sanitarnej, 15,1 km kanalizacji deszczowej oraz 16,1 km sieci wodociągowej.
W 2009 roku została podpisana Umowa o dofinansowanie Projektu z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przyznająca pomoc finansową ze środków Unii Europejskiej na realizację żorskiej inwestycji. Dofinansowanie dla Projektu zostało potwierdzone Decyzją Komisji Europejskiej wydaną w 2010 roku Całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia oszacowano 278 962 079 PLN, z czego 148 364 644 PLN stanowiło dofinansowane z Unii Europejskiej w ramach Funduszu Spójności. W latach 2009-2011 odbyły się przetargi na roboty budowlane realizowane w ramach projektu. Po weryfikacji kosztów szacunkowych w stosunku do kwot, na jakie zamknęły się przetargi, pojawiły się oszczędności. – To te oszczędności chcielibyśmy przeznaczyć na poszerzenie zakresu rzeczowego Projektu. Chcemy rozszerzyć realizowane Kontrakty i wybudować około 12 kilometrów sieci w ulicach, które nie zostały uwzględnione do realizacji w Projekcie. Obecnie w ulicach tych obserwuje się znaczną intensyfikację zabudowy jednorodzinnej i zachodzi konieczność rozbudowy infrastruktury komunalnej. Wartość dodatkowego zakresu rzeczowego może wynieść około 16 milionów złotych – dodaje Michał Pieczonka.

Polub nas na Facebooku:
https://www.facebook.com/ZoryNM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto