Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

LKS Rój obchodzi 80 lat działalności. Dziś piłka nożna i tenis ziemny, dawniej też piłka palantowa

Franciszek Sławek
LKS Rój obchodzi 80 lat działalności. W jego szeregach działa piłka nożna i tenis ziemny.

Początki LKS-u sięgają 1931 roku. Wszystko zaczęło się od gry w palanta. Pierwszym zespołem piłki palantowej w Roju była drużyna "Orkan". Rok później powstała druga - "Unia". Do czasów II wojny światowej rywalizowały ze sobą w Roju. Uczestniczyły też w turniejach i rozgrywkach powiatów rybnickiego i raciborskiego. Mimo że gra w palanta była popularna, to w Roju nie było boiska do uprawiania tego sportu. Drużyny grały na polu, gdzie obecnie są zabudowania byłej kopalni "Żory" lub w okolicy grobli, przy budynku OSP.
Najbardziej znani członkowie przedwojennych drużyn to: żyjący do dziś Antoni Lach czy Alojzy Panek.
Po wojnie drużyny połączyły się w LZS "Jany" Rój. Nazwa miała upamiętniać Jana Skorupę i Jana Kempnego, członków przedwojennej drużyny, zamordowanych w obozach koncentracyjnych.
Lata 50. i 60. ubiegłego wieku to prawdziwy rozkwit piłki palantowej w Roju. Drużyna czterokrotnie zdobyła tytuł Mistrza Polski. Zajmowała też drugie i trzecie miejsca.
Jednak w 1975 r. przestała istnieć drużyna piłki palantowej w Roju. W regionie zaczęła zamierać ta dyscyplina. Powstawały drużyny softballu, później baseballu, też w Roju. Drużyna baseballowa istniała krótko, lecz miała dobrych zawodników np. Mieczysława Warmusza, który dostał powołanie do reprezentacji Polski.
Końcem lat 50. w Roju powstał tenis stołowy. W 1979 r. team w składzie: Bronisław Gowin, Andrzej Kościałkowski, Andrzej Gebauer, Zygmunt Laska i Edward Ćmok wywalczył awans do ekstraklasy krajowej. Był to jedyny klub wiejski, który znalazł się w rozgrywkach na szczeblu państwowym! W 1984 r., ze względu na brak finansów, sekcja tenisa stołowego została przeniesiona do GKS-u Żory. Tenisiści powrócili do LKS-u w 2004 r. dzięki Tadeuszowi Lasce.
Obecnie sekcję tworzą trzy drużyny męskie, które grają w II, III i IV lidze i drużyna żeńska w III lidze. Awans do II ligi wywalczyli: Artur Szołtysek, Mariusz Zwoliński, Robert Szymik i Henryk Grabowski. Dużym osiągnięciem było zdobycie mistrza Polski weteranów przez Artura Szołtyska oraz wicemistrzostwa Śląska przez Artura Szołtyska i Mariusza Zwolińskiego w deblu.
Na przełomie 1974/75 r. powstała w Roju drużyna piłki nożnej. W ciągu dwóch sezonów udało się uzyskać dwa awanse z klasy C do A. Aktualnie drużyna znajduje się w środku tabeli klasy A Podokręgu Rybnik.

* Franciszek Sładek jest prezesem LKS Rój

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Bajerski po meczu Abramczyk Polonia Bydgoszcz - Orzeł Łódź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto