18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ludzie Żory: Władysław Dudek ma niezwykła pamiątkę z 1905 roku. Co to jest?

Katarzyna Śleziona
Pan Władysław ma pamiątkę I Komunii Świętej od pewnego Niemca z 1905 r.
Pan Władysław ma pamiątkę I Komunii Świętej od pewnego Niemca z 1905 r. Katarzyna Śleziona
Władysław Dudek z Żor ma pamiątkę z I Komunii Św. z 1905 r. pewnego Niemca, który jego rodzinę wyrzucił z domu w 1940 roku.

Od 30 lat Władysław Dudek z Żor posiada niezwykły obrazek. To pamiątka z Pierwszej Komunii Świętej z 1905 roku pewnego Niemca, który w 1940 roku wyrzucił jego rodzinę z domu w Gilowicach.
Jak to się stało, że pamiątka licząca 107 lat jest w posiadaniu pana Władysława? - Pamiętam, była wojna, chyba 1940 rok. Mieszkałem w Gilowicach. Mieliśmy piękny dom przy drodze, który ojciec zbudował 4 lata wcześniej, w roku gdy się urodziłem. W czasie okupacji przyszedł jednak pewien Niemiec, chyba urzędnik, z rodziną i wyrzucił nas z naszego domu. Nie mieliśmy nic do gadania - wspomina Władysław Dudek, mieszkaniec Żor. 4-letni Władzio z rodziną znalazł schronienie u rodziny w sąsiedztwie.

- Patrzyliśmy z łezką w oku na to, jak obca rodzina mieszkała w naszym domu. To nie był taki typowy Niemiec - miał ciemną karnację. Miał żonę, kilkunastoletnią córkę - po naszemu Jadwigę i potem także syna pilota, który podobno zginął w Stalingradzie - dodaje pan Władysław.
Był 1944 rok. Zbliżał się koniec wojny. - Niemcy uciekli krótko przed Świętami w 1944 roku, gdy Rosjanie wkraczali do miasta. Rodzina Niemca zabrała ze sobą tylko podstawowe rzeczy. Żona Niemca poprosiła moją mamę, aby pilnowała "ich" domu, bo wrócą - wspomina pan Władysław.

Wtedy rodzina Dudków wróciła do siebie, ale wcześniej ich dom z niemieckich mebli i pamiątek rozkradli żołnierze.
- Zostało tylko kilka pamiątek po Niemcach, w tym szafy i pamiątka I Komunii Świętej niemieckiego urzędnika. Ten obrazek, oprawiony w ramce wisiał aż do 1983 roku aż do śmierci mojej mamy - dodaje pan Władysław. W międzyczasie rodzina Dudków spaliła większość pamiątek po Niemcach.
- Jednak nie mogłem wyrzucić do kosza obrazka z I Komunii Świętej z 1905 roku. Wziąłem go do domu do Żor i tak przez ostatnie trzy dekady przechowywałem na dole w szafie - mówi pan Dudek.

Teraz pan Władysław chciałby przekazać ten obrazek do jakiegoś muzeum lub domu aukcyjnego.
Jeśli chciałbyś pomóc w tej sprawie zadzwoń do naszej redakcji pod nr tel.: 32/ 634 24 53, a my skontaktujemy Cię z panem Władysławem. Kasia Śleziona

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto