Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niebawem rusza Żorski Budżet Obywatelski. Do kiedy można składać projekty? Ile pieniędzy znalazło się w puli budżetu na 2022 rok?

Piotr Chrobok
Żorzanie będą mogli zgłosić swój projekt do Budżetu Obywatelskiego.
Żorzanie będą mogli zgłosić swój projekt do Budżetu Obywatelskiego. arc.
Jesteś z Żor i masz pomysł na zmiany w swoim mieście? Już wkrótce będziesz je mógł wcielić w życie. Niebawem rusza Żorski Budżet Obywatelski. Jakie zasady budżetu będą obowiązywać w tym roku? Do kiedy można składać projekty i jaka kwota znalazła się w budżecie?

Niebawem rusza Żorski Budżet Obywatelski. Do kiedy można składać projekty? Ile pieniędzy znalazło się w puli budżetu na 2022 rok?

Już wkrótce żorzanie będą mogli sprawić, że ich miasto stanie się lepsze. Od wtorku, 4 maja przez dokładnie miesiąc, aż do 4 czerwca zainteresowani mieszkańcy Żor będą mogli składać projekty w ramach Żorskiego Budżetu Obywatelskiego. Jak informują urzędnicy pula BO na rok 2022 wynosi ponad dwa miliony złotych, dokładnie 2 160 000 złotych.

- W tym roku mieszkańcy Żor ponownie mogą zgłaszać projekty ogólnomiejskie, czyli takie, które skierowane są do ogółu mieszkańców. Szacunkowa wartość zgłaszanego projektu musi wynosić co najmniej 100 000 złotych - informuje Urząd Miasta w Żorach.

Aby projekt został przyjęty musi zostać poparty co najmniej pięćdziesięcioma podpisami mieszkańców Żor. Wzór formularza do złożenia w formie papierowej oraz wzór listy poparcia będą dostępne w Urzędzie Miasta Żory w godzinach jego pracy.

- Mieszkańcy mogą zgłaszać zarówno projekty „miękkie”, jak i inwestycyjne, pamiętając, że te ostatnie muszą być zlokalizowane na nieruchomościach należących do miasta - słyszymy w Urzędzie Miasta.

Projekty można zgłaszać listownie, osobiście, w Biurze Podawczym magistratu, bądź internetowo za pośrednictwem platformy E-Żory.

- Zgłaszając wniosek należy możliwie jak najdokładniej opisać zgłaszaną propozycję (tytuł, opis tego co miałoby powstać, lokalizacja) oraz podać możliwie dokładny kosztorys – stworzony w oparciu o zapytania do firm, koszty podobnych realizacji w Żorach lub innych miasta itp. Nie wolno przy tym wskazywać, że inwestycja musi zostać zrealizowana przez zakup sprzętu konkretnej marki czy wykonana przez konkretnego wykonawcę. Należy też pamiętać o podziale kosztów na te dotyczące działań inwestycyjnych i działań „miękkich”. Dodatkowo zgłaszający wniosek musi podać szacowane koszty eksploatacyjne zgłaszanej inwestycji w 5 kolejnych latach - tłumaczą urzędnicy magistratu.

Jak dodają, w kosztorysie należy zawrzeć wszystkie koszty tzn. wziąć pod uwagę konieczność wykonania projektu, uzyskania pozwoleń, koszty obsługi czy utrzymania zgłaszanego przedsięwzięcia.

- Wszystkie zgłoszone projekty zostaną poddane ocenie w zakresie spełniania wymogów formalnych, zgodności z obowiązującymi przepisami prawa oraz wykonalności technicznej. Po ocenie, dokonanej przez Zespół Weryfikujący, jej wyniki zostaną podane do publicznej wiadomości. Wszystkie projekty, które zostaną ocenione pozytywnie wezmą udział w głosowaniu - mówią urzędnicy, którzy o terminach głosowań będą informować w stosownym czasie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto