18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przydrożny krzyż Rowień: Zabytki pięknieją

Katarzyna Śleziona
Przydrożny krzyż Rowień
Przydrożny krzyż Rowień Katarzyna Śleziona
Przydrożny krzyż Rowień: Rowień-Folwarki to dzielnica, która ma coraz piękniejsze zabytki. Mieszkańcy walczą o ich remonty. Jeszcze w tym roku ruszy kolejny etap renowacji przydrożnego krzyża z 1856 roku. Zobacz zdjęcia przydrożnego krzyża i kapliczki.

Przydrożny krzyż Rowień

Jedną z nielicznych dzielnic w Żorach, w której dosyć często odnawia się zabytki, jest Rowień-Folwarki. Duża w tym zasługa mieszkańców, m.in. Józefa Sobika, tutejszego radnego , który zabiega o renowacje kapliczek i krzyży, zabytków, jakie znajdują się przy ruchliwej ulicy Rybnickiej.

Po całkowitym odnowieniu XIX-wiecznej kapliczki pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wkrótce rozpocznie się dalszy etap renowacji przydrożnego krzyża z 1856 roku, jaki stoi na skrzyżowaniu ul. Rybnickiej i Wiśniowej (niedaleko szkoły).

Polub nas na Facebooku

Prezydent Żor, Waldemar Socha podpisał niedawno zarządzenie, w którym na renowację krzyża przeznacza prawie 10 tys. zł. Kolejne roboty będą kontynuowane w przyszłym roku. - Mały nasyp, na którym stał krzyż, został zniwelowany podczas innych robót z nawierzchnią. Brakuje przy nim też tabliczki informującej o zabytku. Zależy nam również, aby umieścić słupki odgradzające krzyż od drogi. Zdarzało się już, że kierowcy uderzali w zabytek i ulegał on uszkodzeniu. Chcemy ogrodzić krzyż łańcuszkiem i granitowymi słupkami - mówi Józef Sobik, który bardzo się cieszy, że jego starania przynoszą efekt, a dzielnica pięknieje.

- Pierwszy etap remontu odbywał się już w maju 2011 roku, przy okazji remontu pobliskiej kapliczki na skrzyżowaniu ul. Rybnickiej i Reja. Wówczas zostały odnowione figury Jezusa, który nie miał rąk i nóg oraz figury Matki Boskiej. Trzeba było zrzucić zniszczoną warstwę i położyć nową. Do końca tego roku prace będą kontynuowane. Z kolei, jeśli jakieś pieniądze zostaną z tego roku, to przeniesiemy je na roboty w kolejnym i przy niewielkim wkładzie własnym miasta dokończymy renowację krzyża. Wtedy postaramy się go bardziej wyeksponować - mówi Józef Sobik.

Być może uda się odkryć, co skrywa zabytek pod swoim fundamentami?

- Może uda nam się też dowiedzieć coś na temat osób, które stawiały krzyż i może uda nam się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego właśnie w tym miejscu w naszej dzielnicy się znajduje - dodaje Sobik.

- Gdybyśmy nie dbali o to, co nasi ojcowie zrobili, to co przetrwałoby do czasów współczesnych? Powinniśmy szanować dokonania naszych przodków. Z kolei naszym zadaniem jest także realizować różne nowe inwestycje, żeby następne pokolenia miały z nich pociechę - dodaje Józef Sobik.

Mieszkańcy chwalą inwestycje w dzielnicy. - Dobrze, że odnowiono kapliczkę, bo to swego rodzaju symbolem Rownia - mówi pani Jadwiga, którą spotkaliśmy w pobliżu zabytku.

Ukryta historia

Perełką w dzielnicy jest kapliczka pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, która znajduje się w pobliżu krzyża, po drugiej stronie ul. Rybnickiej. Kapliczka była odnawiana w latach 2009-2011 r. Remont kosztował 200 tys. zł. Wymieniono m.in. dach, izolację i okna. Pojawiła się też nowa posadzka piaskowo-marmurowa. Od końca zeszłego roku kapliczką opiekuje się żorskie muzeum. Zabytek jest wyposażony w system alarmowy chroniący przed kradzieżą i tzw. termorejestrator, który zapisuje informacje o temperaturze i stopniu wilgotności w środku zabytku.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto