Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie na komendzie żorskiej straży pożarnej: spotkanie na temat tlenku węgla

KAKA
Co robić, aby nie zatruć się tlenkiem węgla, o właściwym użytkowaniu instalacji, zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi i o przepisach związanych z warunkami technicznymi użytkowania budynków mieszkalnych - to główne tematy spotkania w komendzie żorskiej straży pożarnej.

W rozmowie wzięli udział nie tylko strażacy, ale i kominiarze, przedstawiciele Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, zarządcy budynków, prezesi spółdzielni mieszkaniowych. Na spotkaniu pokazano też "kalendarz strażacki na 2012 rok", który opisuje m.in. różne zagrożenia.

Tlenek węgla jest gazem bezbarwnym, bezwonnym i pozbawionym smaku. Łatwo wiąże się z hemoglobiną krwinek i hamuje oddychanie. Wdychanie nawet jego niewielkiej ilości powoduje zatrucie, silne zawroty głowy, wymioty, śpiączkę, a nawet śmierć. Tlenek węgla zwany potocznie czadem lub "cichym zabójcą". Do zatruć dochodzi właśnie teraz, w okresie jesienno-zimowym, gdy ludzie palą w piecach i zbyt przesadnie uszczelniają swoje domy i mieszkania.

Dlatego strażacy apelują do mieszkańców o ostrożność i rozwagę. - Gdy na dworze robi się zimo ludzie od razu uszczelniają okna i drzwi oraz zasłaniają kratki wentylacyjne. To powoduje, że nie ma prawidłowej wymiany powietrza w pomieszczeniach. Wtedy może dojść do zatrucia tlenkiem węgla. Częstszą jednak przyczyną zaczadzeń są niesprawne urządzenia grzewcze, które nie były użytkowane przez długi czas, szczególnie popularne junkersy w łazienkach - mówi st. kapitan Marek Zdziebło, rzecznik żorskich strażaków.

Najlepszym sposobem, aby uchronić się przed zatruciem czadem jest sprawdzenie przewodów wentylacyjnych i urządzeń grzewczych? - Przewody kominowe, do których podłączone są piecyki powinny być regularnie czyszczone: urządzenia na węgiel - minimum cztery razy w roku, na paliwo gazowe lub olejowe - dwa razy w roku, a przewody wentylacyjne minimum jeden raz w roku - radzą kominarze.
W razie problemów z wentylacją można dzwonić na pogotowie gazowe pod nr tel. 992, na straż pożarną na nr tel. 32/ 4345438 lub do kominiarza Czesława Godźka pod nr tel. 32/ 4354909.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto