Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żory: Drzewo Wolności przypomina o powstańcach!

Katarzyna Śleziona
Ks. Stanisław Gańczorz, proboszcz parafii w Śródmieściu także przyczynił się do posadzenia Drzewa Wolności na skwerze przed Gimnazjum nr 2 w Żorach
Ks. Stanisław Gańczorz, proboszcz parafii w Śródmieściu także przyczynił się do posadzenia Drzewa Wolności na skwerze przed Gimnazjum nr 2 w Żorach Katarzyna Śleziona
Żory: Drzewo Wolności przypomina o powstańcach. Gimnazjaliści z "dwójki" nigdy nie zapomną o śląskich powstańcach. Na skwerze przed ich szkołą posadzono Drzewo Wolności z okazji 90-rocznicy III Powstania Śląskiego. Oprócz lipy, o osobach poległych w walkach powstańczych będzie przypominała uczniom również pamiątkowa tablica z nazwiskami powstańców z Żor.

Żory: Drzewo Wolności przypomina o powstańcach

- Posadziliśmy Drzewo Pamięci, a przy ścianie patrona naszej szkoły - Wojciecha Korfantego odsłoniliśmy nową tablicę, aby uczcić tych, którzy walczyli o przyłączenie Śląska do Polski. Chcemy, aby pozostali w naszej pamięci i przypominali o wartościach takich, jak Bóg, Honor, Ojczyzna, jakie powinna wyznawać nasza młodzież - mówi Jacek Świerkocki, dyrektor Gimnazjum nr 2 w Żorach.
W uroczystości wziął udział m.in. senator Tadeusz Gruszka. - Już 90 lat temu Ślązacy chcąc pamiętać o poległych w walkach, sadzili lipy. To ci ludzie przelewali krew za wolność ojczyzny. Tym samym składamy hołd powstańcom śląskim, którzy godnie walczyli o polskość na czele z Wojciechem Korfantym. Podobne drzewo, będące świadkiem ważnego wydarzenia historycznego, znajduje się w Jastrzębiu-Zdroju. Co roku spotykają się przy nim mieszkańcy Szerokiej. Podobnie jest też w Rybniku - mówił podczas uroczystości Tadeusz Gruszka.
Przy okazji wspomniano, że w 1921 roku Żory były centrum formowania się żorskiego pułku powstańczego, który dzielił się na trzy bataliony. Dowodził nim Nikodem Sobik, mający pod sobą 4 kompanie - około 650 ludzi. Pochodzili oni m.in. z Osin, Kleszczowa, Baranowic, Żor, Rownia, Roju, Rogoźnej, Szczejkowic i Palowic. 2 maja kompanie stanęły do boju. Ich celem było zdobycie miasta. W czasie ataku zginęło wielu mężczyzn, m.in. Jan Buchalik, Rudolf Buchta, Franciszek Kumor, Józef Masłowski, Piotr Paździor, Franciszek Przeliorz, Wilhelm Pustelny, Robert Sojka, Franciszek Szewczyk i Jan Teszner. To właśnie nazwiska tych osób widnieją na tablicy w gimnazjum.
Tymczasem inne Drzewo Pamięci rośnie na Kleszczówce. Posadzono je 10 kwietnia ubiegłego roku przed Szkołą Podstawową nr 1. To dąb katyński, na cześć Nikodema Sobika, zamordowanego w 1940 r. w Charkowie.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto