Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żory: Dzielnia Kleszczówka od końca XIX wieku do 1945 roku

Katarzyna Śleziona
Rodzina Łucjów przy Dębie Maryjnym. Przed wojną  drzewo - symbol nazywano "Marien Eiche" (lub Marieneiche) albo dąb "Grabesburg".
Rodzina Łucjów przy Dębie Maryjnym. Przed wojną drzewo - symbol nazywano "Marien Eiche" (lub Marieneiche) albo dąb "Grabesburg". Przedwojenna Kleszczówka...
Żory: Dzielnia Kleszczówka od końca XIX wieku do 1945 roku. Jak dawniej wyglądała nasza Kleszczówka? Jest książka. Czytaliście ją już? Autorami tej niezywkłej publikacji są Barbara Kieczka i Stanisław Szwarc. Zobacz też zdjęcia z promocji książki - Foto: Andrzej Żabka

Żory: Dzielnia Kleszczówka od końca XIX wieku do 1945 roku

Nasza przedwojenna Kleszczówka

Czy wiecie, że tartak przy ul. Kolejowej nazywano potocznie "Piłą", a nasyp po pierwszej linii kolejowej do Orzesza nazywano "Staro Sztreka"? Pamiętacie dawny budynek Strzelnicy, znacie tajemnice lasu Dębina i stawu Śmieszek?

Ciekawe opowieści najstarszych mieszkańców dzielnicy Kleszczówka albo historie przekazywane z pokolenia na pokolenie możemy przeczytać w fascynującej, nowej książce mieszkańców Żor, Barbary Kieczki i Stanisława Szwarca. Publikacja z cyklu "Pamiętam Żory" nosi tytuł "Przedwojenna Kleszczówka we wspomnieniach mieszkańców". Książka kosztuje 45 zł i można ją kupić w nowej siedzibie muzealników przy ul. Muzealnej 1 w Żorach. Publikacje została sfinansowana ze środków gminy Żory i Towarzystwo Miłośników Miasto Żory.

"Przedstawiając przedwojenną Kleszczówkę należy zacząć od dworca kolejowego, który stał się oknem na świat dla całych Żor. Dwukondygnacyjny budynek dworca powstał prawdopodobnie w 1884 roku, wybudowany wraz z pierwszą linią kolejową łączącą Żory z Orzeszem" - czytamy w książce.

Czego ciekawego dowiemy się jeszcze z kart publikacji. Możemy przeczytać m.in. o zakładzie "Luftfilter", czyli o naszej "Minerwie", która produkowała filtry drewniane i żelazne, chłodnice wodne oraz urządzenia dla tartaków.
Mówiąc o Kleszczówce nie można zapominać też o dawnym budynku Strzelnicy, przy dzisiejszej ul. Wolności, która była siedzibą Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w latach 1907-1939. W budynku mieściła się sala restauracyjna, za nim znajdowała się właściwa strzelnica otoczona wałami, czy o Gichcie, pozostałości po piecu hutniczym dawnej huty żelaza "Waleska". Dziś Gichta to zabytek techniki.

Polub nas na Facebooku

ARCHIWALNE ZDJĘCIA: Żory, których nie ma...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto