Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żory: Podatek śmieciowy uderzy po kieszeni

KAKA
Radni ustanowili nowy podatek śmieciowy. Zapłacimy mniej, jeśli zaczniemy segregować odpady w domach

W końcu wiemy już, jak będzie naliczana od 1 lipca przyszłego roku opłata za wywóz śmieci w Żorach. Na ostatniej sesji Rady Miasta radni podjęli uchwałę, że za odpady będziemy rozliczani w oparciu o ilość osób zamieszkujących dane mieszkanie lub dom. Tym samym gmina Żory przejmie obowiązek organizacji odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi będą także stanowić dochód gminy. Z tych wpływów będzie opłacany nie tylko odbiór i przewóz śmieci, ale także np. tworzenie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

Prezydent się ugiął
Tymczasem jeszcze miesiąc wcześniej nasz prezydent Waldemar Socha forsował opcję, żeby w mieście obowiązywała opłata śmieciowa w oparciu o ilość zużytej wody w gospodarstwie. Po długich dyskusjach i konsultacjach prezydent zmienił zdanie. - Uległem naciskom wielu środowisk, bo na przykład w naszych spółdzielniach mieszkaniowych za wywóz śmieci płaci się od ilości osób zamieszkujących lokal. Uważam jednak, że sposób rozliczeń w oparciu o wodę byłby lepszy - mówi Waldemar Socha. - Teraz opłaty uderzą po kieszeniach zwłaszcza rodziny wielodzietne albo tam, gdzie na przykład dziecko studiuje i mieszka w innym mieście, a jest zameldowane w Żorach - dodaje prezydent.

Segreguj i płać mniej
Mimo wszystko klamka już zapadła. Jak się okazuje, najbardziej na wywozie śmieci zaoszczędzą mieszkańcy, którzy segregują odpady.
Dla nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyniesie 12 zł za każdego mieszkańca miesięcznie w przypadku, gdy odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny. Z kolei 16 zł miesięcznie zapłacą mieszkańcy, którzy nie segregują odpadów. - To wstyd, aby w XXI wieku dalej truć nasze środowisko. Od dawna dbam o ekologię i na osiedlu segreguję odpady w oparciu o zasadę: pojemnik niebieski jest na papier, zielony - na szkło kolorowe, biały - na szkło bezbarwne i żółty - na plastik. Więcej dorosłych żorzan powinno dorosnąć do nowej "rewolucji śmieciowej" - mówi pan Zbigniew, mieszkaniec al. Wojska Polskiego.
Aby zorganizować odbiór odpadów od właścicieli nieruchomości, Żory zostały podzielone na cztery sektory, zrównoważone pod względem ilości mieszkańców. Sektor I obejmuje: Kleszczów, Kleszczówka, Śródmieście, Korfantego. Sektor II to: Rowień-Folwarki, Zachód, 700-lecia Żor, Powstańców Śląskich. sektor III to: Baranowice, Osiny, Sikorskiego. Sektor IV to: Rój, Rogoźna, Pawlikowskiego i Księcia Władysława.

Ważne 25 procent
Warto dodać, że za selektywne zbieranie odpadów komunalnych uznaje się takie, w wyniku którego właściciel nieruchomości zbiera i przekazuje w sposób selektywny co najmniej 25 procent objętości oddawanych odpadów. KAKA

Polub nas na Facebooku:
https://www.facebook.com/ZoryNM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto